Za krásami Gaderskej a Blatnickej doliny na bicykli

1. 05. 2016Tip na výlet

V regióne Turca nájdete veľa možností na cyklistiku. Ak uprednostňujete bicyklovanie uprostred krásnej tunajšej prírody dlhými dolinami Veľkej Fatry v obkolesení hôr, zavítajte do Gaderskej alebo Blatnickej doliny. Každá je iná, krásna a jedinečná

Pred vstupom do týchto dvoch dolín bude samotným zážitkom cyklistika cez samotnú Blatnicu, v ktorej nájdete veľa pekných upravených a zachovalých domčekov majúcich tradičnú architektúru. Pre usadlosti sú typické klenuté uzatvorené brány. Domčeky, mnohé slúžiace ako chalupy, majú upravené priedomia a predzáhradky. Pri plote jednej stojí opretý bicykel, držiaci kvetínáče s farebnými kvetmi. Pekná dekorácia. Pri vstupe do lesa je za pamätníkom SNP je čarovné malé jazierko s priezračnou vodou. Pri ňom sú postavené hojdačky a drevený vláčik pre deti. V jazierku sa to len tak hemží pstruhmi, ktoré prezrádzajú ich pohybujúce sa tiene. Ak ich začnete kŕmiť, ostošesť budú vyskakovať ku hladine. Doľava smeruje Gaderská dolina. Celou dolinou až po ústie Dedošovej doliny vedie pomerne kvalitná asfaltová cesta, a tak neváhajte sem prísť na bicykli. Na jej začiatku je chatová osada Gader, s potôčikom, kde sa dá krásne čvachtať, šmykľavkou, hojdačkami. Po cyklistickom výlete je to miesto ako stvorené na oddych, pivko, kofolu, či ochutnanie halušiek.

Príjemnou zastávkou môže byť na jej začiatku Blatnický hrad, ktorý pri putovaní dolinou vidieť vľavo na úboči. Zrúcanina hradu sa týči na nízkom vápencovom chrbte Plešovice oddeľujúcom Gaderskú dolinu od Turčianskej kotliny. Spomínaná Blatnica bola pôvodne podhradím práve Blatnického hradu. Tento hrad slúžil na ochranu cesty magna via, ktorá viedla z Nitry na sever, až do čias, keď sa začala používať iná cesta. O konzerváciu zachovalých častí hradu sa v súčasnosti stará Združenie záchrany hradu Blatnica. Ak pokračujete ďalej Gaderskou dolinou, pekným miestom na posedenie a leňošenie len tak v tráve je lúka pri odbočke modrej značky vedúcej cez jaskyňu Mažarná až na Tlstú. Motiváciou pre kratšiu menej náročnú cyklistiku s deťmi môže byť časť zvaná Mlynčekovo, ktorá bola vybudovaná dôchodcami. Je to oddychové miesto pri Gaderskom potoku, kde sa môžete potešiť pohľadmi na fungujúce vodné mlynčeky, preto ten názov. Sú väčšie, či menšie – je ich tu postavených niekoľko. Za zurčiacim potokom na všetko dozerá drevený vodník. Celá Gaderská dolina má veľmi pekné zákutia, na mnohých miestach sa dá zastaviť a prísť až ku potoku. Zjari sú tu trsy žltého záružlia močiarneho, v lete lemujú cestu obrovské lopúchy a idúc hore dolinou zazriete aj niekoľko senníkov. Pred ústím Dedošovej doliny, ktorá nadväzuje na Gaderskú dolinu, míňate po ľavej strane peknú budovu horárne. Od ústia vedie už iba spevnená cesta až po časť Drobkov.

Odporúčam pri ústí Dedošovej doliny odbočiť doprava ku 10 minút vzdialenej Čertovej bráne. Je to skalná brána – zúžené miesto medzi skalami. Za ňu turistická značka už nevedie, aj z dôvodu ochrany prírody. Tieto miesta, ako aj Veľká Fatra vo všeobecnosti, sú pravým rajom pre medvede hnedé. Verte, prísť až sem a prejsť sa týmito miestami, je naozaj zážitok. Od spomínanej časti Drobkov sa dá napešo prejsť až na Kráľovu studňu a na hlavný hrebeň Veľkej Fatry. Na spiatočnej ceste, je jedno, kde sa v doline otočíte, môžete si byť istí, že si vychutnáte krásny niekoľkokilometrový zjazd. Zaberať na bicykli stačí iba sem tam.

Ak sa rozhodnete ísť na bicykli Blatnickou dolinou, zabočte prí ústí doprava. Vedie ňou spevnená, a nie asfaltová cesta, čo je trošku namáhavejšie. Cyklistika cez túto dolinu poteší oči aj dušu. Na bicykli sa dá prejsť Blatnická dolina vrátane Rakytovskej doliny až po spoj Rakytovských dolín. Tu cyklocesta končí. Náročnosťou je obťažnejšia ako Gaderská dolina. Nás v nej trochu potrápili v lete ovady, ktoré na nás, pri šlapaní hore, neúnavne sadali a ani za nič nám nechceli dať pokoj. Možno aj preto, že ešte tento deň sa neskôr pokazilo počasie a prišiel krátky dážď. Cesta prechádza aj okolo pekného skalného mesta, v ktorom pozorujeme skalné okno naľavo nad cestou.

Prechádzame aj okolo známeho ústia Juriášovej doliny. Cez túto dolinu sa dá pešo vystúpiť cez zadnú Ostrú až na Ostrú. Je naozaj ostrá a spolu s Tlstou je asi najčastejšie navštevovaným miestom týchto končín. Ostrá je dokonalým protikladom rozložitej Tlstej. Tlstá zo svojich tiahlych lúčnych svahov ponúka široké výhľady na celú Turčiansku kotlinu. V spoji Rakytovských dolín sa nachádzajú pekné meandre zurčiaceho Blatnického potoka a senník. Pri ceste naspäť si, ako inak, môžete ako odmenu za Vašu námahu, vychutnávať dlhý zjazd a pohľady na spomínanú Ostrú.

Vedzte, že ak zavítate do regiónu Turca, je viac než isté, že si ho obľúbite pre jeho rozmanitosť a čarovnosť a že sa sem budete radi vracať.