Vysokohorské zápisky –  Z obce Turčianske Kľačany na Suchý (1. časť)

2. novembra 2023

Tip na výlet

So záverom októbra prišlo stálejšie počasie, ktoré prialo čarovným jesenným výstupom. Po tom, ako sme blúdili prstom na mape, nás zaujala turčianska strana Národného parku Malá Fatra. Zúžili sme teda výber pre nadchádzajúci turistický výlet na Chleb, Malý Kriváň a Suchý. Každý z uvedených výškových bodov ponúka neopakovateľné výhľady, ktoré stoja za to, aby sme ich zažili na vlastnej (turistickej) koži.

Po krátkej úvahe zloženej z niekoľkých dôležitých premenných padla voľba na najzápadnejší vrch z ponúkaných alternatív – Suchý. Tento výškový bod leží vo výške 1 468 m n. m., čo znie na prvé počutie pomerne jednoducho, avšak musíme brať ohľad na to, že začíname v obci Turčianske Kľačany vo výške 400 m n. m. Prevýšenie presahujúce 1000 výškových metrov je viac, že musí turista zvládnuť napríklad pri výstupe na Kráľovu hoľu z obce Šumiac.

Blížiaci sa turistický výstup bolo potrebné dôkladne naplánovať, a keďže sme nechceli nič podceniť, použili sme obľúbenú mapu TM VKÚ 8 Národný park – Malá Fatra. Poskytla nám podrobný prehľad o časoch výstupu, prevýšení v teréne a ďalších dôležitých informáciách, ktoré sú pre turistov priamo v teréne kľúčové.

Parkujeme v Turčianskych Kľačanoch a začíname s výstupom

V ranných hodinách prichádzame autom do Turčianskych Kľačian. Ide o našu prvú návštevu tejto obce, tak sa miestnych pýtame, kde by sme mohli nechať bezpečne odstavené naše vozidlo. Oficiálne záchytné parkovisko pre verejnosť sa nachádza pri futbalovom ihrisku. Dostávame však tip na parkovaciu plochu pri cintoríne. Prichádzame tam, parkovisko je prázdne. Sme spokojní, že nemusíme ísť cez celú obec. Odtiaľto máme oveľa bližší nástup na turistickú trasu zelenej farby. Tá nás dovedie až na samotný vrchol Suchého.

Začíname kráčať vo výške 400 m n. m., a postupne sa vnárame do lesa, ktorý nás pohltí svojimi neopakovateľnými jesennými farbami. Od začiatku stretávame skupinky turistov, s ktorými občas prehodíme niekoľko slov. Ide predovšetkým o rodiny s deťmi. Pre najmenších musí byť okolitý les doslova ako rozprávka. Striedavo sa značený chodník križuje aj s cyklotrasou vedúcou na Chatu pod Kľačianskou Magurou.

Repištská dolina ponúka mnohé prírodné krásy a sme čoraz istejší, že sme si zvolili vhodný vrch na dnešné zdolanie. Stúpanie je niekedy mierne, inokedy pomerne akčné. Pri strmejších stúpaniach si spomenieme na to, že v podstate prekonávame výškový rozdiel výstupu na Kráľovu hoľu. Nájde sa však okolo niekoľko turistov, ktorých tempo vyzerá, ako keby išli po rovine a s ľahkosťou nás obiehajú.

Prichádzame k turistickému smerovníku označujúcemu bod „Repištská dolina, prístrešok“. Je tu voda a miesto na oddych v podobe prístrešku, takže si na chvíľu dáme na tomto mieste pauzu. Tabuľa ukazuje aktuálnu výšku dosahujúcu hodnotu 700 m n. m. Údaj nás úplne nepoteší, keď si spočítame, koľko ešte musíme nastúpať. Nestrácame zbytočne čas a po načerpaní energie pokračujeme v dnešnom dobrodružstve.

Cesta na Chatu pod Kľačianskou Magurou

Na Suchý vieme ísť z viacerých smerov. My sme si trasu z obce Turčianske Kľačany zvolili aj z toho dôvodu, že približne na polceste leží obľúbená horská chata. Chata ponúka nocľah, občerstvenie a výhľady, ktoré v človeku ostanú rezonovať ešte dlho po návšteve tohto zariadenia. Je to pomerne vyhľadávané miesto medzi turistickou i cykloturistickou verejnosťou, keďže práve sem vedie cyklotrasa, ktorá nás miestami pretína.

Od prístrešku, kde sme oddychovali, sa začalo prudšie stúpanie. Cítime to v našich nohách. Až pri spätnom pohľade dozadu vidíme, koľko skutočne stúpame. Už teraz si predstavujeme, ako sa osviežime nejakým dobrým nápojom na chate. Pokiaľ sa to stane realitou musíme ešte dobre zamakať, keďže vysnívané miesto leží vo výške 1 140 m n. m. Cestou hore miestami závidíme cyklistom, ktorí idú na e-bikoch okolo nás. Už teraz rozmýšľame, že niekedy v budúcnosti by sme mohli vyskúšať aj tento spôsob dopravy.

Po ďalšom a ďalšom stúpaní konečne vidíme Chatu pod Kľačianskou Magurou a svižným krokom ku nej slávnostne prichádzame. Von na terase je voľný už len jeden stôl, takže si ho obsadíme a objednáme si niečo osviežujúce. Urobíme tu dlhšiu prestávku a vychutnávame pohodu, ktorá tu vládne. Podľa toho, čo vidíme, ide naozaj o obľúbené miesto. Každú chvíľu prichádzajú nové skupinky turistov. Toto miesto si nás získalo, avšak prišiel čas si pobaliť veci a vyraziť za dosiahnutím dnešného hlavného cieľa v podobe vrchu Suchý.

…pokračovanie v ďalšej časti