Za bazilikami na Mariánskej hore a v Levoči

24. 06. 2019Tip na výlet

Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska. Kto by nepoznal blízku Mariánsku horu – vŕšok, ktorý vyčnieva nad mestom. Práve na jeho vrchu sa vo výške 760 metrov nad morom týči Bazilika Navštívenia Panny Márie. Druhá bazilika, ktorú si v tomto článku spomenieme, je Bazilika sv. Jakuba – nachádza sa priamo v Levoči a spoznáte ju podľa štíhlej bielej veže.

Pozrime sa najprv na to, čo nám prezrádza história. Korene mariánskeho kultu siahajú do 13. storočia. Z tohto obdobia pochádzajú prvé písomné zmienky aj o pútnickom mieste pri Levoči. Už v roku 1247 bola na hore na Levočou postavená kaplnka ako prejav vďaky za záchranu životov pred vpádom Tatárov. Archeológovia našli na blízkom kopci Burg – Hrad hradisko, kde sa obyvatelia mohli zachrániť pred Tatármi. Na začiatku 14. storočia do tejto oblasti prichádzajú františkáni – minoriti. Koncom 15. storočia bol kostol zväčšený a čiastočne prebudovaný. Púte na Mariánsku horu neprestali ani počas reformácie a vyznávači evanjelického náboženstva naďalej ctili sviatok Navštívenia Panny Márie. Koncom 17. storočia tu bol vybudovaný druhý kostol a po ňom tu bol v roku 1820 posvätený tretí kostol. V júli v roku 1903 bol posvätený základný kameň terajšieho kostola. Jedná sa o majestátnu neogotickú krížovú stavbu podľa staviteľa Antona Müllera. Jej šírka je 27 metrov, krížna šírka 16 metrov a dĺžka 42,5 metra. Slávnostná posviacka chrámu sa konala 2. júla 1922 za účasti veľkého počtu veriacich. Pomerne nedávno – v roku 1984 bol kostol povýšený pápežom Jánom Pavlom II. na baziliku menšiu alebo baziliku minor. Po páde komunizmu sa tu v roku 1990 konala Ďakovná púť a potom sa začalo obdobie už slobodných pútí. Pápež túto baziliku napokon aj osobne navštívil, a to 3. júla 1995. Odhaduje sa, že púte sa vtedy zúčastnilo vyše 650 000 pútnikov. Každoročne, vždy v prvý júlový víkend, sa tu koná púť. Mariánska hora sa tak na Slovensku stala, čo sa týka počtu navštívených pútnikov, najväčším pútnickým miestom na Slovensku a svoje miesto má aj medzi svetovými pútnickými miestami. Viac informácií o tomto chráme si môžete prečítať na tomto linku.  Ak sem zavítate pešo z centra Levoče, odporúčam využiť modrú turistickú značku. Pripravte sa na to, že pôjdete mierne do kopca – čaká vás prevýšenie asi 200 metrov, pričom budete prechádzať aj peknou alejou. Chrám cestou pôsobí ako magnet a zhora budete odmenení krásnymi pohľadmi na Levoču a okolité Levočské vrchy. Pri dobrej viditeľnosti sa ukážu aj vrcholky Vysokých Tatier – napríklad Ľadový, Kežmarský, či Lomnický štít.

Aj samotná Levoča ukrýva baziliku minor. Jej štíhlu vežu z Mariánskej hory určite neprehliadnete – je to Bazilika sv. Jakuba, slúžiaca ako farský kostol. Táto má prím najväčšej sakrálnej stavby na Spiši. Okrem kostola, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, je ňou aj preslávený a známy hlavný oltár v jeho interiéri. Ako správne tušíte, jedná sa o výnimočné dielo rezbára Majstra Pavla z Levoče. Toto dielo uzrelo svetlo sveta na začiatku 16. storočia, potom, ako sa jeho autor usadil v Levoči. Oltár sa vďaka jeho úctyhodným rozmerom radí medzi najväčšie oltáre nielen na Slovensku, ale na svete. Dokonca sa jedná o najvyšší gotický krídlový oltár na svete – má výšku 18,62 metra a ako materiál pre neho poslúžilo lipové drevo. Treťou národnou pamiatkou baziliky je dielo barokového zlatníka Jána Szilassyho – monštrancie, kalichy a rôzne bohoslužobné predmety zdobené drahokamami a českými granátmi pochádzajúce z druhej polovice 18. storočia. Chrám bol povýšený na baziliku minor pápežom Františkom v roku 2015. Rok 2017 bol jubilejným 500. rokom inštalácie hlavného oltára. Po stopách autora Majstra Pavla sa môžete vydať napríklad tu.

Ako sa vraví, je lepšie na vlastné oči vidieť, ako tisíckrát počuť, či čítať. Dúfam, že som Vás aspoň trochu navnadila na návštevu Levoče a Mariánskej hory a že tieto jedinečné historické klenoty regiónu Spiš na Slovensku radi navštívite. Oblasť popisuje mapa TM 114 Levočské vrchy.