Na najvyššie položenom hrade na Slovensku – Liptovský hrad

27. apríla 2023

Novinky, Tip na výlet
Liptovsky hrad

Ak sa rozhodujete tráviť svoj voľný čas aktívnym spôsobom tak máme pre vás tip na výlet. Ako vždy aj teraz sa bude jednať o turistiku, ktorá sa stala jednou z najpopulárnejších aktivít, ktorou si môžete dopriať oddych a zároveň spoznať nové miesta. Ak patríte medzi takýchto nadšencov, určite vám odporúčame výlet na Liptovský hrad. Spoznávanie Liptovského hradu a jeho okolia si môžete naplánovať aj s našou mapou TM 111 Chočské vrchy – vodná nádrž Liptovská Mara. 

Pohlad na Liptovsky hrad

Liptovský hrad, známy aj ako Sielnický hrad či ako Liptovský Starý hrad, je ruinou hradu, ktorá sa nachádzala na vrchu Sestrče v Chočských vrchoch, nad obcou Kalameny a Bukovina. Ide o najvyššie položený hrad na Slovensku a dokonca je jedným z najvyššie položených hradov v strednej Európe. Liptovský hrad patrí medzi najnavštevovanejšie hrady Liptova, pričom ponúka nezabudnuteľné pohľady na Nízke Tatry, Západné Tatry, Chočské vrchy a samozrejme na Lipotvskú Maru.

A ako sa dostanete na Liptovský hrad? My sme zvolili trasu od termalného prameňa v Kalamenoch, kde parkujeme naše auto. Vydávame sa po žltej turistickej značke na hrad. Smerovník od „parkoviska“ udáva čas 1:10. Žlto značený turistický chodník je Náučným chodníkom Kalameny – Liptovský hrad, ktorý začína pred Kostlom sv. Petra a Pavla v Kalamenoch. Priamo od jazierka stúpame strmou cestou najprv lesom, neskôr po lúke do Sedla pod Kráľovou. Odtiaľ pokračujeme riedkym lesom nahor po dobre vyznačenej trase, kde sa nám otvárajú pohľady na Nízke a Západné Tatry. Asi po hodine sa dostávame na posledný úsek, kde nás čaká rebrík, ktorý je ľahko zvládnuteľný. Po jeho zdolaní sa už ocitáme na miestach kde kedysi stál hrad. Dnes tu nájdeme drevený prístrešok, ohniská a rôzne drevené zaujímavosti pre malých aj veľkých.