Vysokohorské zápisky –  Z obce Turčianske Kľačany na Suchý (2. časť)

9. novembra 2023

Tip na výlet

Vyrážame z Chaty pod Kľačianskou Magurou. Turistický smerovník ponúka dve možnosti kadiaľ môžeme pokračovať v našom turistickom snažení. Po ľavej strane je žltá trasa nesúca pomenovanie Chodník oslobodenia. Ten kopíruje čiastočne aj cyklotrasu a vedie cez vrch Panošiná až do blízkej obce Lipovec. My však volíme Pravú stranu, kde sa napojíme na chodník zelenej farby. Budeme sa ho držať celý čas, až pokiaľ nevyjdeme na Suchý.

Vnárame sa do lesa a jesenný čas robí s listnatými stromami doslova divy. Nestačíme sa čudovať krásam. A to sme si mysleli, že dnes neuvidíme podmanivejšie lesné „predstavenie“, ako to z Repištskej doliny. Míňame Studničku na Kľačianskej Magure. Neodolám a aspoň trochu sa z nej napijem. Voda z nej je príjemne osviežujúca.

Sedlo pod Suchým

Pred nami je značka oznamujúca vstup do Národnej prírodnej rezervácie Kľačianska Magura. Tento úsek výstupu si mimoriadne užívame, pretože dlhé minúty nestretávame žiadneho turistu a môžeme si tak naplno vychutnať zvuky okolitej prírody. Naše kroky vedú časťou rezervácie, ktorá sa nazýva Svrčnik. Nachádzame sa približne vo výške 1 300 m n. m., a vieme, že čoskoro dorazíme k Sedlu pod Suchým. Mierne začneme klesať a po chvíli vyjdeme z lesa. Pred nami sa otvára pohľad na sedlo a samotný vrch Suchý. Ten sa zdá z tohto miesta obrovský. Je to z dôvodu, že na pomerne krátkej vzdialenosti musíme prekonať viac než 150 výškových metrov. 

Prídeme k turistickému smerovníku, kde pozeráme smery a časy uvedené na ňom. Pre istotu ich porovnáme s tými, ktoré máme v mape TM VKÚ 8 Národný park – Malá Fatra. Táto turistická mapa nám bola celý čas neoceniteľným pomocníkom, keďže v sebe obsahovala podrobný prehľad o časoch výstupu, prevýšení v teréne a ďalších dôležitých informáciách, ktoré sú pre turistov priamo v teréne kľúčové.

Stretávame menšie skupinky turistov schádzajúce z vrcholu. Všetci vravia, aby sme sa obliekli oveľa lepšie ako aktuálne sme, pretože hore vraj neuveriteľne fúka chladný vietor. Čudujeme sa, keďže dole v sedle je príjemne. Vieme však ako to je s počasím na horách, tak na seba dávame už teraz pre istotu ďalšie vrstvy oblečenia a taktiež aj čiapky a nákrčníky okolo hrdla. Občerstvíme sa a postupne začneme zdolávať prudké výškové metre, ktoré nás delia od dosiahnutia dnešného vytýčeného bodu.

Na Suchom je skutočne veterno

Pár desiatok výškových metrov od sedla nám jednoznačne ukázalo, že ostatní turisti mali pravdu ohľadom veterných podmienok. Skutočne, za niekoľko okamihov sa zmenilo počasie z príjemného jesenného babieho leta na treskúcu veternú smršť. Opatrne pokračujeme za našim cieľom a zeleným turistickým chodníkom ideme vpred. Krok po kroku stúpame a čochvíľa vidíme vrcholovú tabuľu i kríž.

Konečne sme na vrchole! Výška 1 468 m n. m. predstavujúca Suchý je pokorená, a viac než tisíc metrové prevýšenie z obce Turčianske Kľačany je za nami. Výnimočné kruhové výhľady do ďaleka sú zaslúženou odmenou za celé úsilie, ktoré sme dnes vynaložili. Hrebeň Malej Fatry ponúka nádherné jesenné farby a pohľad na Turiec, či meandrujúci Váh je tak výnimočný, až sa nám to nechce veriť. Vzhľadom na silný vietor si robíme okamžite niekoľko spomienkových fotografií na pamiatku a v rýchlosti si vychutnávame pobyt na tomto mieste.

Začneme so zostupom, ktorý prináša úľavu v podobe nižšej rýchlosti vetra. Postupne dávame zo seba dole vrstvy oblečenia a opäť sa vnárame do príjemnejších podmienok. Znova sa pozeráme za seba a posledný krát sa obhliadneme za Suchým zo sedla pod ním. Musíme však pokračovať so zostupom do obce Turčianske Kľačany, odkiaľ sme ráno vyrazili. Čaká nás ešte dlhá cesta. Po príchode na Chatu pod Kľačianskou Magurou zisťujeme, že toto miesto sa zaplnilo ešte viac ako bolo ráno. Chvíľu tu posedíme a občerstvíme sa.

Zostup z chaty je pomerne svižný ale musíme si dávať na mokré lístie a občasné blato, ktoré by mohlo spôsobiť nepekné pošmyknutie. Aj napriek poobednej hodine chodia turisti stále smerom hore. Musím povedať, že som nečakal až taký veľký záujem o výstup po tejto turistickej trase. Pozitívne ma to prekvapilo. Opäť prechádzame okolo prístrešku v Repištskej doline a onedlho vychádzame z lesa, aby sme mohli ísť do auto, ktoré máme v obci zaparkované. Dnešný výlet hodnotíme kladne, pretože celková atmosféra miesta na nás urobila veľký dojem. Určite si tento výstup v budúcnosti znova zopakujeme!