Za mlynmi v Kvačianskej doline

19. januára 2016

Tip na výlet
Osada

Ak sa chystáte na návštevu Liptova, a chcete sa len tak poprechádzať v peknej prírode, načerpať energiu a nadýchať sa čerstvého vzduchu, zavítajte na návštevu mlynov v časti Oblazy v čarokrásnej Kvačianskej doline. Čo tu môžete zažiť? Čítajte ďalej..

Ak chcete ísť ku mlynom nie veľmi dlhou cestou, trvajúcou napríklad nie viac ako hodinu pešej chôdze, za východisko môžete zvoliť malú obec Veľké Borové. Dostanete sa sem napríklad autom cez Huty po odbočení z cesty spájajúcej Liptov so Zubercom. V spodnej časti dediny v nadmorskej výške 840 m.n.m. vedie od cintorína modrá turistická značka. V opačnom smere značka vedie cez Svorad do Prosieckej doliny, ktorá je bezpochyby ďalším lákadlom. Pri našej návšteve miestni práve budovali nový krytý turistický prístrešok, nakoľko ten starý už doslúžil.

Cestička je príjemná, spočiatku vedie okrajom lúk. Cestou po pár minútach registrujeme po ľavej strane starý cintorín nad chodníkom vo svahu hore. Zakrátko chodník prichádza do doliny Borovianky na rázcestie, kde sa cestička ponára už do lesa. Odpája sa tu chodník zelenej značky smerom na Prosečné, v lete bol však uzavretý. Oplatí sa venovať tabuli náučného chodníka o Kvačianskej doline a Ráztockom vodopáde na Ráztockom potoku s dreveným rebríkom. Keď je dostatok vody, vodopád dosahuje až 8 metrov. My sme si tabuľu avšak neprečítali. Cestou sme žiadne upozornenie na vodopád, či šípku pre odbočenie ku nemu nezaregistrovali, a tak ho budeme objavovať nabudúce.p8192841
Od rázcestia cestička ku mlynom mierne klesá, takže je to v tomto smere úplne jednoduché, vhodné pre každéhu. Po pravej strane úzkej cesty sa začínajú objavovať zaujímavé skalné steny. Vľavo popri ceste míňame väčšiu skalku s dvojkrížom na jej vrchu. Značenie cesty je dobré. Po ľavej strane dolu pod chodníkom si všímame dieru v skale hlboko pod nami. Neskôr začína v doline zurčať aj potôčik. Terén sa vyrovnáv a prechádzame cez most ponad už väčší potok po spojení Ráztockého, Borovianskeho a Hutianskeho potoka. Tušíme, že mlyny nebudú ďaleko. A je to tak, prichádzame na Oblazy.
Prečo sa stavali mlyny na týchto miestach až hlbšie v dolinách? Nuž dôvodom bol fakt, že samotné potôčiky v dedinách Borové a Huty boli príliš slabé s nedostatočným spádom. Prvé mlyny sa v Kvačianskej doline na mapách datujú už v roku 1769. Tie, ktoré tu môžete obdivovať dnes, Gejdošovský alebo Horný a Brunčiakovský alebo Dolný, boli postavené koncom 19. storočia. Kvačianska dolina slúžila v minulosti ako spojnica medzi Liptovom a Oravou a stávala tu aj furmanská krčma. Mlyny slúžili na mletie najmä jačmeňa. Okrem toho voda poháňala aj stroje na rezanie šindľa a neskôr aj dynama, ktoré vyrábalo elektrinu. Koncom 70. rokov minulého storočia boli mlyny v úpadku a v dezolátnom stave. Iba vďaka nadšencom – skupine dobrovoľných ochranárov sa podarilo na dolnom mlyne v roku 2003 rozkrútiť vodné koleso a mlyn, ako a aj hate pri ňom postaviť prakticky nanovo. Na dolnom mlyne, ktorý je v súčasnosti v prevádzke, je aj píla na rezanie dosák.

Osada

Potok

Priesmyk

Osada

Prechádzame ponad lávku nad potp8192849ok ku mlynu, ktorý je na druhej strane potoka. Obzeráme si hate a náhon na mlyn – drevené korýtko, ktorým priteká voda. Voda následne krútila veľkým kolesom mlyna. Pre deti bolo najväčšou zábavou z vnútornej časti mlynice, kde sa melie múka, vybehnúť von popri kolesu a nechať sa postriekať vodou, ktorá z kolesa striekala naokolo. Vo vnútri sme si obzreli pílu, všetko vysvetľovali tabule s obrázkami a textami. Na pamiatku sme si kúpili malú magnetku, ako aj pohľadnicu s pečiatkou. A vonku pri korýtku mali deti ďalšiu skvelú zábavku. Proti prúdu vody ťahali k paličke špagátom pripevnenú drevenú lodičku alebo nechávali lodičku unášať prúdom. V korunách veľkých stromov, ktoré rástli neďaleko od dolného mlyna,p8192874 boli pre väčšie deťúrence zavesené hojdačky. Boli riadne dlhé, a tak hojdanie na nich sprevádzalo hlasné pišťanie a detský smiech. Na potôčiku pri mostíku pred mlynom sme si zahádzali spoločne kamienky. Dali sa tu nájsť ploskáčiky, ktoré sa veselo odrážali od vodnej hladiny. Niet sa čo čudovať, že pri mlynoch Vám uprostred nádhernej prírody rýchlo utečie čas. Tešili sme sa, že sme si na vlastné oči aj s deťmi obzreli toto jedinečné miesto s úžasnými dielkami našich predkov, ktoré len vďaka nadšencom zostali zachované aj pre ďalšie generácie.
Pripájam ešte niekoľko ďalších tipov. Po príchode do Veľkého Borového je pekné sa prejsť aj samotnou dedinkou. Ak zájdete až na vyšný koniec, cestou môžete obdivovať pekné zachovalé rázovité dreveničky. Na konci na okrajoch lúk stojí pekná biela vežička. Na jejp8192740 vyhliadkový balkón vedú zvonka po obvode schody. Pekné výhľady do okolia sú aj z lúk pri veži, kde je aj malý penzión. Ak sem prídete v lete, je viac než pravdepodobné, že Vaše kroky bude sprevádzať prenikavé zvonenie malých zvončekov pasúcich sa ovečiek.

Ak máte radi rozhľadne, neváhajte a navštívte po náučnom chodníku rozhľadňu na vrchu Súšava. Z rozhľadne budete odmenení výhľadmi na blízke Roháče, či Chočské vrchy a Malú Fatru.

Región Liptova má čo ponúknuť doslova na každom kroku. Ak sem zavítate, chytí Vás za srdce a už nepustí…