Za vodopádom Králickej tiesňavy

17. 12. 2019Novinky, Tip na výlet

Rada by som sa s Vami podelila o tip na peknú rodinnú prechádzku ku jedinečnému Králickému vodopádu. Jedná sa o nenáročnú turistiku, ktorú môžete absolvovať aj teraz v zime počas blížiacich sa zimných prázdnin.

Králický vodopád je súčasťou prírodnej pamiatky Králická tiesňava, ktorá sa nachádza medzi obcou Tajov a Králiky neďaleko Banskej Bystrice. Tiesňavou preteká Farebný potok, ktorý tu vytvoril vskutku čarovné zákutia, ktoré sa oplatí navštíviť. Pre turistov a milovníkov prírody je tu sprístupnená nenáročná 2 kilometrová trasa, ktorá by sa mala postupne rozšíriť až na 7 kilometrov dlhý okruh. Keďže samotná tiesňava nie je dlhá, my sme si tiesňavu prešli oboma smermi, a tak sme si ju vskutku naplno vychutnali. Vychádzali sme z Králik. Nemuseli sme sa viazať na autobusové spoje, a po prechode tiesňavou sme sa vrátili pešo priamo ku nášmu ubytovaniu v Králikoch.

A ako sa dostanete do tiesňavy? V Králikoch za obecným úradom a kultúrnym domom treba pokračovať ešte pár metrov vyššie po ceste. Potom vedie doľava odbočka ku nižšie položeným domom – vstupnou bránou do tiesňavy je ulica Priehon. Prechádzame okolo obytných domov a aj zaujímavej skalnej steny. Dolu pod stenou je padnutý veľký balvan, na ktorý deti vyliezajú a potom ochotne pózujú pred mojím fotoaparátom. Ale potom víťazí zvedavosť, ako vyzerá tajomný vodopád, a tak pokračujeme ďalej. Schádzame nižšie a prichádzame ku smerovníku na okraji lesa, ktorý označuje vstup do Králickej tiesňavy. Je tu aj turistický prístrešok a ohnisko na opekanie. Sme v hornej časti Králickej tiesňavy.

Ku vodopádu by to nemalo byť ďaleko, z toho smeru je to ku nemu bližšie. Vchádzame do lesa a sprevádza nás spomínaný Farebný potok. Prechádzame cez lávku ponad potok a všímame si prvé skalné steny. Tie miestami dosahujú až 20 metrovú výšku. Netrvá dlho a čoskoro si pozeráme skalný prepad, kadiaľ Farebný potok tečie ďalej. Tento prepad vytvára z druhej strany 7 metrov vysoký Králický vodopád. Prechádzame chodníkom a prichádzame na miesto, kde doprava vedie odbočka ku vodopádu. Treba byť pozorný a odbočku ku vodopádu neprehliadnuť. Na krátkom úseku je terén trochu strmý, po daždi môže byť šmykľavý. Prechádzame cez korene stromov a schádzame ku potoku. Prejdeme pár metrov a ukazuje sa nám prepad potoka, skalné steny a Králický vodopád v celej jeho kráse.

Sme tu v doobedňajších hodinách a nestretávame tu nikoho. A tak si nikým nerušení vychutnávame jedinečnosť tohto miesta. Skalné steny aj balvany sú porastené zeleným machom, v koryte potoka sú voľne popadané stromy. Príroda tu vytvorila naozaj čarovnú scenériu. Vodopád má dosť vody aj teraz v lete. V lese pri vode je príjemný chládok. Potom, ako sme sa nabažili pohľadov na vodopád a zachytili sme jeho krásu aj do objektívu fotoaparátu, vraciame sa hore na chodník. Zostupujeme tiesňavou, po pravej strane sa ukazujú ďalšie skalné steny, rastú tu aj zaujímavé majestátne stromy. Prichádzame ku korytu potoka a prechádzame na jeho pravú stranu. Až na týchto miestach stretávame turistov, ktorí vystupujú tiesňavou opačným smerom. Pýtajú sa nás na vodopád, a tak im hovoríme, aby neminuli odbočku ku nemu. V koryte sú skaly, popadané stromy, je to tu divoké.

Tabuľka nás upozorňuje na výskyt ihličnatého tisa, ktorý má veľmi trváce drevo. Jedna z lávok na konci tiesňavy je dosť chatrná, a tak prechádzame potok radšej na inom mieste – máme obutú vysokú turistickú obuv, a tak to zvládame bez problémov. Prichádzame na dolný koniec tiesňavy, je tu aj náučná tabuľa. Vychádzame na asfaltovú cestu medzi Králikmi a Tajovom. Ale je teplo, a tak sa radi vraciame naspäť do tiesňavy a prechádzame si ju zdola hore. Je to teda viac smerom dohora, ale nikam sa neponáhľame. Potom, ako vyjdeme z tiesňavy, si obzeráme aj hrebeň Kremnických vrchov s vysielačom na Skalke.

Ak niekedy zavítate do Tajova, či Králik alebo do Banskej Bystrice, určite si zájdite pozrieť Králickú tiesňavu s jej čerešničku na torte – Králickým vodopádom. A nezabudnite použiť našu mapu TM 100 – Okolie Banskej Bystrice – Donovaly.  V okolí Banskej Bystrice patrí tento vodopád k tým najväčším. Prechod tiesňavou nie je taký adrenalínový, nenájdete tu strmé rebríky ako v Slovenskom Raji, ale to týmto miestam určite neuberá na kráse a čarovnosti. Vodopád je pomernej ľahko dosiahnuteľný v každom ročnom období. Len na strmších častiach chodníka je potrebná zvýšená opatrnosť a vhodná je aj pevná vode odolná obuv.