Skitouring na Ploskú

20. februára 2023

Novinky, Tip na výlet

Ak ste milovníkom zimných športov a radi objavujete nové miesta, určite by ste si nemali nechať ujsť príležitosť vydať sa na obľúbený skitouring na vrchol Ploskej vo Veľkej Fatre. Tento vrchol, s výškou 1542 metrov, patrí medzi najvyššie vrcholy vo Veľkej Fatre a ponúka skvelé podmienky pre túry na lyžiach. Čím je skitouring na Ploskú taký jedinečný? Vďaka pohľadom z vrcholu odkiaľ sú nádherné výhľady na Malá Fatru, Nízke Tatry, Západné Tatry a dokonca aj na Vysoké Tary. 

Náš výlet sme začali v obci Liptovské Revúce v časti Vyšné Revúce, odkiaľ vedie turistická značka na samotný vrchol Ploskej. Trasa vedie po lesnej zvážnici, potom cez hôľne stráne, stúpanie je veľmi príjemné a nenáročné. Keď  sa dostávame nad pásmo lesa otvárajú sa nám krásne výhľady na Rakytov a Krížnu. Čím vyššie sa dostávame tým krajšie výhľady sa nám naskytujú. Takmer po 2:30 hodinách dosahujeme vrchol. 

Keď sme sa dostali na vrchol, mohli sme si vychutnať krásne výhľady na okolité hory, najmä na Borišov a Rakytov. Okrem iného sa nám otvorili výhľady na Liptov a Turiec. Boli to úplne iné zážitky, ako sme zvyknutí z letných výletov. Napriek tomu, že sme boli celí unavení, uvažovali o možnosti si túru predĺžiť napríklad na turčiansku stranu po červenej značke na Chatu pod Borišovom, prípadne po hrebeni na obe strany – napríklad na Ostredok a Krížnu, alebo Rakytov, ale nakoniec sme si zvolili zjazd dole po rovnakej trase, ktorou sme vystúpali hore.

Celkový dojem z nášho skitouringu na vrchol Ploskej vo Veľkej Fatre bol nezabudnuteľný. Ak máte radi prírodu a zimné športy, určite by ste si túto túru nemali nechať ujsť. Táto oblasť ponúka veľa možnosti, ktoré vám ukáže naša mapa TM 121 Veľká Fatra.