Zimné radovánky nad Zázrivou

24. januára 2016

Tip na výlet

Konečne napadol sneh a udreli mrazy. Môžeme dúfať, že sa sneh udrží dlhšie. Tí, ktorí majú radi zimné radovánky, sa teraz môžu do sýtosti vyšantiť, či už na pešo v krásnej zimnej prírode, na bežkách alebo na lyžiach, zjazdových, či skialpinistických. My sme sa vyšantili v krásnej oravskej prírode nad Zázrivou… Čo nás tu čakalo?

Dominantou Zázrivej, ktorá patrí do regiónu Oravy a okresu Dolného Kubína, je biely rímsko-katolícky kostol. Práve oproti nemu sa dá zaparkovať auto. Zázrivá vznikla v 16. storočí ako valaská obec. Prakticky až do príchodu zimy žili ľudia dlhé mesiace so svojim stádami v horách. Rodiny sa tak usádzali vo vyššie položených miestach pri lúkach a pasienkoch. Zázrivá má tak mnohé vzdialené osady, ako napríklad Ráztoky, Havraniu, Petrovú, Bielu, Končitú, Grúne, Koziská a iné. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia tu žilo viac ako 4100 obyvateľov a Zázrivá tak patrila k najväčším obciam na Orave. Celkom slušné číslo, nemyslíte?
Z centra Zázrivej sme sa vydali na zimné radovánky po červenej turistickej značke. Tá prichádza z Petrovej a pokračuje z centra cez kopaničiarske usadlosti nad Zázrivou smerom na Pavláškovu skalku, respektíve až ku vzdialenejšej Hlásnej skalke pod Minčol. Ten patrí do Oravskej Magury. Za Zázrivou naberáme výškové metre, prechádzame okolo miestneho družstva. Cesta vedie spočiatku po zasneženej spevnenej ceste, po ktorej prichádzajú miestni autami ku svojim opraveným kopaniciam na úbočiach. Usadlosti sú roztrúsené na hrebeni. Príroda je tu naozaj úžasná. V spätnom pohľade obdivujeme v údolí pod nami Zázrivú so spomínaným kostolom. Viac vpravo je zalesnený Pupov, ktorý ukrýva tiež kopaničiarske usadlosti patriace ku Terchovej. Obdivujeme výhľady aj na Malú Fatru – ukazuje sa Malý a Veľký Rozsutec a kužeľovitý Stoh, neskôr aj Osnica. Oproti cez dolinu vidieť osadu Grúne, cez ktorú vedie zelená turistická značka, ktorá prichádza do sedla Javorinka.
Nechávame za sebou kopanice, ktorých blízkosť nám avizuje aj malá kaplnka pri ceste, a prichádzame po miernom stúpaní ku Pavláškovej skalke. V lete sa na týchto miestach dosť často pasie dobytok. Tu sa začínajú objavovať výhľady na masív Kubínskej hole a vpravo sa ukazuje špička Veľkého Choča. Vyzerá naozaj impozantne, keďže v jeho okolí nie je žiaden velikán podobnej výšky. Cesta od Pavláškovej skalky pokračuje naďalej tiež prevažne lúkami, teraz zasneženými. Pred Hlásnou skalkou sa mierne po lúčkach stúpa hore. Turistický smerovník na Hlásnej skalke je už na okraji lesa.

Až na tieto miesta môžete bez problémov prísť pešo aj so sánkami, či bobami, ak to dovoľujú snehové podmienky a sneh je dostatočne tvrdý a neprebára sa. Bez problémov si môžete nasadiť aj skialpy, či bežky a zažiť bežkovanie s nádychom pravého dobrodružstva, keď si budete stopu prešlapávať sami, uprostred nádhernej prírody, v panenskom čistom bielom trblietajúcom sa snehu, ktorým pred Vami nikto nešiel… Lúky zdobia solitérne smrekové stromy ozdobené kyticami šišiek. Celú cestu nás sprevádzajú stopy v snehu. Deti zabávame tým, že sa snažíme uhádnuť, komu patrili.
Za Hlásnou skalkou sa chodník ponára do lesa a ku koncu pri stúpaní na Minčol je celkom príkry a uzučký, prechádzate cez tajomný hustý les. Ak si trúfnete, môžete vyjsť na Minčol aj v zime a z neho prejsť za výhľadmi na Kubínsku hoľu. Z lúk budete odmenení výhľadmi nielen na Oravu, ale aj na Nízke a Západné Tatry, Chočské vrchy, Malú a Veľkú Fatru…
Na Kubínskej holi sa v Ski Parku môžu vyšantiť do vôle milovníci klasického lyžovania. Ak chcete zažiť adrenalín, vyskúšať môžete aj free-ride zónu, či park pre snowboardistov s množstvom skokov, prekážok a vlastným vlekom.
Ďalšou skvelou lokalitou na zimné radovánky je Terchová, ktorá je od Zázrivej iba „za kopcom“. Malé deti sa môžu vysánkovať do sýtosti napríklad v centre pod sochou Jánošíka. Výhodou tohto miesta je, že tu väčšinou nie sú lyžiari. Taktiež sa nemusíte obávať, že dieťa so sánkami vybehne až na cestu s autami. Po sánkovaní sa môžete pri horúcom čaji zohriať v hoteli pri svahu, kde je všetko prispôsobené detským návštevníkom – nechýba veľký detský kútik. Cez okná priamo od stola môžete z diaľky dohliadať na tie deti, ktoré sa nebudú chcieť odtrhnúť od zimných radovánok. Sánkovať sa dá do premočenia aj na lúkach nad Štefanovou pri sedle Vrchpožiar, či na svahoch nad hotelom Boboty. Veď to vôbec nemusí byť strojmi upravený svah. Lyžiari si prídu na svoje na Pasekách, či vo vyšších polohách pod Snilovským sedlom. Skvelú sánkovačku a guľovačku môžete zažiť aj pod sedlom Príslop na miestach starého lyžiarskeho vleku. Skialpinisti môžu zažiť nezabudnuteľné dobrodružstvo na hrebeni Malej Fatry, kde sa môžete dostať s podporou lanovky alebo pešo cez sedlo Medziholie.
Možností je naozaj veľa. Tak neváhajte a skúste objaviť to svoje čarovné miesto na zimné radovánky.