K Čachtickému hradu

15. januára 2016

Tip na výlet

Medzi atrakcie stredného Považia patria bezpochyby hrady. Pozývame Vás krátke putovanie ku ruinám Čachtického hradu, ktorý počas jeho dlhej histórie, majúcej svoje začiatky v 13. storočí, preslávila najmä Alžbeta Báthoryová – manželka Františka Nádašdyho. Miesto je veľmi hodnotné a vďačné aj scenéricky, posúďte sami…

Na hrad sa môžete vydať priamo z Čachtíc. Aj my sme náš výlet začali tu. Ku hradu naše kroky viedla zelená turistická značka. Volili sme čo najvhodnejšiu alternatívu pre najmenších, nakoľko synček mal 9 mesiacov. Sedel, ako inak, v turistickom nosiči na tatovom chrbte. Z Čachtíc je cesta na hrad veľmi príjemná. Spočiatku vedie po asfaltovej ceste, a teda je vhodná prípadne aj pre terénny kočík.
dsc 1051Predtým, ako dedinu nechávame za sebou, sa ešte raz dívame na Kostol sv. Ladislava. ktorý stojí obkolesený mohutnou hradbou na kopčeku. Tvorí tak neodmysliteľnú súčasť panorámy dedinky. Niektoré zdroje práve tento kostol spomínajú ako miesto posledného odpočinku krvavej grófky. Bohužiaľ, doposiaľ sa nikde v Čachtickom kostole, ani v blízkom okolí hrob nenašiel. A tak je táto otázka stále otvorená.
Asfaltová cesta je lemovaná stromami, ktorých tieň poteší počas slnečných letných dní. Cesta strmšie stúpa prakticky až pred samotným záverom. Po krátkom strmšom stúpaní sa dostávame na malý kopček na úroveň hradu. Z kopčeka sa otvára krásny výhľad na hrad v celej jeho kráse. Keďže do týchto chvíľ zostával hrad pred naším zrakom ukrytý, pohľad na neho si vychutnávame. Vľavo pod Čachtickým hradným vrchom, ktorý samotný tvorí národnú prírodnú rezerváciu v pohorí Malých Karpát, vidieť malú obec Višňové. Túto môžete tiež zvoliť ako ďalšie miesto pre výlet ku hradu. Cesta stadiaľto je kratšia, zato strmšia. dsc 1093
Obdivujeme typické mierne zvlnené kopčeky Myjavskej pahorkatiny. Takýto charakter krajiny nenájdete na Slovensku nikde inde, iba tu – na Myjave. Po rovnej ceste pokračujeme po kopčeku dobre viditeľnou cestou ku hradu. Míňame turistický smerovník, ktorý nám prezrádza, že hrad je vo výške približne 350 m.n.m.. Cez vstupnú bránu vchádzame do vnútornej časti hradieb, prechádzame cez ďalšiu bránu a vystupujeme až na najvyššie dostupné časti hradu. Hlavami nám víria otázky, aké výhľady nás čakajú.

Sme hore, zase o niečo vyššie. Obzeráme sa dookola. Z Malých Karpát sa ukazujú v diaľke Záruby – najvyšší vrch tohto pohoria – a Havranica. Ďalšiu časť hrebeňa Karpát už nevidíme, pretože nám v tom bráni zalesnený hrebeň bližšieho Plešivca. Dolu pod nami si obzeráme spomínanú dedinku Višňové. V nej si všímame zaujímavú úzku vežu zvonice s červenou strechou. Z hradu je vidieť aj ďalšiu dominantu – Veľkú Javorinu, ktorá je najvyšším vrchom Bielych Karpát. Spoznávame ju veľmi ľahko – podľa vysielača na jej vrchole. Z častí hradu obdivujeme najmä bývalú kaplnku, ktorá má štíhle úzke okná. Vchádzame do jej vnútra a zospodu si obzeráme ruiny jej vysokých stien. Magické miesto.
Spoznávame aj cestičku, po ktorej sme ku hradu docupitali. V diaľke na obzore sa týči pohorie Považský Inovec. Na hrade sme šťastlivo vystihli chvíľu, keď tu okrem nás takmer nikto nebol, a tak sme si výhľady a krásne prostredie mohli vychutnať plnými dúškami nikým nerušení. Hneď nám bolo jasné, že toto miesto zaradíme medzi naše obľúbené a že sa sdsc 1074em určite ešte vrátime.
A vedzte alebo nie, na Čachtický hrad sa môžete pozrieť aj z iného uhla pohľadu. Nemusíte vôbec stúpať ku ruinám na hradnom kopci. Čo mám na mysli? Stačí, ak navštívite unikátny Park miniatúr v blízkej dedinke Podolie. V strede obce sú na jednom mieste sústredené dobové rekonštrukcie mnohých hradov, zámkov a vzácnych sakrálnych stavieb Slovenska. Medzi modelmi v mierke 1:50 nájdete okrem Čachtíc aj blízky Beckov alebo Tematín.
Myslím, že tieto dva hrady by ste mali, ak sa budete pozorne dívať, zazrieť aj z Čachtického hradu. Ďalší dôvod na to, aby ste si tieto vskutku pútavé miesta stredného Považia pozreli na vlastné oči, nemyslíte?