Vysokohorské zápisky – Z Magurky na Chabenec (1. časť)

15. júna 2023

Novinky, Tip na výlet

Pred nami sa rysoval ideálny víkendový deň s ešte ideálnejšími meteorologickými podmienkami. Dali sme viaceré hlavy dokopy a začali uvažovať nad tým, kde by sme mohli stráviť túto slnečnú sobotu. Alternatív bolo hneď niekoľko. Vyberali sme z možností ako Veľký Choč, Ohnište, Baranec alebo nízkotatranský Chabenec Naň nakoniec padla finálna voľba.

Tento vrchol sa nachádza v západnej časti Nízkych Tatier vo výške 1 955 m n. m., a ponúka panoramatické výhľady do ďalekého okolia. Vidieť môžete napríklad Západné Tatry, Vysoké Tatry, Chočské vrchy, Veľkú Fatru, Malú Fatru a pokiaľ budete mať šťastie a dobrú viditeľnosť, tak aj legendami opradenú Kráľovu hoľu. O nej sme v minulosti už písali samostatný článok. To je ponuka, ktorá sa za daných okolností jednoducho neodmieta. 

Na Chabenec je možnosť ísť z viacerých smerov. Môžete ísť po hrebeni smerom od Chopku, z obce Jasenie, smerom od Latiborskej hole, alebo z obľúbeného východzieho bodu v podobe starej baníckej osady Magurka. Osada je známa svojou bohatou históriou, ktorú začala písať už v 14. storočí, aj keď zmienky o ťažbe zlata sú ešte staršieho dáta. Zachoval sa tu napríklad veľký rapkáč, ktorým ohlasovali začiatok i koniec baníckej šichty. Je to skutočne cenný artikel.

K vydarenému turistickému výstupu patrí nepochybne aj dôsledné plánovanie celej akcie. V našom prípade sme opäť použili mapu TM VKÚ 122 Nízke Tatry – Chopok. Vďaka tomuto kartografickému dielu sme mali znova presnejší prehľad o tom, čo nás v daný deň bude čakať. Za veľkú výhodu považujem uverejnené časy výstupov, ktorých garantom je Klub slovenských turistov.

V sobotu ráno prichádzame do spomínanej Magurky a na začiatku osady necháme zaparkované naše autá. Cesta sem od Liptovskej Lúžnej zažila evidentne aj lepšie časy. Na asfalte je výrazným spôsobom podpísaný zub času. Nachádzame sa vo výške 1 050 m n. m., a napájame sa na turistickú trasu vyznačenú žltou farbou. Je to najkratšia cesta priamo na hrebeň Nízkych Tatier. Dá sa ísť ešte aj modrým, prípadne zeleným chodníkom. Časovo sú však náročnejšie.

Žltú trasu kopíruje aj Magurský zlatý chodník, vďaka ktorému sa dozvedáme o bohatej baníckej minulosti tohto miesta. Predstavujeme si život v minulosti v tejto oblasti a sme ním doslova fascinovaní. Cestou stretávame aj ďalšiu skupinku ľudí, čím sa len potvrdzuje obľúbenosť žltého turistického chodníka smerujúceho k Sedlu Zámostskej hole.

Cesta ubieha relatívne konštantne a aj s niekoľkými prestávkami sme z Magurky na hrebeni za približne necelé 2 hodiny. Robíme si pauzu a môžeme vychutnávať pohľady na Horehronie, ktoré bolo doteraz pred nami skryté. Vpravo na nás čaká Latiborská hoľa a po ľavej zase Ďurková. Volíme smer Ďurková. Momentálna výška dosahuje úroveň 1 591 m n. m.

Vychutnávame si aktuálne podmienky. Prudšie prevýšenie z lesa máme za sebou a čaká nás relatívne príjemný úsek, ktorý ma vždy prekvapí niečim novým a neopozeraným. Je slnečno a bezoblačno. Občasný vietor síce chladí ale nie je to nič, čo by nám prekazilo celkovú dobrú náladu v daných chvíľach.

Postupne sa pred nami ukazuje vrchol Ďurkovej so svojím najvyšším bodom 1 750 m n. m., a jeho kamenným zakončením. Na danom mieste si spravíme krátku prestávku a hádame, ktorý vrchol by mohol v diaľke patriť Chabencu. Nechceme však veľmi predbiehať a radšej sa sústredíme na ďalšie pokračovanie turistického výstupu.

Naše ďalšie kroky smerujú k Sedlu Ďurkovej. Z tohto miesta si chceme spraviť s menším odbočením zachádzku k vyhľadávanej Útulni Ďurková. Tá sa medzi turistami teší vysokej obľube. Útulňa stojí na mieste bývalého salaša a poskytuje občerstvenie i nocľah pre návštevníkov. Zo sedla schádzame necelých 100 výškových metrov, ktoré budeme musieť neskôr opäť nabrať. Momentálne to neriešime a tešíme sa na ponúkané občerstvenie a odych.

Zvyšujúca sa frekvencia turistov okolo útulne potvrdzuje obľubu tohto miesta. Prehodíme pár slov s návštevníkmi aj chatárom a užívame si výhľady na Horehronie. Pod nami sa nachádza obec Jasenie a Dubová, ako časť obce Nemecká. Dubovú identifikujeme podľa vysokých komínov z miestneho závodu. Približne po polhodine a osviežení sa začíname chystať k hlavnému cieľu dnešného dňa – Chabencu.

Nahliadneme opäť do mapy a zisťujeme, že je pred nami ešte kus trasy s viac ako 300 metrovým prevýšením. Vieme, že nás čaká exponovaný úsek, takže nestrácame čas a vyrážame z Útulne Ďurková.

…pokračovanie v ďalšej časti

Pre viac tipov a zaujímavosti zo sveta turistiky sledujte náš Facebook alebo Instagram.