Za novosprístupnenou banskou štôlňou Zubaustollen pri Malužinej

8. 11. 2022Novinky, Tip na výlet

Tentokrát by som Vám rada dala tip na návštevu novosprístupnenej banskej štôlne pri Malužinej. Je to tretia banská štôlňa sprístupnená na Liptove. Známa je Medvedia štôlňa na začiatku Žiarskej doliny a baňa Salvátor na Vyšnej Boci. Obec Malužiná leží v mieste, kde sa spája Bocianska a Malužinská dolina, jej okrajom prechádza cesta na Čertovicu. A tak sme počas dovolenky na Liptove zavítali inšpirovaní aj reláciou Televíkendu práve sem.

Autom sme sa doviezli do Speleokempu v Malužinej, kde sa dalo zaparkovať, a kde sme si kúpili vstupenky na prehliadku Príbehu jednej jaskyne v rámci Speleokempu a na prehliadku banskej štôlne Zubaustollen za Malužinou. Prišli sme na desiatu hodinu, kedy kemp otvárali a mali sme šťastie, že sme tu boli ešte sami – 2 dospelí a 2 deti. A tak sme mali vlastne súkromnú prehliadku.

Najprv sme si pozreli expozíciu v Speleokempe, kde bola kedysi miestna škôlka. Miestnosti pripomínali banskú činnosť a sú tu aj exponáty, ktoré sa pri banskej činnosti používali. Mne sa najviac páčila časť, ktorá bola venovaná slovenskému unikátu, ktorý, bohužiaľ, nie je sprístupnený verejnosti – Modrej jaskyni, ktorá bola objavená pred šiestimi rokmi. Názov má od jedinečného modrého a zeleného sfarbenia kvapľov – je to celosvetový unikát a takéto jaskyne sú na celom svete iba tri. Modré sfarbenie spôsobuje vysoký podiel medi v nadloží, tiež azurit a malachyt. Sprevádzala nás priamo pani jaskyniarka, ktorá Modrú jaskyňu spoluobjavila, a tak to bolo veľmi zaujímavé. Ale nebudem prezrádzať. Viac si o Modrej jaskyni prečítate napríklad aj tu.

Pre prístup k banskej štôlni sme veľmi radi využili zapožičanie bicyklov, ktoré bolo túto letnú sezónu zdarma (v cene vstupenky). A tak každý z nás vyfasoval bicykel, na svoj si sadla aj pani sprievodkyňa a za pár minút sme sa presunuli za Malužinú ku ústiu do štôlne vzdialenej asi 2 kilometre. Stačilo ísť po cyklotrase 5487 vedúcej ku Malužinskému tajchu – my sme túto cyklotrasu už poznali, prešli sme ju spolu s deťmi minulé leto. Názov štôlne znamená v preklade Predlžovacia štôlňa. Z jej dĺžky 210 metrov je momentálne sprístupnená viac ako polovica. Štôlňa je jednou z 30 baní, kde sa v minulosti ťažilo. Bane boli vo svahoch blízkych vrchov Glian, Doštianka, Pukanec, Široká, Zadná hoľa a Homôlka. Ťažili sa tu prevažne železné a medené rudy. Aj vyššie položená Hodruša, predtým Široká, bola baníckou osadou. Neskôr bola železná huta prestavaná na mediarsku hutu, pretože sa začala viac ťažiť medená ruda. V Malužinej fungovala v minulosti aj sklárska huta, bol tu sklad pre pušný prach, či zájazdný hostinec s prepriahacou stanicou. Na začiatku 19. storočia tu nechýbal ani Komorský úrad, ktorý sídlil aj v známej Banskej Štiavnici, známej tiež banskou činnosťou. Malužiná bola úplne prvou elektrifikovanou obcou na Liptove. Dnes v Malužinej funguje drevársky podnik Drevona, kde sa z drevoštiepky vyrába nábytok a my sme si práve odtiaľto zakúpili aj skvelý horský med, ktorý chutil znamenit

Prehliadka štôlne sa nám páčila, nie je tu osvetlenie, svietili sme si poskytnutými baterkami. Štôlňa bola pekne farebná – nechýbalo v nej jazierko a ani banský škriatok s naloženým vozíkom. Na niektorých miestach sme sa museli poriadne zohýbať a požičané šiltovky sa tiež hodili. Naspäť dolinou to bolo na bicykloch dolu kopcom. Pani sprievodkyňa bola veľmi milá a venovala sa nám naozaj naplno. V speleokempe je pre milovníkov karavanov k dispozícii miesto, kde môžu so svojimi karavanmi zaparkovať. Sú tu sociálne zariadenia, či voda. Nechýbalo ani veľké indiánske týpí, kde sa dalo v noci počas leta prespať. Do Malužinskej doliny je zákaz vjazdu autami, a tak ak nepôjdete na bicykloch, zostáva vám vydať sa ku štôlni popri potoku Malužiná. Je to príjemná prechádzka, potok má pekné zákutia a v lete sa dá sa v ňom príjemne schladiť. To samozrejme aj v samotnej štôlni – priemerná teplota je tu 8 stupňov. Pred samotnou návštevou odporúčam zavolať do Speleokempu a informovať sa o otváracích hodinách.

Návštevu štôlne môžete spojiť s cyklistikou okruhom cez spomínanú Malužinskú dolinu ku tajchu s návratom cez Chorupné ako popisuje článok tu. Ale je tu aj veľa možností na turistiku – smerovníkov s možnými turistickými cieľmi v okolí bolo v speleokempe neúrekom, či je to napríklad Veľký Bok alebo Ohnište . Veľký Bok je výborným výhľadovým bodom, leží trochu bokom od hlavného nízkotatranského hrebeňa. Vedie sem modrá turistická značka cez dolinu Hodruša a potom žltá značka zo sedla pod Veľkým Bokom. Je to turistika na celý deň. Aj tu sa dá použiť bicykel – budete šetriť čas aj nohy.