Za krásami kúpeľných Bojníc

21. novembra 2022

Novinky, Tip na výlet

Čo sme si stihli v tomto kúpeľnom mestečku pozrieť za jeden deň? Pohybovali sme sa prevažne v kúpeľnom parku a v jeho blízkom okolí. V jesennom počasí tu bolo krásne, a to aj napriek tomu, že slnko práve tento deň dlho štrajkovalo a svoje lúče k nám naplno vyslalo až poobede. Listnáče v parku boli krásne vyfarbené, veľká časť listov bola ešte na stromoch. Tak to bola nádhera.

V sobotu po deviatej sme zaparkovali pri Kúpeľnom mlyne pod kúpeľným areálom. Od kamarátky, ktorú sme išli v kúpeľoch navštíviť, sme mali avízo, že tu sa neplatí za parkovanie. Bola tu rampa, ale ešte asi nie plne funkčná. Pôvodne sme chceli parkovať pri kúpeľnom dome Mier, ale vstup s autom nám nebol povolený. Pri mlyne bolo malebné jazierko, ktoré sa dalo obísť po chodníku, pričom ste išli popod mohutné smutné vŕby s ovisnutými konármi. V zákutiach, ktoré konáre vytvárali, boli malé stolíky so stoličkami, kde sa dalo posedieť. Jazierko stráži vodník a videli sme tu aj celkom veľké exempláre sladkovodných rýb. Nad mlynom v briežku je vybudovaný pomerne veľký park so zábavkami pre deti.

Na mnohých sa podieľa teplá voda z prameňov, tá vytvára peknú súčasť tohto miesta. Ani v briežku nechýba mlynské koleso, či malý gápeľ, ktorý poháňate na bicykli. Deťom sa najviac páčila lanová stavba, kde sa mohli dosýta vyšantiť. Odtiaľto sme pokračovali pešo ku vyššie položeným liečivým prameňom, z ktorých je možné popíjať liečivú vodu. Obchádzali sme baštu a ďalšie pekné jazierko, pri ktorom boli fontány. Tie bývajú neskôr večer osvetlené a vytvárajú tak pútavé farebné divadlo. Postupne sme prešli celým kúpeľným areálom – chvíľu sme išli do kopčeka, chvíľu z kopčeka, rovina tu veru nie je. Obdivovali sme zaujímavú architektúru kúpeľných domov, vybudované zastrešené vežičky v parku, teraz okrášlené farebnými listami, či vytesané drevené sochy. Architektúra pôsobí jednoliato. Prešli sme až ku hornému koncu parku, kde je ďalšie záchytné parkovisko pre návštevníkov Bojníc. Odtiaľto sme smerovali pešo do blízkeho centra mesta, pričom sme neminuli asi najviac fotografované miesto s pohľadom na Bojnický zámok ponad vodnú hladinu jazierka. V parku pri zámku boli popadané listy stromov vyhrabené do pekných tvarov, či sústredných kruhov alebo srdiečok. Bolo to pôsobivé.

Zahli sme na Hurbanovo námestie, kde sme prešli peknou lipovou alejou a v bočnej malej uličke sme navštívili miestny Panský pivovar. Tu sme si dali chutný obed a vybrali sme si aj zo zaujímavej ponuky pív. Pri ceste naspäť sme sa zastavili v blízkej pekárničke oproti a nedalo si nevšimnúť milé kafetérie, ktoré nás lákali na návštevu. Ale odolali sme, kávičku sme si nechali na neskôr. Prešli sme sa z druhej strany okolo Bojnického zámku. Jeho vežičky a peknú architektúru sme obdivovali od vstupnej brány, pri ktorej je aj mohutná lipa. Doprava by sme išli do Zoo, ale my sme odbočili doľava. V stánkoch nad hradom sa dajú kúpiť napríklad kúpeľné oblátky, či magnetky. Čínsky tovar ma tu vyrušoval, dala by som prednosť remeselníckemu sortimentu s ručnou výrobou alebo domácim špecialitám. Deti mali sľúbené, že navštívime Zrkadlové bludisko. Tu sa im páčilo a aj zrkadlá to prežili. Odtiaľto sme pokračovali okolo kúpaliska ku krížovej ceste. Išli sme mierne do kopca, ale nebolo to nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Na vrchole krížovej cesty sme išli kúsok doprava a prišli na Bojnickú vyhliadku, ktorej plocha bola vydláždená a oplotená.

Bránka bola otvorená, a tak sme si mohli vychutnať výhľad pod nami s dominantným zámkom, využili sme aj ďalekohľad, ktorý sme mali so sebou. Pokračovali sme parkom s dinosaurami, z ktorých sú niektoré ešte do výstavbe, niektoré sa pohybujú. Ak sa vám nechce ísť na tieto miesta pešo, tak môžete využiť vláčik, ktorý sem premáva a vyvezie Vás aj ku vyššie položenej výhľadovej Čajke. Miestami borovicový lesík mal pekné zákutia, obzerali sme, či nenájdeme hríby, ale nemali sme šťastie. Vrátili sme sa naspäť a posedeli si s kávičkou pri Bašte. Deti zatiaľ obiehali jazierko a pozorovali striekajúce fontány. V pomalom tempe sme sa vrátili naspäť ku mlynu. V sobotu neskoro poobede tu bola už hŕba ľudí a zabávajúcich sa detí.