Za romantikou tretieho najväčšieho prírodného jazera na Slovensku

5. 08. 2019Tip na výlet

Viete, kde sa nachádza tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku? Ak si myslíte, že ho nájdete vo Vysokých Tatrách, nie je to tak. Jazero sa nachádza na východe Slovenska v pohorí Vihorlatských vrchov nad obcou Remetské Hámre. Volá sa Morské oko a kedysi sa nazývalo aj Veľké Vihorlatské jazero. Pred ním sú v rebríčku rozlohy iba Štrbské pleso a Veľké Hincove pleso vo Vysokých Tatrách. Ak máte radi prírodu a romantické zákutia, potom je toto správne miesto pre návštevu.

Najstaršia zmienka o Morskom oku je z roku 1784. Je zaujímavé, že názvom morské oko sú v odborných kruhoch pomenované jazerá ľadovcového pôvodu, čo v tomto prípade nie je pravda. Jazero vzniklo počas sopečnej činnosti vo Vihorlate – po zosuve svahu z vrcholu Motrongu a následnom zahradení potoka Okna. V súčasnosti má Morské oko plochu 13,8 hektára a dosahuje hĺbku až 25,1 metra. Vodná hladina bola umelo zvýšená vybudovaním hrádze.

My sa k jazeru vydávame z juhu z Remetských Hámrov. Najprv využívame autobus, ktorý nás vyváža na parkovisko, odkiaľ nás vedie z časti Krivec z nadmorskej výšky 562 metrov modrá turistická značka. To, že sme v oblasti karpatských bukových pralesov nám pripomína náučná tabuľa hneď na parkovisku. Práve Vihorlat patrí do lokality, ktorá bola zapísaná do zoznamu UNESCO. V opačnom smere to po modrej značke do Hámrov trvá pešo 2 hodiny, a tak autobus nám ušetril veru dlhé šlapanie.

Páči sa nám, že z parkoviska pokračujeme v tieni bukových lesov, ktoré obkolesujú asfaltovú cestu z oboch strán. Je tu príjemný chládok, pofukuje vietor. Krátko putujeme najprv západným smerom. O najvyššom 5. stupni ochrany nás upozorňujú tabule. Zakrátko prichádzame ku prístrešku Kozmodrom, ktorý stojí naľavo od chodníka. Má zaujímavý tvar, šikmú strmú strechu. Na môj vkus je pomerne úzky, je ťahaný skôr do výšky, ako do šírky. Potom náš chodník naberá severný smer.

Morské oko sa nám po prvýkrát ukazuje v svojej kráse z umelej hrádze. Aj tu dosť pofukuje, vietor čerí peknú modrú hladinu. Členité brehy pokrývajú súvislé bukové lesy. Vo vode je snáď stovka rýb. Chvíľami máme pocit, akoby voda vďaka ich vysokému počtu vrela. Na hradbou lesa sa oproti ukrýva Sninský kameň. Od hrádze pokračujeme po ľavej strane ku kaštieliku pri Morskom oku, je to sem iba pár minút. Tu je už chodník bez stúpania. Kaštielik patrí medzi zaujímavé lesnícke miesta, slúžil aj ako poľovnícka chata, teraz je to objekt Lesov SR, ktorý sa dá v letných mesiacoch aj prenajať. Aj teraz pred kaštieľom parkujú autá návštevníkov. Míňame náučnú tabuľu popisujúcu vznik Morského oka, nachádzame aj na kameni upevnenú tabuľu o Karpatských bukových lesoch z roku 2007. Dá sa zísť ku brehu, a tak opäť obdivujeme pohľady na vodnú hladinu. Nevieme sa toho pohľadu nabažiť, len voda, lesy a modrá obloha. A hŕby plávajúcich rýb vo vode hneď pri brehu – žijú tu jalce a pstruhy, celkovo je tu až 13 druhov rýb. Od kaštielika pokračujeme ešte kúsok ďalej po modrej značke, ale zostávame na úrovni oka a neskôr sa z modrej odpájame – tá potom stúpa vyššie do sedla Tri table, odkiaľ je to na Sninský kameň iba na skok. Druhou odpájajúcou sa značkou pri kaštieliku je žltá značka, ktorá vedie okolo vyššie položeného Malého morského oka do sedla Jedlinka, odkiaľ sa dá ísť napríklad až na najvyšší Vihorlat. My po neznačenej ceste pokračujeme podľa šípky Bufet okolo Morského oka, až sa dostávame ku chate rovnakého mena. Tu sa dá posedieť. Chceme obísť okolo celej vodnej plochy. Chodník je dobre zreteľný, a potvrdzuje sa, že brehy sú tu naozaj členité. Na modrú značku sa napájame opäť až pri hrádzi. Odtiaľ schádzame po asfaltovej ceste na parkovisko.

Prechádzka okolo Morského oka je pre všetky vekové kategórie, je to nenáročná turistika v peknej prírode s úchvatnými pohľadmi na vodnú hladinu. Hoci je tu zakázané kúpať sa, chytať ryby, aj člnkovať sa, ticho, krása prírody a pokoj bukových lesov si isto nájde svojich obdivovateľov. Ak budete ako my obchádzať celé pleso, oplatí sa na bezpečných miestach zísť až dolu ku vode, kde s najväčšou pravdepodobnosťou zazriete v čistej vode húfy rýb. A kdesi sú ukryté aj raky, ktoré sú tiež charakteristické pre túto lokalitu. Nech si Morské oko zachová ešte dlho svoju neporušenosť, prirodzenú krásu a pôvab. Je to klenot medzi jazerami na Slovensku. Ak sa na jeho hviezdicovitý tvar chcete pozrieť z výšky, tak sa vyberte na spomínaný Sninský kameň.