Naposledy sme navštívili veľkofatranskú Krížnu. Páčilo sa nám tu tak veľmi, že sme si opäť chceli zopakovať návštevu tohto jadrového pohoria. Výhľady z Krížnej potešili oči a pohladili na duši, avšak vietor trochu pokazil dojem z absolvovaného výletu. Tentokrát sme do úvahy brali aj poveternostné podmienky a počkali sme si, kým budú v ideálnom stave. Dočkali sme sa počas uplynulého víkendu a tak sme mohli začať s prípravami na ďalšie vysokohorské dobrodružstvo.
Naše pohľady boli upreté na Turiec a možnosti turistických trás z tohto jedinečného regiónu. Do úvahy prichádzali vrchy ako Jarabiná, Kľak, Drienok, či Lysec. V tomto prípade vyhral anketu Lysec týčiaci sa do výšky 1 381 m n. m. Lysec mal naše sympatie aj toho dôvodu, že sme na ňom už raz boli a očaril nás výhľadmi na krajinu i celkovú krásu turistického chodníka. Opäť sme sa rozhodli začať výstup z obce Belá-Dulice, konkrétne z rekreačného strediska Kašová. Ide o ideálny štartovací bod odkiaľ viete ísť aj do iných častí Veľkej Fatry.
Aj tentokrát sme si chceli výstup pozorne dopredu pripraviť, keďže sme vedeli, čo nás bude čakať. Významným pomocníkom bolo opäť kartografické dielo TM VKÚ 121 Veľká Fatra. Plán bol zrejmý – štart so začiatkom z Kašovej a odtiaľ modrou trasou na vrchol. Z vrcholu žltým chodníkom dolu a po zelenej znova na parkovisko.
Cesta Turcom patrí medzi naše obľúbené na celom Slovensku. Z jednej strany sa týči Malá Fatra a Martinské hole a z druhej Veľká Fatra s dominantnou Tlstou a spredu Malá Fatra s Veľkým Kriváňom a ďalšími končiarmi. Je to skutočne čarovné a človek by najradšej išiel na všetky tieto kopce na okolí. Skoro ráno prichádzame do Kašovej na parkovisko a dávame na seba turistické veci. Obliekame si viacero vrstiev, pretože približne od výšky 800 m n. m. sa začína snehová pokrývka a na vrchole očakávame výraznejšie ochladenie.
Ideme po modrom chodníku, ktorý je zároveň aj cyklotrasou. Dnes však cyklonadšencov neočakávame vzhľadom na aktuálne teploty. Ideme po asfaltovej ceste a okolo pozorujeme pribúdajúce nové chatky, ktoré budú slúžiť svojim návštevníkom a rekreantom. Je potešujúce vidieť, ako sa Jasenská dolina pomaly rozrastá a získava na atraktivite. Čoskoro vidíme odbočku smerujúcu do lesa, ktorou sa vnárame na mierne blatistý podklad. Miestami musíme ísť veľmi opatrne, aby sme sa nešmykli na mokrých listoch. S vyššou nadmorskou výškou sa našťastie terén zlepšuje a ide sa príjemnejšie.
Ako kráčame vyššie dostávame sa k turistickému smerovníku označujúcemu Grúň. To sa aktuálne nachádzame vo výške 975 m n. m. Snehová pokrývka už v tomto bode hrá prím. Tu sa nám naskytnú aj prvé výhľady na Martin a Lúčanskú Fatru. Je to prekrásne a tešíme sa, keď budeme už na samotnom vrchole. Trasa nám však nedá nič „zadarmo“ a poctivo si musíme vyšliapať množstvo výškových metrov. Je nám teplejšie ako sme čakali, tak postupne zhadzujeme aj vrstvu oblečenia. Všetko okolo je úžasne zasnežené a vytvárajú sa scenérie ako z najkrajších zimných rozprávok.
Čoskoro sa blíži vrchol a pomedzi stromy presvitá čoraz viac svetla. Vidíme vrcholovú tabuľu a rýchlym krokom ku nej aj skutočne prichádzame. Pri pohľade na okolie strácame reč a nestačíme sa čudovať nádhernej scenérii, ktorú si pre nás príroda pripravila. Hlavné hrebeň Veľkej Fatry je ponorený v oblakoch. Ich kontinuitu prerušuje len Ploská a Ostredok, ktoré sú nad ňou. Je to skvelé prírodné divadlo a úplne nás pohltilo. Nevieme, kam sa skôr máme pozerať a tak si len užívame atmosféru tohto jedinečného miesta. Na naše prekvapenie je tu hore vyššia teplota ako dole a takmer vôbec nefúka ani vietor. Dokonalé podmienky.
Po tom, čo sme sa dosýta pokochali turčianskou krajinou zahájime zostup k rekreačnému stredisku. Počas najbližších kilometrov nám bude robiť spoločnosť žltý chodník. Zostup z Lysca žltým chodníkom patrí medzi najkrajšiu pasáž dnešného dňa. Odlesnená časť vrchu dáva možnosť úžasným a ničím neruším výhľadom. Môžeme tak pred sebou pozorovať celý čas Martinské hole a dedinky učupené pod nimi. Od turistického smerovníka s označením Poľka je klesanie o niečo náročnejšie. Strmé úseky sú zradné vzhľadom na sneh a mierne blato.
Keď prejdeme cez náročnejšie úseky môžeme si užívať príjemnú chôdzu po lesných cestičkách. Postupne sa dostávame až ku Medzijarkám, kde odbočíme na zelenú trasu. S ňou prejdeme za necelú polhodinu cez les a môžeme si povedať, že sme úspešne absolvovali tento turistický okruh s výnimočnými výhľadmi. Lysec nás opäť nesklamal a mohli sme si užiť výlet, ktorý sme naplánovali za pomoci turistickej mapy od legendárnej spoločnosti VKÚ Harmanec. Takže, ak rozmýšľate, kam ísť najbližšie do hôr, Lysec by ste mali jednoznačne zahrnúť do vašich plánov.