Hoci Holíčsky zámok má od celkovej rekonštrukcie ďaleko, už teraz má čo ponúknuť svojim návštevníkom. Poďme sa spolu pozrieť za históriou a súčasnosťou tohto jedinečného miesta, ktoré má svoje unikáty, pre ktoré sa oplatí sem zamieriť.

Jeho história siaha až do 11. storočia, kedy tu stál drevený vodný nížinný hrad. Bol spojený s osídlením Slovanov ešte z obdobia Veľkej Moravy. V 13. storočí tu majitelia postavili nový kamenný hrad, neskôr gotický palác. V 15. storočí miesto obsadili husiti, na začiatku 17. storočia vodca protihabsburgského povstania Gabriel Betlen a neskôr tu prebehli boje medzi tureckými a cisárskymi vojskami. Počas vlády Habsburgovcov zámok kúpil do vlastníctva František Lotrinský – manžel Márie Terézie, ktorá toto miesto často navštevovala. Celkovo bola na hrade asi 30 krát. Ak sem boli pozývaní aj hostia, tak sa dá predpokladať, že sa tu pohybovalo až 400 členov dvora. Pôvodne mal hrad tvar štvorca. František sa však pustil do prestavby a vzniklo naozaj reprezentačné honosné letné sídlo. Predné krídlo bolo zbúrané, a tak vzniká priestor pre čestný dvor. Tým sa pôdorys mení na tvar písmena U.

V minulom storočí nebol zámok dlhé roky prístupný verejnosti a jeho interiér chátra. V súčasnej dobe však priestory zámku opäť ožívajú. Z pôvodnej bohatej výzdoby miestností zámku sa zachovala kaplnka a tzv. Čínska sála. Jej steny pokrývali tapety z pravej kože zobrazujúce čínsku krajinu z obdobia dynastie Ming. Aby sa zachovali, boli demontované. Vonkajšie bastiónové opevnenie a bývalé strieľne boli postupne v štyroch etapách zrekonštruované, a to použitím nemalých výšok finančných prostriedkov Nórskych fondov ako aj Európskeho hospodárskeho fondu. Aj vďaka tomu sa do týchto priestorov vracia život. V hlavnej budove sa nachádza Mestské múzeum a galéria, ktoré sú prístupné návštevníkom. Okrem toho sú zrekonštruované a prístupné hospodárske budovy – sú tu priestory Zámockej vinárne a aj rozmerné výstavné priestory. Do objektu zámku sa postupne sústreďuje čoraz viac kultúrnych a spoločenských akcií.

Každý rok sa tu snažia pre návštevníkov otvoriť niečo nové. Terajšia expozícia v exteriéri je venovaná holíčskym panovníkom, medzi ktorými samozrejme nechýba ani spomínaná Mária Terézia. Interiér zámku nemá pôvodný nábytok, a tak rekonštrukcia vnútorných priestorov je určite beh na veľmi dlhé trate. Počas leta je lákadlom pre návštevníkov aj nezvyčajná bylinková záhrada vybudovaná pomerne nedávno – v roku 2015. Je to pravé miesto pre prechádzky, oddych, relax, či načerpanie energie. Je umiestnená v juhovýchodnej časti areálu zámku. Jej prevádzkovateľom je mesto Holíč a slúži ako verejné priestranstvo, kam má prístup každý. Nájdete tu mnohé rastlinky a liečivé bylinky – záhrada je súčasťou zámeru postupnej obnovy zámockých záhrad. A tak, ak navštívite Holíčsky zámok, určite sa v tejto záhrade zastavte a pokochajte sa jej krásami. So zámkom je spojená aj voda tečúca v zámockých vodných valoch, a tak tu prirodzene vzniká možnosť člnkovania.

Teraz sa tu môžete člnkovať okolo úplne celého zámku – bez akýchkoľvek prekážok a obmedzenia. A túto možnosť len tak nikde inde nenájdete – je to bezpochyby celoslovenský unikát. Po prehliadke si môžete vychutnať dobrú kávu v kaviarni nachádzajúcej sa v zrekonštruovanej budove Kultúrno – osvetového centra alebo posedieť si pri pohári dobrého vínka v spomínanej Zámockej vinárni. Ako ďalšiu zaujímavosť spomeniem Holíčsku svätyňu alebo slovenský Stonehenge, ktorý sa nachádza za objektom manufaktúrnej budovy „Fajansy“. Nájdete tu umiestnené kamene z pravekej kruhovej svätyne – rondela, ktorú pôvodne tvorili dve priekopy s priemerom 60 metrov. Medzi nimi boli umiestnené svätyne – hrubo opracované kamene sústredené do kruhu, pričom jedna svätyňa stála v strede. Pôvodne sa tieto kamene nachádzali na pahorku nad sídliskom SNP. Avšak pri výstavbe sídliska prišlo ku porušeniu tejto vzácnej historickej pamiatky a kamene boli premiestnené inam. Najväčší kameň má dĺžku 6,8 metra, pričom zo zeme trčí do výšky 4,5 metra. A ešte doplním krátke vysvetlenie, čo je to “fajansa”. Je to jemná maľovaná keramika, ktorú vyrábala Holíčska manufaktúra a o ktorej založenie sa zaslúžil František Lotrinský. Komplex manufaktúrnych budov sa nachádza neďaleko Holíčskeho zámku a v súčasnosti je domovom Mestskej galérie Holíč. Aj táto galéria je ako stvorená pre výstavy fotografií, obrazov a iných umeleckých diel.
Túto zaujímavú architektonickú dominantu môžete obdivovať aj z pohodlia svojho domova, ak si zalistujete v knihe Záhorie z neba, ktorá je v našej ponuke. Pre turistické potulky v tomto regióne je vhodným sprievodcom mapa TM 149 – Chvojnická pahorkatina – Skalica.