Rada by som sa s Vami podelila o zážitky z návštevy Harmaneckej jaskyne. Táto jaskyňa je jednou z 13 sprístupnených jaskýň Správy slovenských jaskýň. Je kvapľovou jaskyňou a má štatút národnej prírodnej pamiatky. Nachádza sa v Kremnických vrchoch v hraničnej oblasti s pohorím Veľká Fatra nad Harmaneckou dolinou. Jaskyňa je otvorená pre verejnosť od roku 1950 a sprístupnených je 720 metrov. Najbližšie ku nej je Harmanec, o niečo ďalej je situovaná Banská Bystrica, z ktorej sme sem prišli my.

Vedeli sme, že pred samotnou prehliadkou jaskyne nás bude čakať výstup s prevýšením asi 260 metrov – nahliadnutie do mapy naznačovalo stúpanie po serpentínach na pomerne krátkom úseku. Tak som na to dopredu pripravila deti a podľa toho sme odhadovali aj čas, kedy asi vyraziť, aby sme stihli čas prehliadky bez zbytočného čakania. Ako to býva pri návšteve jaskýň, pre návštevu sme si zvolili deň, keď hrozil dážď. Vedeli sme, že vstupné priestory do jaskyne sú vynovené a že je možné sa tu ukryť pred zlým počasím.

Náučný chodník s 9 tabuľami začína neďaleko stráženého parkoviska Horný Harmanec v nadmorskej výške 570 metrov nad morom na štátnej ceste Harmanec – Turčianske Teplice. Zastavuje tu autobusová linka a v lete aj cyklobus. Pri parkovisku je reštaurácia Čierna ovca s jazierkom, ktorá sa dá využiť na obed. Na druhej strane cesty začína chodník prakticky hneď stúpať. Išlo sa ním pohodlne, bol dostatočne široký a serpentíny príjemne zmierňujú stúpanie. Vedie vás modrá turistická značka a tabule. Pre deti bol výstup úplne bez problémov. Tabule sú trojjazyčné, v slovenskom, anglickom a nemeckom jazyku. Mali aj plánik chodníka, a tak sme vedeli, kde na trase ku jaskyni sa práve nachádzame. Ku vstupnej hale sme prišli asi za 40 minút.

Vo vstupnej hale bola pokladňa s časovým displejom, na stenách viseli veľkoplošné zábery výzdoby jaskyne. Vedľa bol bufet, kde sa dalo posedieť, zakúpiť nápoje, či kávu, ale aj suveníry alebo dať si pečiatku do zápisníkov. Tu steny ozdobovali zábery aj iných jaskýň na Slovensku. Keďže nepršalo, pred začiatkom prehliadky sme si pozreli výhľad plošiny pred jaskyňou. Potom sme sa všetci poriadne priobliekli, pretože teplota v jaskyni bola iba 6 stupňov. Stihli sme prvú prehliadku dňa o 10.00 hodine, čo malo výhodu, že naša skupina ešte nebola veľmi početná. Za fotenie si ku vstupnému poplatku doplatíte 7 Eur.
Do jaskyne sa vchádza cez vstupný priestor nazývaný Izbica, ktorý využívali lesní robotníci a drevorubači ako úkryt v nepriaznivom počasí. Celkový čas prehliadky bol asi 1 hodinu. Aj samotná prehliadka bola turistikou, prešli sme vyše 1000 schodov, niektorými miestami, akýmisi križovatkami sme prešli počas prehliadky aj viackrát. Vnútri bola vysoká vlhkosť, a tak sa tu dobre dýchalo. Veľmi sa nám páčila výzdoba jaskyne. Pre Harmaneckú jaskyňu je charakteristická pekná biela farba, ktorá len miestami prechádza do žltej alebo hnedej farby. Aj preto sa jaskyni hovorí Biela jaskyňa. Boli tu veľké biele pagody, ale aj jazierka, či mohutné vodopády.

V znaku Harmaneckej jaskyne je Kamenná váza, okolo ktorej sme tiež prechádzali. Zaujala nás aj drobná hráškovitá výzdoba. Nechýbali strmé schody, či klesanie, na všetko nás dopredu upozorňoval trpezlivý sprievodca. Mohli sme tu naplno popustiť uzdu našej fantázie, a tak sme tu videli aj veľkú rybu, či sochu Slobody, (svokrin) jazyk, či dinosaura. Vyskúšali sme si aj byť v absolútnej tme. S prehliadkou sme boli veľmi spokojní, stúpanie ku jaskyni stálo za to. Harmanecká jaskyňa je v zimnom období zavretá, a to najmä z dôvodu, že slúži ako zimovisko pre veľké množstvo netopierov. Z tabúľ sme sa dozvedeli aj to, že okolie Harmanca je významné výskytom tisu, ktorý je tu najhojnejšie zastúpený v celej Európe.

Spiatočnú cestu od jaskyne sme dolu zbehli rýchlo. Počasie sa medzitým dosť zhoršilo a dážď visel za nohu. Našťastie padlo iba pár kvapiek, rozpršalo sa až neskôr, keď sme si obzerali Banskú Bystricu.
Ak na tieto miesta zavítate, dala by som do pozornosti aj blízky úzky drevený žľab Rakytovo. Od parkoviska ku nemu vedie žltá značka. V minulosti sa používal na splavovanie vyťaženého dreva – presnejšie metrových siahovíc. Na jeho konci bolo jazierko, kde sa drevo zachytávalo a vyberalo. Dĺžka žľabu je 2 450 metrov a zaujímavosťou je, že je celý postavený z dreva – zo smreka a jedle, bez železa, či iných materiálov.
Harmanecká jaskyňa je dobrým tipom pre tých, ktorí majú jaskyne, neboja sa trochu stúpania ani jaskynnej turistiky a chcú vidieť krásu, ktorá našťastie nezostala pred ľudskými očami skrytá. Ideálna je jej návšteva aj počas horúcich letných dní. Keď budete rozmýšľať o najbližšej letnej dovolenke, možno by práve sem mohli zavítať vaše kroky. Viac sa o ďalších sprístupnených jaskyniach patriacich do Správy slovenských jaskýň a ich zaujímavostiach, ako aj o voľne prístupných jaskyniach dozviete na tejto stránke.