Vysokohorské zápisky –  Náročný výstup na Baranec v zime (1. časť)

17. januára 2024

Tip na výlet

Zimná uzávera v Tatrách ponúka aj napriek výrazným obmedzeniam zaujímavé možnosti na excelentné turistické zážitky. Tentokrát sme upriamili pozornosť na Západné Tatry. V tejto časti Tatier je možné vyjsť napríklad na Babky, Baranec či Smrek. Pre tých, ktorí chcú zažiť o niečo príjemnejšiu prechádzku v prírode je otvorená Jamnícka dolina, Žiarska dolina alebo Jalovecká dolina.

Naše zraky sme z ponúkaného výberu upriamili na najvyššiu z uvedených lokalít. Tento bod predstavoval Baranec so solídnou výškou 2 184 m n. m. Z jeho vrcholu sú možné nádherné panoramatické výhľady do ďalekého okolia. Okrem toho, že máte okolo seba celé Západné Tatry, tak pod vami sa rozprestiera podmanivý Liptov s Nízkymi Tatrami v pozadí. Jednoducho, takýto výstup treba zažiť.

Pustili sme teda do plánovania. Počas zimného obdobia je naplánovanie turistiky dôležitejšie vzhľadom na krátkosť dňa. Časové údaje v mape sú kľúčovým faktorom a môžu pomôcť v tom, aby ste neboli v časovej tiesni, čo je pomerne nepríjemné. Tradične sme využili mapu TM VKÚ 3 Západné Tatry – Podbanské, Zverovka. V turistickej mape s mierkou 1 : 25 000 sme našli všetky potrebné informácie. Tie nám neskôr pomohli a výstup bol o to jednoduchší. Detailná mierka sa javí vhodná na miesta, kde je hustejšia koncentrácia prvkov zapísaných v mape.

Parkovisko v Žiarskej doline nás víta solídnou zimou

Krátko po siedmej hodine ráno úspešne parkujeme auto na parkovisku v ústi Žiarskej doliny. Stretávame tu mnoho ďalších áut. Okamžite je nám jasné, že Žiarska dolina i Baranec predstavujú veľké lákadlo pre peších turistov i skialpinistov. Vietor a teploty pod nulou dávajú znamenie, aby sme sa poriadne obliekli už na začiatku pripravovaného výstupu. Momentálne si nevieme predstaviť aká zima bude na vrchole. Máme na sebe všetky dostupné vrstvy oblečenia i mačky na topánkach. Môžeme vyraziť!

Od začiatku na nás nečaká nič ľahké, čo sa týka prevýšenia. Podľa turistickej mapy dnes prekonáme viac než 1 200 výškových metrov. Nuž, máme čo robiť. Nezaháľame a krok po kroku zdolávame prevýšenie, ktoré prichystal žltý turistický chodník. Orientácia dnes bude celkom ľahká, keďže žltá značka vedie až na samotný vrchol Baranca. Chodník sa zdá byť pomerne vychodený, takže kráčanie má prekvapivo príjemné parametre. Noríme sa do hustého lesa, kde stretávame ďalšie skupinky turistov. Predbiehame ich a čoskoro máme les v podstate len pre nás.

Výškové metre zdolávame relatívne dobre a čoskoro sa nachádzame už vo výške 1 250 m n. m. Po krátkej prestávke na občerstvenie pokračujeme ďalej. Prekonávame výšku 1 400 m n. m., potom 1 450 m n. m. Prvý stanovený cieľ predstavuje Holý vrch. Ten leží vo výške 1 723 m n. m. Tešíme sa na tie výhľady, keď vyjdeme z lesa. Síce sme aktuálne v hustej hmle ale nad nami sa to začína posúvať do modrých farieb, takže očakávame úžasnú inverziu. Tá dodá každej turistike neopísateľnú atmosféru.

Holý vrch servíruje výnimočné výhľady

Slnečné lúče sa čoraz viac prerezávajú pomedzi konáre stromov a musíme vytiahnuť slnečné okuliare. Vychádzame nad úroveň rannej hmly a nestačíme sa čudovať ako je nad ňou jasno. Panujúce meteorologické podmienky nám vlejú potrebný entuziazmus do žíl a pridávame ešte viac do kroku, aby sme boli čím skôr aspoň na Holom vrchu. Onedlho dosahujeme bod, kde sa pripája  modrá trasa vedúca od obce Jakubovany. Táto trasa vedia ponad Trnoveckú dolinu, ktorá je známa výskytom vodopádov.

Nachádza sa tu aj turistický smerovník s označením Holý vrch, avšak ten leží ešte o trochu ďalej. Rozhliadneme sa a v rýchlosti občerstvíme naše telá. Momentálne vidíme po ľavej strane trochu z Baníkova a Hrubej kopy. Priamo pred nami sa týči masívny Baranec podporený Štrbavým, Malým Barancom i Mládkami. Všetko vyzerá majestátne a priam nezdolateľne. Rozplývame sa nad krásami Západných Tatier, ktoré sú podporené dokonalými zimnými podmienkami. Vrstva snehu je taká hrubá, že zimné tyčovanie takmer nie je vidieť.

Prejdeme pár krokov a opäť stojíme. Po ľavej strane sa ukazuje výrazné vidmo, ktoré  musíme jednoznačne odfotiť. Jeho pozorovaním strávime nejaký čas až nám začne byť trochu zima.  Predpoveď na dnešný deň na hrebeni mala dosahovať až -15 stupňov. Vidím, že tentokrát bola predikcia počasia až príliš presná.

… pokračovanie v ďalšej časti