Za malebnou Osturňou

21. 02. 2016Tip na výlet

Na Zamagurí sa pod Spišskou Magurou v Pieninskom národnom parku nachádza jedinečná dedinka Osturňa. Je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry s goralskými usadlosťami. Už iba prechádza touto dedinkou je zážitkom. Viete, že práve Osturňa bola kedysi najľudnatejšou obcou Zamaguria? Čítajte ďalej…

Osturňa sa rozkladá neďaleko poľskej hranice a v susedstve má na slovenskej strane obce ako Tatranská Javorina z juhozápadu, Ždiar z juhu, či Malú a Veľkú Frankovú z východu a juhovýchodu. Väčšina jej rázovitej zástavby je od 80. rokov minulého storočia vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Tieto jedinečné domčeky sú roztrúsené v doline popri ceste, a tak nemusíte chodiť za nimi nikam ďaleko, ani vpict0020ysoko.
Pri osídľovaní tejto doliny bolo charakteristické, že osadníci stavali svoje domy na svojom zárubku alebo laze. Tak sa tu postupne vytvorilo reťazové osídlenie. Osturňa je dlhá približne 8 kilometrov. A tak, kým prejdete z dolného konca na horný alebo naopak, budete mať naozaj peknú prechádzku. Vhodná je aj na bicykel, ale rovinu tu nečakajte.
Krásnu prírodu v okolí Osturne dopĺňajú prírodné jazerá. Pod hrebeňom Spišskej Magury sa na juhu pri žltej turistickej značke rozprestiera osturnianske Jazero, nazývané aj Jazero Kovaľa Mišku. Nájdete ho s trochou šťastia. Ďalšie jazerá – Veľké Osturnianske jazero apict0018 Malé jazerá sa nachádzajú na severe od Osturne neďaleko hraníc s Poľskom. Ich okolím vedie tiež žltá turistická značka. Tieto prírodné jazerá vznikali zahradením dolín zosuvmi.
Z odlesnených svahov nad Osturňou sú jedinečné výhľady na samotnú dedinku, okolité lúky, ktorým dominujú štíty Tatier. Belianske a Vysoké Tatry sa zdajú byť doslova na dosah. Z poľských Tatier sa môžete pokochať pohľadom na rozložitú Svinicu. Dobre urobíte, ak si zoberiete ďalekohľad a môžete tak štíty preskúmať aj podrobnejšie. Pozornosti neujdú ani úžasné terasovité políčka, ktoré patria k osobitostiam rázu krajiny. Zbadáte aj malý kostolík. Zaujímavosťou z histórie Osturne určite je aj to, že súkromne hospodáriaci roľníci tu neboli počas socializmu, ako bolo zvykom, skolektivizovaní. V lete sú lúky plné nádherných rozkvitnutých kvetov. Nie je núdza ani o čučoriedky, či chuťovo vynikajúce lesné jahody

Okolie Osturne je ako stvorené aj na cykloturistiku. Na bicykli sa dá previezť do okolitých dediniek, ale aj do prírody. Tieto robte radšej na horskom bicykli. Dobrým tipom je napríklad zelená značka vedúca z Osturne dlhšou Bystrou dolinou až ku hrebeňu Spišskej Magury. Tiahle, mierne stúpanie kondíciu. Pohľady na Belianske Tatry za to stoja. A v smere naspäť si vychutnáte dlhý zjazd. V sedle pri Tablici sa môžete po modrej značke vydať na spoznávanie Magury. V tejto lokalite určite nestretnete tak veľa turistov ako vo Vysokých Tatrách, a tak si tu môžete nerušene vychutnávať krásnu prírodu. Putovanie je tu vskutku dobrodružné. Hrebeň je prevažne zalesnený, s výhľadovými miestami. Treba byť psychicky pripravený aj na blatistý terén, ktorý sa tu, v závislosti od počasia a prechodu lesnými strojmi, môže hojne vyskytovať.
pict0109Z Osturne neváhajte navštíviť aj vzdialenejšie časti Pienin. Z poľskej strany po prejdení lávky nad Dunajcom sú atraktívnymi vrcholmi známe Tri koruny. Odmenia Vás úžasnými výhľadmi na Vysoké a Belianske Tatry. Po dlhšej modrej turistickej značke sa oplatí navštíviť aj Sokolicu, pod ktorou sa vinú úžasné meandre Dunajca a v sezóne tu uvidíte plaviť sa pltníkov s plťami plnými turistov. Krásnou prechádzkou, ako stvorenou aj pre bicykel, je prechádzka popri Dunajci, počas ktorej sa ukáže krásna skalná stena Sokolice zospodu. Od rieky môžete odbočiť údolím Lesnického potoka a zavítať aj do Lesnice. Prejsť sa dá až do Poľska a navštíviť napríklad Kroscienko. V Červenom Kláštore si nezabudnite obzrieť kláštor kartuziánov, ktorý preslávila legenda o lietajúcom frátrovi Cypriánovi.
Zamagurie si určite svojimi jedinečnými krásami zaslúži pozornosť. Či ste milovník turistiky, cyklistiky alebo histórie, prídete si tu na svoje. Nájdete tu miesta, kde sa zastavil čas a veľa sa toho nezmenilo. Dá sa tu skvelo dovolenkovať a v krásnej prírode dokonale vypnúť a vyčistiť si hlavu. Môže sa Vám stať napríklad to, že pri návrate domov si nebudete vedieť ani za nič spomenúť na svoj pin… Nuž, takéto vie byť Zamagurie…