Za krásami horného Považia

24. 02. 2016Tip na výlet

Horné Považie je lokalitou, ktorá ponúka veľa zaujímavého Poďme sa bližšie pozrieť na okolie Strečna a Nezbudskej Lúčky, ktoré sa rozprestierajú pri Váhu. Ak sem zavítate, prídete si tu na svoje nielen ako milovník romantických ruín hradov, ale aj pešej turistiky, cyklistiky, či splavovania. Čo Vás tu čaká a aké zaujímavosti tu nájdete? Čítajte ďalej…

 Hlavným lákadlom tejto lokality je bezpochyby hrad Strečno, ktorý sa hrdo vypína nad meandrami Váhu. Ak zavítate na tieto miesta, určite návštevu hradu nevynechajte. Pod hradom vyrástla aj zaujímavá dedinka Paseka, kde si môžete napríklad zazvoniť na malom zvone, deti tu ocenia detské preliezačky. Cestu hu hradu lemujú náučné tabule. Z tých najvyšších dostupných častí hradu je úžasný výhľad do okolia. Ale hrad nie je jediné miesto, ktoré stojí za návštevu. Aké ďalšie atrakcie tu nájdete? Na skok od Strečna sú ľahko dostupné ruiny ďalšieho hradu Starý hrad, ktorý sa volá aj Starhrad. Ten si ľahko všimnete pri prehliadke Strečna alebo ho zazriete z cesty pre autá medzi Strečnom a Martinom. Ak sa ho rozhodnete navštíviť a budete prechádzať cez Váh – pešo alebo autom, využite miestnu kompu, ktorá tu premáva, pokiaľ to poveternostné podmienky, výška a stav vodnej hladiny Váhu dovoľujú. Kompa má okrem plošiny pre autá aj malú hradnú vežičku, na ktorú si počas kratučkej plavby môžu vystúpiť tí najmenší. Ak ju raz s deťmi vyskúšate, tak je viac než pravdepodobné, že ju budete využívať aj pri ďalších návštevách. Z Nezbudskej Lúčky vedie na Starhrad červená turistická značka. Zvládnu ju všetky vekové kategórie, starší aj tí úplne malí. Pod hrad sa bez problémov dostanete aj s terénnym detským kočíkom alebo s detským odrážadlom. Trochu strmší je až úplný záver, a to len na pomerne krátkom úseku. Cestička vedie najprv cez lúky popri Váhu, z ktorých sa pekne ukáže – ako inak, spomínaný hrad Strečno. Obzrieť si budete môcť aj železničný most nad Váhom a tunel, kadiaľ premávajú vláčiky. Cestou naďabíte na miesta, kde sa dá skvelo piknikovať alebo len tak posedieť na tráve.
Potom značka vchádza do lesa a na krátkom úseku vystúpite strmšie ku hradu. Ak vyjdete po červenej značke aj kúsok nad hrad, odhalia sa Vám ďalšie pekné výhľady na hlbočinu pod Vami. Milovníci turistiky môžu červenú značku využiť ako prístupovú alebo zostupovú značku z hlavného hrebeňa Malej Fatry. Prvým vyšším kopcom v hrebeni je Suchý. Neďaleko neho je učupená turistická chata pod Suchým, kde sa pri túre určite radi zastavíte a občerstvíte. Je vďačným turistickým cieľom aj pre cyklistov. Začať cyklovýlet ku chate sa dá aj v blízkom Varíne, odkiaľ sa pokračuje cez Jedľovinu. Tento výlet je pre tých náročnejších, s dobrou fyzickou kondíciou.

Pútavým miestom v Strečne, kde zavíta menej ľudí ako na hrad, je pamätník francúzskych vojakov na druhej strane cesty. Od pamätníka sú pekné výhľady na Strečno, hrad a samozrejme na hrebeň Malej Fatry.
Skvelým lákadlom pre cyklistiku je samotná vodná nádrž Žilina. Ak vyrazíte z Nezbudskej Lúčky, cyklotrasa chvíľu kopíruje cestu smerom na Varín, potom sa však stáča priamo ku vodnej nádrži. Po hrádzi Vás čaká príjemné bicyklovanie s peknými výhľadmi do okolia. Okrem Malej Fatry za chrbtom sa napravo ukáže Straník, ktorý je ďalším výborným výhľadovým miestom a zároveň aj rajom pre paraglidistov a milovníkov závesného lietania. Prejsť na druhú stranu nádrže sa dá cez most pri Mojši. Tu sa pri hrádzi nachádza zaujímavá stavba v tvare lode, kde sa dá počas sezóny skvelo posedieť, či ochutnať zmrzlinu. Na druhej strane je reštaurácia, kde môžete ochutnať napríklad pizzu, deti si tu môžu poskákať na detskej trampolíne. Pri vodičke nie je núdza o kačičky alebo labute. Z kopcov sa Vám ukážu aj tie kysucké, najmä homolovitá a záhadná Ľadonhora a hrebeň Stien patriaci do Kysuckej vrchoviny, a pred Žilinou Dubeň.

Ak cez most pri Mojši neodbočíte, pokračovať môžete až na koniec vodnej nádrže a potom ďalej okolo malého jazierka a úzkeho vodného kanála až ku ďalšiemu hradu Budatín. Pri kanáli často sedávajú rybári so svojimi udicami. Budatínsky hrad, ktorý bol pôvodne vodným hradom, má pre návštevníkov sprístupnenú vežu. V závere prehliadky vyjdete až hore pod strechu ku zvonom s výhľadmi do okolia. V krátkej dobe by mala byť zrekonštruovaná aj miestna kaplnka, čo ešte viac zvýši atraktivitu tohto pekného miesta, využívaného aj na kultúrne a spoločenské podujatia. Areál je skvelým miestom aj na pešie prechádzky, nakoľko sa tu nachádza park, s lavičkami a upravenými cestičkami. V parku stoja mnohé poriadne vysoké exempláre stromov s hrubými kmeňmi. Za bránami parku sa vlieva do Váhu zo severu rieka Kysuca. Dá sa tu len tak si posedieť na deke na tráve, deti zaujme drevená plť s pltníkom. A to mi pripomína ďalšiu atrakciu – splavovanie Váhu na pltiach. Máte jedinečnú možnosť si vyskúšať, aký je to pocit, nechať sa unášať na plti prúdom rieky. Plaví sa cez strečniansku úžinu v krásnej prírode, s výhľadmi na Strečno ako aj Starhrad. Počas plavby sa dozviete aj čo to o histórii pltníctva, ktoré tu má dlhú tradíciu. Uvidíte aj obávané nebezpečné miesta pltníkov v minulosti – skaly Margita a Besná. Plavba na pltiach sa končí pri spomínanej kompe.