Vysokohorské zápisky –  Výstup na najvyšší vrch Stolických vrchov  (2. časť)

21. mája 2024

Tip na výlet

Vyrážame na vrchol Stolice!

Po väčšej prestávke v prístrešku na Slanskom sedle rozmýšľame nad ďalším pokračovaním. Nakoniec vyhráva alternatíva zotrvania na Rudnej magistrále, ktorá nás odvedie až na najvyšší bod dnešného výstupu. Stúpanie je opäť veľmi mierne a už sme si zvykli na to, že dnes je to predovšetkým v znamení príjemnej chôdze. Aktuálne sa nachádzame v približnej výške 1 250 m n. m. a tešíme sa pohľadmi na okolité kopce. Mnohé z nich nemajú ani oficiálne pomenovanie. Tento kút Slovenska pôsobí možno trochu „ospalo“, avšak dodáva mu jedinečné čaro.

Ako kráčame ďalej, za niekoľko desiatok minút sa dostávame ku Sedlu Harová. V tomto bode odbočíme doľava a napája sa ku nám modrý turistický chodník i zelený Chodník Pavla Jozefa Šafárika. V nasledujúcej etape budeme prekonávať prevýšenie, ktoré nám doteraz tak trochu aj chýbalo. Vchádzame do lesa, kde sú záchranou skutočne len značky turistických chodníkov, keďže tu nie je žiadna viditeľne vychodená trasa. Čoskoro je pri nás prameň vody, odkiaľ pijem a dúfam, že sa nič nestane. Voda je osviežujúca a dodá potrebnú energiu do ďalšej chôdze.

oplus_2

Stúpanie hustým lesom pokračuje ale čoskoro nás poteší pohľad na vrcholový turistický smerovník oznamujúci dosiahnutie vytýčenej lokality v podobe Stolice. Sme vo výške 1 477 m. n. m. Pozeráme sa okolo nás, pokiaľ to dovoľuje zalesnený vrchol. Absencia výhľadov mierne zamrzí ale máme v rukáve jedno eso. Vyhotovíme si niekoľko spomienkových fotografií z najvyššieho bodu Slovenského rudohoria a pohneme sa ďalej.

Výhľad na Vysoké Tatry je magický

Eso v našich turistických rukávoch spočíva v miernom odbočení od značkovaného turistického chodníka a chôdzi na lúku, ku prameňu rieky Slaná. Ideme pomedzi stromy nevábnou cestičkou ale čoskoro dostaneme odmenu, o ktorej sme ani nesnívali. Čarovný pohľad na Kráľovohoľskú časť Nízkych Tatier i Vysoké Tatry s dominantným Gerlachovským štítom. Tento magický kút Stolických vrchov sme objavili aj vďaka turistickej mape  TM VKÚ 135 Stolické vrchy – Revúca. Mapa od legendárneho výrobcu VKÚ Harmanec sa ukázala ako neoceniteľný pomocník v tomto teréne.

oplus_2

Videli sme už Tatry z rôznych pohľadov ale tento sa jednoznačne zaraďuje medzi tie najlepšie a najkrajšie. Kráľova hoľa a hneď za ňou nespočetné končiare Vysokých Tatier. Na tomto miesto doslova strácame slová a len s užívame daný moment. Na živo to vyzerá ešte krajšie ako na fotkách, ktoré si robíme. Ale možno je to aj lepšie, keďže sa nám daný výhľad vryje hlbšie do pamäte.

oplus_2

Čoskoro sa opäť vrátime na Stolicu a zahájime kráčanie po modrom chodníku ku Slanskému sedlu. Cesta dole nám opäť ponúka krásne výhľady, ale vieme, že ten skutočný poklad bol tam hore na lúke. Prídeme ku Slanskému sedlu a máme relatívne dobrý čas, tak sa rozhodneme absolvovať predĺženú verziu okruhu s tým, že sa rozhodneme ísť cez Kyprov až na Priehybku. Počas tejto etapy nám bude robiť spoločnosť naďalej modrá farba trasy.

Cez Kyprov na Priehybku

Zo Slanského sedla na Kyprov je celkom náročné stúpanie, od ktorého sme si už aj odvykli. Zaujímavý odlesnený terén ponúka menej frekventovanú trasu. Na nej niekoľkokrát ani nevieme ako máme ísť, takže skôr použijeme intuíciu, ktorá nás našťastie nezradí. Prekračujeme popadané stromy i konáre. Vyzerá, že tu ležia už nejaký čas a dotvárajú kolorit tejto časti Stolických vrchov. Za Kyprovom stretávame pár cyklistov využívajúcich miestne cyklotrasy, ktorých je tu na okolí hneď niekoľko.

oplus_2

Aktuálne prechádzame cez vyľudnenú časť a dúfam, že nestretneme nejakých nechcených lesných obyvateľov. Všetko je v poriadku a dostávame sa ku smerovníku s označením Priehybka. Tu odbočíme na žltú trasu a pomocou nej ideme až ku Telgártskej priehybke. Počas chôdze si ešte vychutnávame prírodné scenérie okolia. Musíme priznať, že tento turistický okruh sa nám páči čoraz viac. Dole k parkovisku to už nie je dlho a ani nevieme ako, prichádzame k Sedlu Javorinka, odkiaľ sme ráno začínali s výstupom. Niekedy sa človek tak „ponorí“ do prírody, že stratí pojem o čase.

Naša premiéra v Stolických vrchoch bola úžasná aj vďaka turistickej mape od VKÚ Harmanec. Keď budete chcieť absolvovať niečo menej frekventované a „neokukané“, určite sa vyberte po našich stopách a užite si výhľady, ktoré si zapamätáte na veľmi dlhý čas. Stolica i okolité vrcholy ponúkajú jedinečné zážitky.