Turistická mapa VKÚ TM 132 – Kremnické vrchy, práve prichádza!

27. júna 2023

Aktualizované mapy, Novinky

Spoznávajte Slovensko s našimi turistickými mapami. Nádherné prostredie medzi dvomi banskými mestami v srdci Slovenska, no nielen jeho, ale aj v strede samotnej Európy.

Turisticky veľmi atraktívny región Kremnické vrchy je predurčený na turistiku a mapa VKÚ TM 132 – Kremnické vrchy vám zaručí, že sa tu nestratíte. Zbaľte si batoh a poďte objavovať tento kút Slovenska. A samozrejme si pribaľte aj najnovší mapový prírastok, turistickú mapu VKÚ TM 132 – Kremnické vrchy. Našu novinku nájdete aj v novej  mobilnej applikácií CBS MAPexplorer, ktorá premení vašu papierovú mapu na jeden veľký interaktívny displej. Applikácia je dostupná aj pre iOS a aj operačný systém Android.

Zaujímavosti z Kremnických vrchov

Ak uvedieme, že Kremnické vrchy ležia v strede Európy, vôbec nejde len o ich približnú lokalizáciu. Ide dokonca o ich presnú polohu. Neďaleko obce Kremnické Bane sa totiž nachádza tabuľka oznamujúca, že práve tu sa nachádza stred Európy! Najvyšší vrch Kremnických vrchov Flochová (1 317 m n. m.) leží v severnej časti pohoria na pomerne odľahlom mieste, a preto je navštevovaný zriedkavejšie ako ostatné južnejšie ležiace vrcholy na hlavnom hrebeni. Flochovú tvorí asi 2 km dlhá plošina, z ktorej vybieha viacero bočných rázsoch s predvrcholmi. Jej názov pravdepodobne pochádza od osobného mena, najskôr priezviska nemeckého pôvodu. Výstupové trasy na Flochovú vedú z Čremošného, z Turčeka, z Kordík a zo sedla Malý Šturec. Vrchol je sčasti zalesnený, výhľady sú len čiastočné. Výhľady na Veľkú Fatru, Starohorské vrchy a Nízke Tatry však ponúka neďaleký Svrčinník (1 313 m n. m.), druhý najvyšší vrch Kremnických vrchov. V Kremnických vrchoch si môžu zdatnejší turisti užiť poriadny adrenalín na novej (od r. 2017) zaistenej ceste (Via ferrata Komín) kúsok severne od Skalky. V r. 2020 bol vybudovaný nový Via ferratový svet s najťažšou cestou na Slovensku s názvom F-úha s obťažnosťou F. Ak chcete aj vy navštíviť krásne Kremnické vrchy a spoznať ich bližšie prostredníctvom ponúkaných aktivít, táto mapa bude vaším skvelým spoločníkom.

TM 132 Kremnické vrchy

Mapa prešla úplnou aktualizáciou. Turistický obsah bol aktualizovaný priamo v teréne, všetky údaje o trasách a časoch boli aktualizované a kontrolované Klubom Slovenských turistov (KST) a na aktualizácii cyklotrás participoval Slovenský cykloklub (SCK). Mapa má tiež novú, krajšiu obálku, doplňujúce informácie …

Turistická a cyklistická mapa VKÚ TM 132 – Kremnické vrchy vychádza v klasickej mierke 1 : 50 000. Nachádzajú sa v nej značené všetky dôležité body, vrstevnice, turistické trasy a cykotrasy s časovými údajmi, zimné športy, GPS súradnice v sieti WGS 84.

Mapa má svoje tradičné precízne tieňovanie, ktoré je robené ručne. Táto mapa je označená číslom 132 (TM 132), toto je jej siedme vydanie.

Mapa je v praktickom plastovom obale, ktorý sme zachovali, ako aj päť jazyčné popisky. Na mape sme samozrejme spolupracovali s Klubom Slovenských turistov (KST) a so Slovenským cykloklubom (SCK). Obe organizácie dodávajú pre VKÚ aktuálne údaje o trasách a časoch. Okrem toho zohrávajú svoju významnú úlohu aj pri konečnej výstupnej korekcii pred tlačou.

Vďaka týmto spoluprácam pri aktualizáciách pre vás tvoríme tieto najpresnejšie turistické mapy.

Nové vydanie mapy sa začína distribuovať. Zakúpiť si ju môžete online v našom e-shope

S našimi mapami sa nestratíte!