Vysokohorské zápisky – Téryho chata

22. marca 2023

Novinky, Tip na výlet
Teryho chata

Horské chaty sú počas zimnej uzávery v Tatrách hlavnou cieľovou destináciou mnohých turistov. Žiarska chata, Zamkovského chata, Chata Plesnivec, Zbojnícka chata či Skalnatá chata sú prekrásne miesta, kde si môže návštevník oddýchnuť počas svojho výstupu. My sme sa v rámci jesenného výstupu, na začiatku uzávery, rozhodli ísť na najvyššie položenú celoročne otvorenú horskú chatu v Tatrách – Téryho chatu. Tá sa nachádza vo výške 2 015 m n. m.

Chata leží pri Piatich Spišských plesách v Malej Studenej doline. Okolo „Térynky“ môžeme vidieť vrcholy ako Prostredný hrot, Sokoliu vežu, Priečnu vežu, Zadný Ľadový štít, Spišský štít ale aj Lomnický štít.

Téryho chata má bohatú históriu, keďže bola postavená už v roku 1899 na podnet predstaviteľa Maďarského turistického spolku Edmunda Téryho. Ten dal okrem iného aj podnety na vylepšenie niekoľkých tatranských turistických chodníkov. Na chate v roku 1944 ukrývali študenti počas povstania poľských a ruských utečencov zo zajateckých táborov. Koncom 70-tych rokov 20. storočia prešla horská chata rozsiahlou rekonštrukciou, avšak ostal pôvodný raz, ktorý projektoval architekt Gedeon Majunke.

S ohľadom na to, že sa jednalo o našu prvú návštevu tejto legendárnej chaty, použili sme mapu TM VKÚ 2 Vysoké Tatry. Turistická mapa je mierke 1 : 25 000, čo znamená väčšie priblíženie na danú lokalitu s detailnejšími informáciami pre turistu, ktoré v tak atraktívnej oblasti, akou sú Vysoké Tatry, určite ocení.

Prichádzame skoro ráno do Starého Smokovca, keďže chceme stihnúť hneď prvú jazdu pozemnou lanovkou na Hrebienok. Touto jazdou „ušetríme“ približne 250 výškových metrov, čo naše nohy poteší. Najskôr ideme Náučným chodníkom Hrebienok cez Bilíkovú chatu k prvému dnešnému lákadlu, ktorým sú Vodopády Studeného potoka. Od začiatku vieme, že dnešný výlet bude plný úžasných výhľadov na prírodné krásy Vysokých Tatier.

Po niekoľkých obligátnych fotografiách smerujeme k najstaršej a zároveň najmenšej chate v slovenských Tatrách – Rainerovej chate (1 301 m n. m.). Na svojom mieste stojí už od roku 1865, kedy ju postavil uhorský podnikateľ Ján Rainer. Túto chatu pravdepodobne viac predstavovať nie je potreba, keďže sa teší vysokej obľube medzi širokou turistickou verejnosťou, vďaka svojej výhodnej polohe, jednoduchej dostupnosti, či populárnemu chatárovi Petrovi Petrasovi.

Krátkym pobytom na Tatranskej magistrále sa dostávame k Rázcestiu pri Zamkovského chate. Odtiaľ je to už len kúsok k samotnej Zamkovského chate, ďalšej významnej chate vo Vysokých Tatrách. Tú postavil horolezec a horský vodca Štefan Zamkovský v rokoch 1942 až 1943. Predtým pracoval ako nosič a pomocník na Téryho chate a Zbojníckej chate. Na tomto mieste si robíme prestávku na občerstvenie, ktoré nám dobre padne počas cesty Malou Studenou dolinou.

Chôdza lesom ubieha pomerne rýchlo, čo znamená, že zakrátko z neho vyjdeme a pred nami sa otvára majestátna Malá Studená dolina. Tá nás víta v obkolesení Malého Kostolu, Lomnického hrbu a Veľkej Lomnickej veže. V diaľke vidíme malú bodku, ktorá predstavuje dnešný cieľ – Téryho chatu.

Nevieme, kam sa skôr máme pozerať a čo obdivovať. Po ľavej strane okúzlujúci Prostredný hrebeň, Žltá stena a po pravej Filmársky žľab, Lomnický štít a Pyšný hrebeň. Malá Studená dolina je naozaj magická a bezpochyby patrí medzi najkrajšie tatranské doliny. Doteraz, relatívne príjemná prechádzka, sa čoskoro mení na prudšie stúpanie, keďže ideme miestnom zvaným Veľký hang. Pri pohľade na okolie nevadí ani pokorenie väčšieho množstva výškových metrov a tešíme sa na panorámy, ktoré čakajú pri Spišských plesách.

Po zdolaní Malého hangu je to už len pár minút k samotnej Téryho chate. K nej prichádzame s úsmevom na tvárach, pretože nádherné jesenné počasie s príjemnou teplotou je recept na dokonalý turistický deň. Objednáme si zaslúžené občerstvenie a kocháme sa scenériami. Údiv nám nechýba ani pri prechádzke okolo Spišských plies, ktoré dotvárajú neopakovateľnú atmosféru tohto miesta. Spravíme si spomienkové snímky a jednohlasne sa zhodneme na tom, že ranné vstávanie a celá cesta sem za to bezpochyby stáli.

Čoskoro začneme premýšľať aj nad cestou späť, nech stihneme pozemnú lanovku z Hrebienku v dobrom čase. Pobalíme si veci a začneme zostupovať. Stále chýbajú slová na to, aby sme opísali krásy Malej Studenej doliny. Schádzanie ide lepšie ako výstup hore a v dobrom tempe ukrajujeme z cesty na Hrebienok. Opäť sa vnárame do lesa a dávame pauzu na Zamkovského chate, ktorá aktuálne „praská vo švíkoch“, keďže je na nej oveľa viac ľudí, ako pri rannej návšteve. Míňame aj Rainerovu chatu. Z nej už nie je časovo náročná cesta k pozemnej lanovke. Prichádzame akurát na čas a necháme sa odviezť do Starého Smokovce, odkiaľ nás čaká príjemná cesta autom plná spomienok a skvelých zážitkov na toto tatranské dobrodružstvo.

Počas zimnej uzávery je značná časť Tatier uzavretá, avšak turistické výstupy na chaty majú svoje jedinečné čaro, ktoré treba zažiť a určite nebudete ľutovať. Návštevu Téryho chaty, ako najvyššie položenej tatranskej chaty s celoročnou prevádzkou, odporúčam „všetkými desiatimi“. Počas cesty budú na vás čakať vodopády, les, plesá, štíty a mnohé ďalšie prírodné krásy vhodné obdivu.