Porovnávacia mapa Banskej Bystrice kedysi a dnes získala nomináciu v súťaži MAPA ROKU 2023

11. apríla 2024

Porovnávacie mapy, Pripravované projekty

Priatelia, máme úžasné novinky! Naša porovnávacia mapa Banská Bystrica kedysi a dnes bola nominovaná na prestížnu cenu MAPA ROKU 2023, ktorú organizuje Česká kartografická spoločnosť. Tento projekt je výsledkom nášho vášnivého záujmu o históriu a súčasnosť našeho mesta a jeho vizuálneho zachytenia na mape. Je to pre nás veľká pocta a sme vdační, že naša práca zanechá stopu v histórií. Nominácie a diplomy obdržia vydavatelia na tradičnom slávnostnom vyhlásení výsledkov. Tento ročný slávnostný ceremoniál vyhlásenia výsledkov 26. ročníka súťaže sa uskutoční vo štvrtok 9. mája 2024 v átriu Armádneho múzea Žižkov. Tak nám držte palce!

Súťaž ,, Mapa roku 2023“ ogranizuje Česká kartografická spoločnosť. Jedná sa o organizáciu, ktorá združuje záujemcov o rozvoj kartografickej vedy, techniky a kartografických technológií, výchovy a vzdelávania kartografov, rovnako ako históriu, tvorbu, výrobu a využívanie rôznych typov map, atlasov a súvisiach odborov. V tohto ročnom kole, ktoré je už 26. v poradí sa nominácií umiestnila aj porovnávacia mapa Banskej Bystrice kedysi a dnes z dielne VKÚ Harmanec

Porovnávacia mapa Banská Bystrica kedysi a dnes

Predstavujeme vám tento unikátny kúsok histórie spojený s modernou kartografiou – našu porovnávaciu mapu Banská Bystrica a okolie – Kedysi a Dnes. Táto mapa je nielen nástrojom pre zvedavých historikov a milovníkov geografie, ale aj krásnym umeleckým dielom.

Na jednej strane sa môžete pokochať detailmi historického zobrazenia z pera slovenského, uhorského a európskeho kartografa Jána Lipského na mape “Mappa generalis regni Hungariae” z roku 1806, zatiaľ čo na druhej strane vás očarí súčasná, precízna a aktuálna mapa od VKÚ Harmanec. Pod oboma mapami nájdete zaujímavý text, ktorý vás prevedie cez najvýraznejšie zmeny, ktoré sa v regióne odohrali za uplynulé storočia.