Zálesie je malá nenápadná obec v okrese Senec. Nachádza sa pri meandri Malého Dunaja v trojuholníku medzi obcami Malinovo, Ivánka pri Dunaji a Most pri Bratislave. Už dávnejšie v roku 2014 tu vyrástla malá drevená rozhľadňa, ktorá sa volá Záleský maják. Postavili ju dobrovoľníci z občianskeho združenia Naše Zálesíčko ako miesto na pozorovanie okolitej fauny, ktorá je tu vďaka rieke a okolitým lužným lesom bohatá a zachovaná. Ste tu uprostred prírody, a to sa cení. Samotná rozhľadňa nie je vysoká, a tak na ňu vystúpi naozaj každý. Okraj na vrchu sčasti lemujú tabuľky s obrázkami a stručným náučným textom o živočíchoch, na ktoré tu môžete naďabiť, ako napríklad na ondatru pižmovú, lysku čiernu, chocholačku vrkočnatú, belušu veľkú, ale i rybárika riečneho, kormorána, labute, či kačky.

Teraz tu ku rozhľadni pribudla pre Bratislavčanov a pre ľudí z okolitých obcí ďalšia zaujímavá atrakcia, ktorú nemá len tak hocikto. Ide o korzo nad Malým Dunajom, ktoré bolo vybudované vrámci medzinárodného projektu cezhraničnej spolupráce medzi slovenskou a maďarskou republikou Danube Bike a Boat – Objavte Malý a Mošonský Dunaja na bicykli a na člne. Samotné korzo má dĺžku 110 metrov a má prinavrátiť do tohto regiónu tradíciu korzovania popri Malom Dunaji. Tá bola pre tieto miesta charakteristická. Ľudia sa tu chodili prechádzať ku rieke a tomuto miestu sa kedysi vravelo Záleské korzo. Keď sem prídete teraz, budete sa tu korzovať nezvyčajne – po upravenom drevenom chodníku, zapustenom do vody, priamo nad vodnou hladinou. Celá promenáda je postavená z dreva tak, že zapadá pekne do prostredia. Na móle sú boxy, kde sú stoly, pri ktorých si môžete posedieť a občerstviť sa z prinesených zásob s pohľadom na čarovnú vodnú hladinu.

Ako napovedá názov projektu, tvorcovia tohto unikátneho dielka pamätali aj na vodákov a milovníkov spravu Malého Dunaja, ktorými sa to tu v letnom období len tak hemží. Korzo bolo vybudované tak, aby mohlo slúžiť ako prístavisko pre lode a člny. Dá sa tu nalodiť alebo vylodiť – stačí na to určenom mieste podplávať korzo, prísť ku brehu na výstupisko a priviazať loď na jednom z pripravených mól. Časom by tu mala pribudnúť možnosť občerstvenia v kaviarni, či v reštaurácii.

Tým hlavným lákadlom je vodná hladina Malého Dunaja, ktorého brehy tu skrášľujú pôvodné lužné lesy, ktoré slúžia ako príbytok pre množstvo živočíchov a vtáctva. Lesy tu patria do lokality Natura 2000, čiže do sústavy chránených území. A podľa toho by sme sa mali pri návšteve tohto miesta aj správať.

Ak budete po prejdení korza pokračovať ďalej, dostanete sa na malú pláž, kde si isto všimnete na vode menšie drevené repliky mlynov. Možno sa tu časom dočkáme obnovy a sfunkčnenia modelu mlyna v jeho reálnej veľkosti – nechajme sa prekapiť.

Korzo je určené pre všetky generácie, mladých aj starších, a samozrejme pre rodiny s deťmi. Pre samotných obyveľom Zálesia slúži most aj ako bezpečná dopravná tepna z jednej časti Zálesia do druhej, mimo hustej premávky na cestách. Toto miesto je pre návštevníkov otvorené od jari do neskorej jesene.

Najlepšie urobíte, ak si to sem zamierite na bicykli. Pravdou určite je, že v aj v pracovné dni tu býva pomerne hustá premávka áut. My sme z Bratislavy, Karlova Ves postupovali počas pracovného dňa na bicykli po cyklotrasách po nasledovnej trase: Karlova Ves – Most Lafranconi – Most SNP – Prístavný Most – bufet Schimano – Vrakuňa – Most pri BA, Malý Dunaj – bufet Zelená Voda – Zálesie.

Kapacita miestneho parkoviska nie je veľmi veľká, a tak odporúčam dobre zvážiť čas návštevy, ak sem budete chcieť predsa len prísť autom.
Prajem Zálesiu, aby úspešne ustálo vysoké počty návštevníkov a nech jeho unikátne korzo slúži verejnosti čo najdlhšie.
Prajem príjemné objavovanie okolia Malého Dunaja a veľa radosti z korzovania!