Za krásami Trenčianskych Teplíc

3. 06. 2019Tip na výlet

Koncom mája sa rozhodujeme navštíviť Trenčianske Teplice – malebné mestečko, ktoré sa patrí do okresu mesta Trenčín a je situované v pohorí Strážovských vrchov. Tie obkolesujú údolie, kde je kúpeľných budov tak akurát a kde máte pocit, že aj keď ste v meste, ste uprostred prírody. Nie je tu žiaden priemysel, ale pokoj kúpeľného mesta s jeho špecifickou atmosférou, akú zažijete len tu.

Mnohí z nás si toto mestečko spájajú predovšetkým s kúpeľníctvom. Pre nás bola najväčším lákadlom kúpeľná pešia zóna. Prichádzame na kúpeľné námestie práve v čase, keď sa tu koná folklórny festival, všade sa ozýva ľudová hudba a spev. Deti však viac zaujme kúpeľná žaba s korunkou na hlave a s prúdom vody, ktorý strieka z jej otvorených úst. Je teplo, a tak nechávame deti sa vyšantiť, našťastie sa pri tom veľmi nezamočia. Pri žabe je aj pitný prameň Ifigénia, ktorého liečivú vodu môžete ochutnať. Pomaly prechádzame cez pešiu zónu, je tu veľa malých kaviarní, predajní, cukrární, či stánkov so zmrzlinou, a tak každý si obzerá, čo ho zaujme a ochutnáva, na čo má chuť. Oproti prameňu objavujeme aj malé ihrisko uprostred zelene, takže sa koná ďalšia zastávka.

Našu pozornosť púta aj známy kúpeľný dom Hammam, ktorý je postavený v orientálnom maurskom slohu a je neprehliadnuteľný. Nevynechávame ani ochutnávku kúpeľných oblátok. Jej predajňa je pred začiatkom kúpeľného parku. Spoza skiel z ulice najprv nakúkame dovnútra a zvedavo sa pozeráme, ako sa oblátky vyrábajú, a potom kupujeme. V ponuke sú viaceré druhy, plnené aj neplnené.

S pochúťkami v ruke sa dostávame ku rozsiahlemu 150 ročnému kúpeľnému parku. Jeho rozloha nie je zanedbateľná – má 18 hektárov. Prostredie je plné zelene a košatých korún stromov – ako stvorené na piknik na tráve, či hry s deťmi. A sú tu aj zaujímavé exempláre stromov, ako napríklad dvestoročná lipa malolistá. Deti si všímajú drevenú maxi lavicu a dožadujú sa sedenia vo výške. Tak ich sem postupne na rukách vykladáme, sú tak vyššie ako my dospelí.

Prichádzame aj ku miestu, kde sa koná Medzinárodný filmový festival Art Film. Pred budovou Kursalónu je známy Chodník slávy. Vstup na chodník lemujú fotky mnohých známych hercov. Na zábradlí pribúdajú tabuľky s menami ocenených slávnych osobností. Pri prechádzke obdivujeme architektúru okolitých kúpeľných domov, víl a penziónov zasadených do zelene. Ak by sme pokračovali od parku ďalej, dostali by sme sa ku Labutiemu jazierku, ktoré je tiež ako stvorené na prechádzky. Povyše vo svahoch po ľavej strane sa nachádza ďalšie lákadlo na teplejšie letné dni – kúpalisko Zelená žaba.

Nie je to len kúpeľná zóna, ktorá láka návštevníkov. Pri príchode do Teplíc v smere od Bánoviec nad Bebravou sme si pred Teplicami všimli areál rybníka Machnáč. Už na prvý pohľad sa nám zapáčil – ponúka pre deti ihriská, či možnosť pozrieť si zvieratá. Prídu si tu na svoje aj gurmáni – ochutnať sa tu dá pečený pstruh, či kapor. Turistiky chtiví návštevníci majú na výber z mnohých kratších prechádzok. Priamo z kúpeľného parku sa môžu vydať napríklad po náučnom chodníku Klepáč, ktorý bol zrekonštruovaný a kde Vás sprevádzajú aj náučné tabule. Informácie o ňom si môžete prečítať tu. Výhľadový vrchol Klepáča má nadmorskú výšku 575 metrov. Trasa sa čiastočne prelína s Lesníckym náučným chodníkom, ktorý vedie tiež kúpeľným parkom a lesom. Viac informácií sa dočítate tu.  Do tretice spomeniem možnosť ísť z centra v smere na západ na blízky vrchol Čvirigovca, kamvedie červená turistická značka. V sedle Pod Čvirigovcom ju vystrieda žltá značka vedúca až na vrchol.

Trenčianske Teplice sú vhodným začiatočným bodom aj na vzdialenejšie výlety za historickými pamiatkami, či je to napríklad hrad Beckov alebo Trenčiansky hrad, či Bojnický zámok. Oplatí sa zastaviť aj v Uhrovci, kde sa v rovnakom dome narodili hneď dve známe osobnosti slovenských dejín – Ľudovít Štúr a Alexander Dubček. Ak prichádzate v smere od severu Slovenska, za návštevu stojí staroslovanský kláštor a pútnické miesto Skalka, ktoré sa spája so životom svätých pustovníkov Andreja-Svorada a Beňadika. Z Teplíc sa môžete vydať aj na spoznávanie zaujímavých kopcov Strážovských vrchov – špicatého skalnatého výhľadového Vápeča, či najvyššieho rozložitého Strážova. Blízko je aj pohorie Považský Inovec s najvyšším Inovcom, kde je postavená rozhľadňa. Pod ňou sa nachádza horská Inovecká chata, ktorá ponúka kvalitné gurmánske pochúťky, či ubytovanie.

Ak sa rozhodnete pre turistiku okolím TrenčianskychTeplíc, v batohu by Vám nemala chýbať mapa TM 119 Strážovské vrchy – Trenčianske Teplice.