Zejmarská roklina: najkratšia roklina Slovenského raja

30. júna 2023

Novinky, Tip na výlet
Zejmarska roklina

Ak ste fanúšikom prírodných krás a dobrodružstva, výlet do Zejmarskej rokliny je presne to, čo potrebujete. Nachádza sa na juhu Národeného parku Slovenský raj pri Palcmanskej Maši a obci Dedinky. Nájdete v nej všetko, čo preslávilo Slovenský raj. Hlboký skalný kaňon, vodopády, rebríky a stúpačky. Všetko korunované jedinečnou prírodou. Výlet do najkratšej rokliny Slovenského raja si naplánujete aj vďaka našej mape TM 124 Slovenský raj. 

Zejmarska roklina

Cesta k Zejmarskej rokline

Náš výlet sme odštartovali v obci Dedinky pri vodnej nádrži Palcmanská Maša. Nájdete tu pomerne veľké parkovisko, odkiaľ nás turistický smerovník naviedol na červenú trasu. Cesta po červenej turistickej značke bola najprv nezáživná, ťahala sa po poľnej cestičke hore nad obec a vyvedla vás na kopec, odkiaľ sme mali krásny výhľad na Palcmanskú Mašu. Po pár minútach nás chodník vedie smerom dole, kde sme prešli okolo chatiek a po asfaltovej ceste sa ocitáme pri smerovníku, ktorý vám ukazuje, že nástup do Zejmarskej rokliny je na ľavej strane po modrej turistickej značke. Nemusíme pripomínať, že ako väčšina roklín v Slovenskom Raji, aj Zejmarská roklina je jednosmerná. Takže odbočka vľavo a modrá značka, začíname s nástupom do rokliny.

Palcmanska Masa

Zejmarská roklina

Potok, ktorý preteká roklinou, ústi do Hnilca pod osadou Mlynky-Biele Vody. Jeho hlavným zdrojom je výdatná vyvieračka Zejmarská studňa. Potok vytvára niekoľkostupňovú sústavu vodopádov pomenovanú a majú názov Nálepkove vodopády. Tieto prírodné krásy sú pomenované podľa kapitána Jána Nálepku, hrdinu druhej svetovej vojny, ktorý pôsobil práve v osade Biele vody ako učiteľ. Najvyšší vodopád, na ktorý v Zejmarskej rokline narazíte je Nálepkov vodopád s výškou neuveriteľných 22,5 metra. Zejmarská roklina Je dlhá 1 km so stúpaním 227 m a časom prechod nám trval približne 45 minút. Samotný výstup touto roklinou predstavuje kratšiu nenáročnú túru. Koniec Zejmarskej rokliny sme spoznali ľahko, trasa sa ukľudnila, príšla rovinatá lesná cesta a pred sebou v diaľke vidíme chatku a oddychové miesto Geravy, kde sme sa občesrtvili.  Na samotné Geravy vedie aj lanovka z Dediniek, ale tá nie je momentálne v prevádzke, pretože čaká na kolaudáciu. Po krátkom občerstvením sa vydávame zelenou značkou naspäť do Dediniek. Cesta nám trvala asi hodinu.

Výlet do Zejmarskej rokliny je skutočnou lahôdkou pre všetkých milovníkov prírody. Bez ohľadu na to, či ste dobrodruh, rodina s deťmi alebo jednoducho túžite po spojení s divokou krásou, táto roklina vás určite očarí svojou jedinečnou atmosférou a scenériou. Urobte si čas a objavte toto skvostné miesto, ktoré je jedným z pokladov Slovenského raja.

Pre viac tipov a zaujímavosti zo sveta turistiky sledujte náš Facebook alebo Instagram.