TM 123 Nízke Tatry – Kráľova hoľa je ďalšou novinkou!

12. júla 2023

Aktualizované mapy, Novinky
Nizke Tatry Kralova hola

Nová turistická mapa VKÚ – TM 123 Nízke Tatry – Kráľova hoľa je dostupná aj v aplikácii CBS MAPexplore

Turistické mapy sú dôležitým nástrojom pre každého dobrodruha a turistu, ktorí sa vyberajú objavovať krásy prírody. Jednou z nových a aktualizovaných turistických máp je TM 123 Nízke Tatry – Kráľova hoľa. Táto mapa ponúka nielen podrobné informácie o trase a teréne, ale je tiež dostupná v praktickej aplikácii CBS MAPexplorer, ktorá je dostupná v AppStore pre iOS  a v GooglePlay pre Android.

Tipy na výlet v Nízkych Tatrách

Nízke Tatry sú druhým najnavštevovanejším pohorím na Slovensku. Hlboké sedlo Čertovica (1 238 m n. m.) ich rozdeľuje na Ďumbierske Tatry a Kráľovohoľské Tatry. Kým Ďumbierske Tatry sú, najmä v okolí najvyšších vrchov Ďumbiera a Chopku, turistami mimoriadne obľúbené, Kráľovohoľské Tatry patria k menej rušným pohoriam. Ak sa čo i len trochu vzdialite od bežného sveta, zažijete tak neopakovateľné chvíle pokoja, a tolen v spoločnosti úchvatných hôr. Ich jednoznačnou doménou je čistý vysokohorský vzduch a prekrásna príroda. Výhodou pre ozajstných nadšencov turistiky je i to, že nie sú popretkávané stovkami kilometrov turistických či cykloturistických trás. Na Kráľovohoľských Tatrách je krásne i to, že takmer každá turistická trasa vás dovedie na ich hrebeň, ktorý sa vám odmení prekrásnymi výhľadmi na polovicu Slovenska. Skúseným turistom hlavný hrebeň Nízkych Tatier predstavovať netreba. S dĺžkou takmer 100 kilometrov je najdlhším horským hrebeňom na Slovensku. Prechod hôľnym, skalnatým či lesnatým horským terénom je skutočným zážitkom, no výzvou je aj pre zdatnejších turistov. Na jeho prechod je vhodné si vyhradiť 5 dní, skúsenejší turisti sa s ním popasujú aj za 4 dni. Prejsť hrebeňom Kráľovohoľských Tatier z Kráľovej hole do sedla Čertovica sa dá za 2 – 3 dni. Hrebeňovka Nízkych Tatier je súčasťou najvýznamnejšej slovenskej turistickej magistrály – Cesty hrdinov SNP. Kráľova hoľa je vrchol, ktorý nesmiete vynechať je nepísanou kráľovnou Horehronia, Nízkych Tatier, ale i celého Slovenska. Symbol národnej hrdosti, spolu s Kriváňom, ktorý sa vypína na druhej strane Liptova. Miesto ovenčené legendami, aj o týchto dvoch majestátnych vrcholoch. Na Kráľovu hoľu, ako začiatok hlavného hrebeňa, sa môžete dostať viacerými spôsobmi. Najfrekventovanejšími a najkratšími sú trasy z Telgártu a zo Šumiaca. Najkrajšie trasy však vedú zo sedla Pusté pole a z obce Vernár. Sú málo frekventované a vedú cez nádherné staré lesy pramennej oblasti Hnilca a cez prírodnú rezerváciu Martalúzka. Popradskú kotlinu, Hornádsku kotlinu či Horehronské podolie sľubuje podmanivý zážitok, ktorý vo vašej pamäti ostane ešte veľmi dlho. Hôľny hrebeň ďalej pokračuje najkrajším úsekom cez Orlovú a Bartkovú  na Andrejcovú . Pod jej vrcholom sa nachádza celoročne prístupná turistická útulňa Andrejcová . Turisti si tu po náročnej ceste môžu oddýchnuť, zohriať sa a v lete aj občerstviť. Je jednou z mála miest na hrebeni, kde môžete aj prespať. Ak chcete aj vy navštíviť krásne kráľovoholské Nízke Tary  a spoznať ich bližšie prostredníctvom ponúkaných aktivít, mapa TM 123 Nízke Tatry – Kráľova hoľa bude vaším skvelým spoločníkom.

Nizke Tatry Kralova hola

TM 123 Nízke Tatry – Kráľova hoľa

Mapa prešla úplnou aktualizáciou. Turistický obsah bol aktualizovaný priamo v teréne, všetky údaje o trasách a časoch boli aktualizované a kontrolované Klubom Slovenských turistov (KST) a na aktualizácii cyklotrás participoval Slovenský cykloklub (SCK). Mapa má tiež novú, krajšiu obálku, doplňujúce informácie …

Turistická a cyklistická mapa VKÚ TM 123 Nízke Tatry – Kráľova hoľa vychádza v klasickej mierke 1 : 50 000. Nachádzajú sa v nej značené všetky dôležité body, vrstevnice, turistické trasy a cykotrasy s časovými údajmi, zimné športy, GPS súradnice v sieti WGS 84.

Mapa má svoje tradičné precízne tieňovanie, ktoré je robené ručne. Táto mapa je označená číslom 123 (TM 123), toto je jej deviate vydanie

Nizke Tatry Kralova hola

Mapa je v praktickom plastovom obale, ktorý sme zachovali, ako aj päť jazyčné popisky. Na mape sme samozrejme spolupracovali s Klubom Slovenských turistov (KST) a so Slovenským cykloklubom (SCK). Obe organizácie dodávajú pre VKÚ aktuálne údaje o trasách a časoch. Okrem toho zohrávajú svoju významnú úlohu aj pri konečnej výstupnej korekcii pred tlačou.

Vďaka týmto spoluprácam pri aktualizáciách pre vás tvoríme tieto najpresnejšie turistické mapy.

Nové vydanie mapy sa začína distribuovať. Zakúpiť si ju môžete online v našom e-shope

S našimi mapami sa nestratíte!