Pozývam Vás na návštevu jednej z kalvárií v Banskobystrickom kraji. Táto kalvária nie je veľká, ale o to malebnejšia. Ktorú slovenskú kalváriu mám na mysli? Je to jezuitská kalvária nad obcou Tajov, ktorá sa pod Kremnickými vrchmi rozprestiera iba pár kilometrov od Banskej Bystrice v nadmorskej výške 464 metrov nad morom. Kalvária je jedným z miest, ktoré stojí za návštevu, ak do tejto malej obce zavítate. Podľa fotiek, ktoré som o kalvárii našla, je z nej pekný výhľad smerom na Banskú Bystricu, a aj to bol dôvod, prečo sem smerovali naše kroky.

História kalvárie, ktorá bola postavená z vďaky za záchranu časti Jabriková pred ničivým požiarom, sa začala písať v roku 1872, kedy bol položený základný kameň kaplnky. O rok nato bola kaplnka vysvätená. Počas druhej svetovej vojny bol pred kaplnkou v roku 1941 posvätený a postavený – namiesto pôvodne dreveného kríža – kamenný kríž. Ten tvorí teraz šieste zastavenie krížovej cesty. Zvyšných päť zastavení (pôvodne ich mala krížová cesta pravdepodobne sedem) bolo obnovených a opravených v roku 2014, a aj vďaka tomu areál vyzerá veľmi pekne. Vrcholová kaplnka Sedembolestnej Panny Márie sa ukrýva pod korunou listnatých stromov. Vo vnútri kaplnky bola v roku 1953 inštalovaná socha Piety, čo pripomína pamätná kamenná tabuľa pod krížom s textom a reliéfom jej autora. Tým bol brat známeho spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského – Eduard Gregor, rodák z Tajova. Po nešťastnej strate pravej ruky v prvej svetovej vojne sa začal venovať rezbárstvu. Jeho šikovnosť a zručnosť v tomto manuálnom remesle ho priviedla až k umeleckému rezbárstvu. Pieta tak bola ním vyrezaná iba jednou rukou.

My sa ku kalvárii vydávame od obecného úradu chodníkom, ktorý tiež nesie meno tohto rezbárskeho umelca. Ideme mierne do kopca, čaká nás asi 100 metrové prevýšenie. Okolia zastavení sú pekne upravené a tráva je pokosená, a tak sa nám tu naozaj páči. Je tu pokoj a kľud, žiaden ruch, balzam na dušu. Z briežka, na ktorom kalvária stojí, sa ukazuje celý Tajov – sčasti ukrytý v zeleni stromov. Medzi strechami domov vyčnieva dominantná veža miestneho kostola sv. Jána Krstiteľa. Tento predstavuje najstaršiu kultúrnu pamiatku v Tajove. Najprv tu stála od roku 1592 iba menšia kaplnka pre miestnych baníkov a hutníkov. Veď práve v Tajove bola v minulosti pec na výrobu medi a striebra, ktorá bola neskôr na konci 19. storočia uzatvorená. Kaplnka tvorí svätyňu terajšieho kostola. Na začiatku 18. storočia tu pribudla nová veža a neskôr aj chrámová loď dnešného kostola. Poniže kostola nechýba ani fara pochádzajúca z 18. storočia. Deti majú na vyšantenie neďaleko kostola ihrisko s futbalovými bránkami, je tu aj hojdačka, a tak tu veselo šantia.

Kaplnka na vrchu kalvárie bola v čase našej návštevy zamknutá, ale cez sklenenú výplň si fotím spomínanú Pietu. Potom pokračujem ešte pár metrov ďalej krátkym hrebienkom za Kalváriou. Nuž, naokolo tu veru rovinu nenájdete, všade je tu naklonená rovina a briežky. Sväté omše bývajú na tajovskej Kalvárii dvakrát v roku, a to v júli na sviatok sv. Cyrila a Metoda 5. júla a na sviatok Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra. Na Veľkonočný piatok sa na Kalváriu chodia veriaci modliť Krížovú cestu.

Dolu neďaleko obecného úradu stojí aj ďalšia miestna zaujímavosť – pamiatkový objekt, ktorý je venovaný spisovateľovi Jozefovi Gregorovi – ten si pridal ku svojmu menu aj slovo Tajovský. Pamiatku tvorí originálny zrubový dom, kde sa dozviete zaujímavosť nielen z jeho života, ale aj zo života jeho manželky, spisovateľky Hany Gregorovej. Ak navštívite miestny cintorín, nájdete tu ich náhrobník. Ďalším známym rodákom z osady Jabriková, ktorému je expozícia venovaná, je kňaz, maliar, botanik, vynálezca, priekopník v bezdrôtovej telegrafii Jozef Murgaš. Pri spomínanom kostole v parku nesúcom Murgašovo meno je vystavený zmenšený model anténového systému, ktorý sa použil na bezdrôtový prenos správ a ľudskej reči nad zemou na vzdialenosť 30 kilometrov medzi mestami v USA na začiatku 20. storočia. Práve v tomto roku uplynulo 90 rokov od úmrtia tohto rodáka. Viac sa dočítate napríklad na stránke .
Tajov je malebnou obcou, ktorej návšteva vás bezpochyby obohatí. Nájdu sa tu aj pekné historické domy a okolie láka návštevníkov na pešiu turistiku. Z obce vedie náučný chodník aj na blízky Suchý vrch, ktorý vedie aj okolo ďalšej miestnej zaujímavosti zvanej Tajovská kopa. Kúsok nad Tajovom sa nachádza malebná Králická tiesňava s vodopádom a nad vyššie položenými Králikmi sa týči hradba majestátnych listnatých Kremnických vrchov, ktoré zaujmú či v lete novo vybudovanými feratami alebo v zime udržiavanými bežkárskymi traťami. Pre podrobné zobrazenie reliéfu a prevýšení a turistických trás skvelo poslúži mapa TM 5 alebo TM 132.Prajem príjemné objavovanie.