Ak máte chuť na dobrodružstvo a objavovanie historických zrúcanín, výlet na hrad Muráň je ideálnou voľbou. Pri plánovaní trasy sme použili našu mapu TM 135 Stolické vrchy – Revúca. Náš výlet sme začali na autobusovej zastávke Predná hora, ktorá je na hlavnom cestnom ťahu Muráň – Červená Skala, kde nachádzame s dve lipy a pamätník Koháryovcov, bývalých majiteľov tohto územia. Odtiaľ nás žlto značkovaný chodník zaviedol miernym stúpaním po úzkom, krivoľakom lesnom chodníčku na okraj prírodnej rezervácie Šiance.
Prejdeme popri horárni a spodným okrajom lúky vstúpime do lesa. Pokračujeme vľavo popod svahy skalnatého hrebeňa Šiance. Cesta spočiatku mierne klesá, neskôr začína stúpať A nakoniec po priečnom prekonaní skalnej sutiny nás čaká ešte niekoľko serpentín.Tento úsek je trochu dlhší a za mokra môže byť klzký, ale výhľady na okolitú prírodu stoja za to. Postupne prekonávame ďalšie sutinové polia a v záverečnej časti výstupu sa dostávame k skalnej diere, známej ako Wesselényiho jaskyňa. Za jaskyňou už pokračujeme pohodlným lúčnym hrebienkom až k bývalej horárni pod zrúcaninami hradu Muráň, ktorá dnes slúži ako turistická chata.Od chaty sa ubierame po červeno značkovanom turistickom chodníku, kde môžeme obdivovať pamätník venovaný pamiatke Augusta Saského z rodu Coburgovcov. A zachvíľu sa dostávame strmým výstupom a kamennými schodmi k vstupnej bráne do hradu Muráň s vežou.
Muránsky hrad nás prekvapil nečakanou rozlohou a prekrásnymi výhľadmi na lesy Muránskej planiny. Rumovisko dnešnej zrúcaniny má dĺžku 360 m a šírku 96 m. Informačné panely na trase nám poodhalili bohatú históriu, ale aj prírodné poklady v okolí Muráňa.
Široká plošina Cigánky, obkľúčená strmými bralami, bola ideálnym miestom pre vybudovanie mocného a nedobytného strážneho hradu v čase, keď Uhorsko sužovali ničivé tatárske vpády. Hrad vznikol na ceste spájajúcej Spiš s Gemerom. Prvá písomná zmienka o „castum Mwran“ pochádza z roku 1271. Založil ho rod Bebekovcov, jeden z najvplyvnejších feudálnych rodov Uhorska a postupne patril ďalším významným šľachtickým rodom – Illésházyovcom, Tornalyovcom, Széchyovcom, Koháryovcom až napokon Coburgovcom.
Hrad Muráň zohral v histórii Uhorska významnú úlohu od polovice 15. storočia až do začiatku 18. storočia. Jeho hradné múry si pamätajú Jiskrových bratríkov (tzv. muránskych Čechov), razenie falošných mincí a „bašovanie“ lúpežných rytierov Mateja, Martina a Demetera Bašovcov, honosné hostiny, poľovačky a rybačky usporadúvané krajinským palatínom Františkom Wesselényim a jeho nádhernou manželkou Máriou Széchyovou, známou ako „Muránska Venuša“, ako aj ukrytie uhorskej kráľovskej koruny a krajinských klenotov v priestoroch hradu.
Lesk a slávu hradu ukončil rozsiahly požiar začiatkom 18. storočia, po ktorom začal chátrať, až sa stal neobývateľným. Jeho poslední majitelia, Koháryovci a Coburgovci, už v jeho priestoroch nebývali.
Po preskúmaní hradu sa vraciame dolu k chate a pokračujeme po červenej značke lesom až do Muráňa. Ak máme šťastie, môžeme si dopriať miestnu špecialitu – muránske buchty. Tieto sladké dobrotky nám dodajú energiu po náročnom výlete. Ak je predajňa otvorená, určite si ich nenechajte ujsť. Výlet na hrad Muráň z Prednej hory je skvelým spôsobom, ako stráviť aktívny deň v prírode a zároveň objaviť históriu tohto malebného miesta. Nezabudnite si obuť pohodlnú obuv, vziať si dostatok vody a prípadne občerstvenie na cestu. Pripravte sa na dobrodružstvo a vychutnajte si tento výlet plný krásnych výhľadov a histórie.
Pre viac tipov a zaujímavosti zo sveta turistiky sledujte náš Facebook alebo Instagram.