Za rázovitými Čičmanmi a ich malebným okolím

4. 02. 2016Tip na výlet

Určite mnohí z Vás počuli o rázovitej dedinke Čičmany. Vedeli ste, že je najjužnejšou a zároveň najvyššie položenou obcou žilinského okresu? Aké lákadlá tu na Vás čakajú? Prinášame Vám niekoľko dôvodov na to, prečo sa oplatí zavítať na návštevu práve do Čičmian a ich okolia…

Dedinka Čičmany sa nachádza v Rajeckej doline v nadmorskej výške približne 650 m.n.m.. Čičmianske domčeky pútajú svojim vzhľadom najmä vďake jedinečnej ornamentálnej výzdobe. Na tmavé steny sa bielym vápnom maľovali jednoduché geometrické vzory. Pôvod tejto výzdoby je v ochrannom nátere exponovaných častí trámov domov. Viete, že výzdoba, ktorá sa začala neskôr používať aj na vonkajšie steny p9123218domov, obsahuje prvky čičmianskej výšivky? Najčastejšie používané vzory majú svoje názvy – ako napríklad baranie rošky, či divé kľučky, pánence, či pohárce alebo spájané sŕcka. Zaujímavé, však? Prechádzka samotnou dedinkou, keď môžete obdivovať zdobené drevenice, ktoré majú aj pekne upravené priedomia, je tak veľmi zaujímavou a pútavou. Nikde inde na Slovensku takúto ornamentálnu výzdobu nenájdete, a to robí z Čičmian vskutku originálnu obec. Ak jej návštevu spojíte aj s nejakým zaujímavým dátumom v kalendári, napríklad s hodmi, ktoré sa tu konajú v septembri, môžete obdivovať dreveničky z voza, ktorý bude ťahať koník s pohoničom. Po prehliadke dedinky príde vhod poľovnícky guláš. Môžete mať šťastie aj na prehliadku folklórneho súboru. Okrem jedinečných zvonivých a zvučných hlasov a spevu, keď srdce zaplesá a všetko je zrazu akési veselšie, sa môžete kochať pohľadom na vyšívané nápadité kroje, ktoré kedysi nosievali naši predkovia.

Pri návšteve dedinky neujde Vašej pozornosti barokový rímsko-katolícky kostol Povýšenia svätého Kríža, ktorý bol postavený v roku 1669 na malom kopčeku. A tak keď si ku nemu vyjdete, otvoria sa obzory. Neďaleko obce sa týči Javorinka, kde si prídu na svoje v zime v lyžiarskom stredisku milovníci lyžovania, či bežkovania. V diaľke môžete pozorovať zakrivenú špičku skalnatého Kľaku, ktorého tvar je nezameniteľný. Práve tento kopec s jedinečným kruhovým výhľadom je výborným cieľom na turistiku v každom ročnom období. Strmý výstup na jeho vrchol je z obce Fačkov. Stúpanie si ušetríte, ak zp9123285ačnete výstup z Fačkovského sedla cez sedlo Reváň. Za ním sa stúpanie už zmierňuje. Treba si byť vedomý, že tieto lokality sú rajom pre medvede – nám sa práve pri Reváni pošťastilo stretnúť nečakane macka križujúceho priamo turistický chodník. Ja som ho najprv mylne považovala za väčšieho psa, ale ako sa tak približoval, tak som zistila, že to s jeho rozmermi na psa akosi nesedí. Macko, našťastie, o nás – turistov, nejavil vôbec záujem a išiel si za svojím. Na vrchole Kľaku stojí veľký dvojramenný kríž. Výhľady sú za pekného počasia naozaj jedinečné, môžete obdivovať Veľkú Fatru, Kremnické vrchy, či bližšie Strážovské vrchy. V zime to môžu byť dokonca až vrcholky Roháčov. Ak zavítate na Kľak z obce Vrícko od Turca, cestou nevynechajte Kľacký vodopád. Z Kľaku vedie červená turistická značka lúčanskou Malou Fatrou až na Martinské Hole. Z Čičmian môžete zavítať po červenej turistickej značke aj na Strážov, ktorý je – ako inak – najvyšším vrchom Strážovských vrchov. Výstup prechádza prevažne lesom a chvíľami je dosť strmý. Avšak, pod vrcholom Strážova sa objavia horské lúky a terén sa zmierni. Práve tieto lúky poskytujú krásne výhľady do okolia, aj na spomínaný Kľak. Z vrcholu sa hlboko pod Vami dolu v údolí ukáže dedinka Zliechov – pohľady sú takmer ako z lietadla. Na záver len doplním, že krásu prírody v okolí Čičmian môžete spoznávať aj zo sedadla horského bicykla. Verte alebo nie, ak sem raz zavítate, na chvíle tu prežité budete ešte dlho spomínať…