Vysokohorské zápisky – Veľký Rozsutec

17. júna 2024

Novinky, Tip na výlet
Velky Rozsutec

Príjemné víkendové počasie bolo najlepšou možnou pozvánkou do hôr. Rozhodli sme sa ísť na Veľký Rozsutec. Jeden z najvyšších vrchov Malej Fatry, konkrétne Krivánskej Fatry, sa týči do výšky 1 610 m n. m. Tento charakteristický vrch je známy vďaka svojmu dolomitovému reliéfu pozostávajúcemu z rôznych skalných foriem.

Na Veľký Rozsutec je možné ísť zo Sedla Medziholie, resp. Sedla Medzirozsutce. Naša voľba padla na Sedlo Medzirozsutce. Začiatok trasy sme stanovili z obce Štefanová, následne cez Horné diery na spomínané Sedlo Medzirozsutce a odtiaľ priamo na samotný vrchol Veľkého Rozsutca.

Uvedený plán pomohla realizovať mapa TM VKÚ 110 Malá Fatra – Vrátna. Vďaka nej sme mali komplexnejší prehľad o celom výstupe, aj s následnými dôležitými prvkami, ako boli reťaze, presné časy a mnohé ďalšie.

Stefanova

Začiatok v obci Štefanová

Obec Štefanová je vhodný začiatočný bod realizovania mnohých turistických výstupov v Malej Fatre. Využili sme platené parkovisko na začiatku obce, odkiaľ sme začali plánované zdolanie Veľkého Rozsutca. Na začiatku sme sa napojili na žltú turistickú trasu. Podľa mapy nás má doviezť až k Horným dieram.

Úvod stúpania je mierny, takže sa skôr jedná o príjemnú prechádzku. Cez Sedlo Vrchpodžiar sa dostávame ku Kolibe Podžiar. Je tu niekoľko návštevníkov, ktorí čerpajú sily do ďalšieho pokračovania. Odtiaľto vidíme Veľký Rozsutec a pýtame sa sami seba, kadiaľ vedie cesta na vrchol. Nejde nám to do hlavy, keď vidíme všetky skalnaté útvary.

Pokračujeme ďalej po žltom chodníku. Čoskoro nás dovedie do Jánošíkových dier, konkrétne do časti Horné diery. Na túto časť výstupu sa osobne veľmi teším, pretože som počul o nich veľa superlatívov.

Horné diery

Nástup do Horných dier ukazuje, že sa bude skutočne jednať o špecifickú časť Malej Fatry. Hučiaca voda a prerod prostredia do tiesňav a hlbokých kaňonov je fascinujúci. Postupne absolvujeme prvé prechody pomocou reťazí a známych rebríkov. Je to zážitková turistika, ktorú obľubujú prevažne rodiny s deťmi. Verím, že drobci si na úsekoch s rebríkmi prídu na svoje.

Trasa sa mení doslova každým krokom a stále je čo obdivovať. Nesmieme však zabudnúť na zvýšenú opatrnosť, keďže mokré rebríky, prípadne skaly môžu byť za určitých podmienok nebezpečné a šmykľavé. Čoraz viac sme nadšení z úseku, kde sa aktuálne nachádzame. Hlboký potok a množstvo menších i väčších vodopádov tvoria nezabudnuteľný zážitok. Pomaly začínam rozumieť všetkým superlatívom a kladným hodnoteniam Jánošíkových dier.

Prechádzame okolo turistického smerovníka označujúceho bod Pod Tesnou Rizňou. Ideme stále po modrom chodníku smerom k Sedlu Medzirozsutce vo výške 1 225 m n. m.

Pod Rozsutcom

Zo Sedla Medzirozsutce na Veľký Rozsutec

V sedle stretávame množstvo ľudí. Jedna skupina oddychuje v tráve, ďalšia sa vracia z Malého Rozsutca a iná začína výstup na Veľký Rozsutec. My sa pridávame k tretej skupine, ktorá si to namierila priamo na dominantu Malej Fatry.

Vieme, že nás čaká ešte značná časť turistického výstupu, preto ideme svižným krokom priamo do lesa. Tieň zo stromov je veľmi príjemný, pretože letné slnko ide na „plné obrátky“. Čoskoro zahliadneme pomedzi husté stromy náš vytýčený cieľ. To nám dodá extra motiváciu na jeho pokorenie. Výškové metre zdolávame miestami ľahšie, inokedy je to náročnejšie.

Posledný úsek si pre nás prichystal niekoľko reťazí. Niekedy pri nich musí človek porozmýšlať, kam si dá nohu, prípadne, kde sa chytí. Nie je to však nič nezdolateľné a aj tento úsek úspešne absolvujeme. Konečne zhliadneme vrcholovú značku Veľkého Rozsutca a môžeme si užívať panoramatický výhľad na celú Malú Fatru. Pred nami je Stoh, Chleb, Hromové a v diaľke aj Veľký Kriváň. Toto miesto je skutočne špecifické a preto si robíme zopár spomienkových fotografií. Bude pekné, keď si o niekoľko rokov pripomenieme, na akom čarovnom mieste sme sa nachádzali.

Po približnej polhodine sa pobalíme a začneme so zostupom späť do obce Štefanová. Volíme takú istú trasu, avšak s menším rozdielom. Nepôjdeme cez Horné diery po modrej trase, ale zvolíme si zelený chodník idúci ponad diery. Tá uľahčuje zostup, pretože Horné diery sú kvôli bezpečnosti a plynulosti jednosmerné.

Pre viac tipov a zaujímavosti zo sveta turistiky sledujte náš Facebook alebo Instagram.