Vysokohorské zápisky –  Z obľúbeného Hrebienka na Veľkú Svišťovku (1. časť)

16. novembra 2023

Tip na výlet

Zimná uzávera v Tatrách je opäť tu. Sneh znova pozakrýval najvyššie slovenské končiare a prechod mnohými turistickými trasami sa výrazne obmedzil. Počas tohto obdobia je priestor na tip na výlet, ktorý sme realizovali ešte počas letných mesiacov. Jeho výhodou je, že značnú časť nami prejdenej trasy môžete prejsť aj počas zimnej uzávery! Keď sme sa rozhodovali, kam budú smerovať naše ďalšie turistické kroky vo Vysokých Tatrách, voľba padla z niekoľkých dôvodov na Veľkú Svišťovku siahajúcu do výšky 2 037 m n. m.

Plusy boli možnosť vyviezť sa zo Starého Smokovca „zubačkou“ na Hrebienok a taktiež prítomnosť hneď niekoľkých horských chát počas tohto výstupu. Veď posúďte sami – Bilíková chata, legendárna Rainerova útulňa, s menšou odbočkou Zamkovského chata a v neposlednom rade aj Skalnatá chata. To je solídna porcia oddychových miest, kde sa vie turista občerstviť v prípade potreby.

Turistická trasa k plánovanému bodu v podobe Veľkej Svišťovky, je relatívne jednoduchá. Pre jej správne naplánovanie sme ale aj tak pre istotu použili TM VKÚ 2 Vysoké Tatry. Ide o turistickú mapu v mierke 1 : 25 000. To znamená, že ide skutočne o podrobnú mapu, v ktorej sú zachytené všetky dôležité prvky v danej oblasti oveľa podrobnejšie, ako v klasickej mape s mierkou 1 : 50 000.

Príchod na Hrebienok a cesta k Rainerovej útulni

Je krásne slnečné ráno a prichádzame do Starého Smokovca, kde nechávame zaparkované auto. Chceme stihnúť prvý turnus pozemnej lanovky o 7:30 hod. Stíhame ho veľmi tesne, ale vieme, že každá polhodina k dobru sa bude pri dnešnom výlete rátať. Po vystúpení na Hrebienku sa napájame na zelený turistický chodník. Ten nás vedie okolo Bilíkovej chaty. Je to skutočne pekná stavba so zaujímavou históriou.

Pre tých, ktorí sú v tejto oblasti prvýkrát, odporúčam ísť Náučným chodníkom Hrebienok. Ten vás zavedie okolo Vodopádov Studeného potoka. Ide o obľúbenú trasu pre mnohých návštevníkov. Ideme ňou aj my a sme fascinovaní týmito vodopádmi. Kráčame len niekoľko minút a už si robíme spoločné fotografie, keďže toto miesto je naozaj úžasné. Veľmi sa však nezdržujeme, pretože nás dnes čaká ešte veľa prejdených kilometrov.

Čoskoro je na dohľad Rainerova útulňa. Tá leží vo výške 1 301 m n. m. a ponúka svoje služby už od roku 1863. Je to najstaršia a zároveň najmenšia tatranská chata. Správcom je známy Peter Petras, ktorý vkladá do tejto stavby svoje srdce. V zimnom období na troch kráľov  buduje v okolí útulne populárny snehový Betlehem, ktorý chodia obdivovať nespočetné zástupy turistov. Nájdeme si tu voľné miesto na lavičkách a robíme prvú prestávku. Dopĺňame poctivo kalórie a tekutiny. Počas letných mesiacov sú tekutiny najdôležitejšou výbavou každého návštevníka hôr. O chvíľu sa pobalíme a vyrážame ďalej za dobrodružstvom.

Zastávka na Zamkovského chate

Pokračujeme od Rainerovej útulne a čaká nás stúpanie po červenej značke predstavujúcu Tatranskú Magistrálu. Počet ľudí sa na danom úseku rapídne zvyšuje, čo potvrdzuje vysokú vyhľadávanosť tohto miesta. Mnoho ľudí bude pokračovať ďalej na Téryho chatu alebo si dokonca dajú okruh s prechodom cez Priečne sedlo. Aj my máme naplánovaný v budúcnosti taký prechod a už sa ho nevieme dočkať! 

Prechádzame okolo Obrovského vodopádu. Je nádherný a spolu s výhľadom na Rainerovu útulňu pod nami, vytvára jedinečnú atmosféru tohto miesta. Taktiež si spravíme niekoľko snímok a kráčame ďalej. Niekedy sa viac sústredíme, aby sme sa nezrazili s ďalšími turistami. Áno, skutočne je tu veľká masa ľudí! Kráčame lesom a predstavujeme si, aké budú výhľady zo samotnej Veľkej Svišťovky. Dolina Zeleného plesa a vrchy ako Jastrabia veža, Čierny štít, či Spišský štít určite vytvárajú neopakovateľné prírodné divadlo.

Míňame Rázcestie pri Zamkovského chatu a vieme, že čoskoro už budeme pri tejto vyhľadávanej tatranskej chate. Stavba má bohatú históriu už od roku 1943. Chatu postavil horský vodca Štefan Zamkovský, ktorý bol v minulosti špičkou medzi slovenskými horolezcami. Podľa hlasov vieme, že sa ku nej blížime. Po príchode obsadíme jedno z mála voľných miest na terase a objednáme si občerstvenie. Po krátkom oddychu a načerpaní novej energie sa rozhodneme pokračovať. Našou ďalšou zastávkou bude Skalnatá chata.

… pokračovanie v ďalšej časti