Vysokohorské zápisky – Trávny Ždiar

2. marca 2023

Novinky, Tip na výlet
okolie bb

Mesto Banská Bystrica je situované v srdci Slovenska. Je známe predovšetkým vďaka svojej bohatej baníckej minulosti a architektúre, ktorá by za uplynulé storočia mohla rozprávať nespočetné množstvo príbehov o ľudských osudoch a udalostiach. V blízkosti sa nachádzajú pohoria ako Kremnické vrchy, Veľká Fatra a Nízke Tatry. Tie ponúkajú široké spektrum alternatív na plnohodnotné trávenie voľných chvíľ v prírode.
Či už sú to upravené bežkárske trate v zime na Skalke alebo prechádzka na Hvezdáreň na Vartovke pri Urpíne, každý si príde na svoje. My sme sa, v rámci spoznávania okolitej prírody baníckeho mesta, vybrali na nenápadný vrch Trávny Ždiar. Najvyšší bod tohto kopca sa nachádza vo výške 819 m n. m., čím ho môžeme zaradiť medzi nenáročné túry vhodné pre všetky vekové kategórie turistov.

Keďže sme na Trávnom Ždiari ešte predtým neboli a vedú na neho trasy z viacerých smerov, ocenili sme informácie, ktoré nám pri plánovaní poskytla turistická mapa TM VKÚ 100 Okolie Banskej Bystrice – Donovaly. Po dohode voľba padla na modrú turistickú trasu vedúcu zo sídliska Fončorda. Uvedenou trasou sa s miernou odbočkou dostaneme na náš vytúžený bod. Cesta späť by viedla čiastočne tiež po modrej, avšak neskôr by sme sa napojili na zelený turistický chodník s tým, že by nás doviedol opäť na spomenuté banskobystrické sídlisko.
Je februárový víkend, poloblačno, žiadne snehové, či dažďové prehánky na obzore a začíname náš výstup z miesta, ktoré smerovník označuje ako „Banská Bystrica, Tulská“. Sme na modrej značenej trase. Tá je známa ako Chodník Kamila Linharta. Rodák z Babinej bol slávny predovšetkým ako publicista, nadšený horolezec a organizátor turistiky. Napísal niekoľko turistických sprievodcov, značkárskych máp a okrem toho bol aj riaditeľom pobočky Štátnej banky československej v Banskej Bystrici. Chodník z Fončordy vedie až na neďalekú Skalku v Kremnických vrchoch.

Jemne naberáme výškové metre. Čochvíľa aj to stačí, aby sa ukazovali zaujímavé výhľady na mesto pod Urpínom. Pokračujeme zasneženou lúkou, pri ktorej zabúdame, že sme aktuálne len pár desiatok minút chôdze od mesta. Ticho a pokoj si užívame plnými dúškami. To len potvrdzuje, že pobyt kdekoľvek v prírode má na človeka pozitívne účinky a je pre telo dôležité. Zo zamyslenia nás vytrhne predbiehajúci fanúšik aktívneho odpočinku na bežkách a zisťujeme, že sme prišli k bodu, ktorý je v mape označený ako „Pri vojakovi“. Za turistickým smerovníkom vidíme jeho hrob. Nachádza sa tu aj turistický prístrešok, ktorý určite prichýlil už nespočetné množstvo turistov.
Ako ideme chodníkom pomenovanom po vášnivom turistovi, Kamilovi Linhartovi, oceňujeme starostlivosť a upravenosť trasy. Postupne sa cez les dostaneme k bodu Želiarec, ktorý oznamuje, že sa sme vo výške 640 m n. m., čo znamená zdolať už len necelých 180 výškových metrov. Bod Želiarec nás vedie na asfaltovú cestu, ktorú využívajú predovšetkým návštevníci reštauračného zariadenia a rekreanti v miestnej chatovej oblasti.
Míňame Suchý vrch, ktorý sa teší obľube medzi Banskobystričanmi, až sa dostávame k ďalšiemu smerovníku. Ten nás oboznamuje s aktuálnou lokalitou „Suchý vrch, odbočka na vyhliadku“. Na tomto mieste odbáčame smerom na Trávny Ždiar. Strmý nástup na vrchol vytrháva naše mysle z letargie a pripomína, že nie sme na obyčajnej prechádzke. Sneh sťažuje realizovaný výstup, avšak postupne zdolávame aj túto prírodnú prekážku a dosahujeme najvyšší bod dnešného turistického cieľu.

Absencia výhľadov nám neprekáža, keďže vieme o vyhliadke na mieste o pár výškových metrov nižšie. Na naše sklamanie sa k vyhliadke ale nedostávame. Bohatá snehová nádielka a exponovanosť okolitého terénu nám kazí plán. Nižšie pod vyhliadkou sú inštalované aj rebríky, čím sa táto oblasť niekedy nazýva aj „Malý slovenský raj“. Konštatujeme, že počas jarných mesiacov bude vhodnejší čas na objavovanie tohto kúsku raja za Banskou Bystricou.

Cesta späť, ako som spomínal vyššie, kopíruje Chodník Kamila Linharta po Želiarec, kde sa napájame na zelený značený chodník. Trasa vedie taktiež po asfaltovej ceste, ktorou sa dostávame k bodu Flos, odkiaľ je pravdepodobne najkrajší výhľad na metropolu Stredného Slovenska. Banská Bystrica vyzerá z tohto miesta ako „na dlani“ a je ľahké uhádnuť, prečo sa stala múzou aj pre známeho českého hudobníka Jana Nedvěda.

Absolvovaný turistický okruh je zdolateľný pre všetkých milovníkov prírody a fanúšikov ľahkej turistiky. Odporúčam ho, pokiaľ hľadáte niečo nové a zároveň nemáte čas na celodenný výlet v horách.