Vysokohorské zápisky – Roháčsky vodopád a Roháčske plesá (2. časť)

29. júla 2024

Novinky, Tip na výlet
Vysokohorské zápisky – Roháčsky vodopád a Roháčske plesá (2. časť)

Postupnými krokmi prekonávame terén za pomoci turistického chodníka modrej farby. Vchádzame do oblasti Národnej prírodnej rezervácie Roháčske plesá. Ani na sekundu nepochybujeme o tom, že v tejto lokalite je skutočne čo ochraňovať, a že toto prostredie ponúka nespočetne veľa prírodných krás. Pevne verím, že budú zachované čo najdlhšie, aby ich mohli obdivovať plnými dúškami aj budúce generácie.

Vysokohorské zápisky – Roháčsky vodopád a Roháčske plesá mapa

Dostávame sa k turistickému smerovníku Roháčske plesá. Ten nás informuje o svojej nadmorskej výške s hodnotou 1 719 m n. m. V jeho tesnej blízkosti leží Štvrté Roháčske pleso. Ide o najvyššie položené pleso zo štyroch Roháčskych plies. V niektorých mapách ho viete nájsť aj s pomenovaním Horné Roháčske pleso. Na chvíľu si urobíme prestávku a pozorujeme krajinu. Oproti sa nachádza Volovec, ktorý pôsobí skutočne masívne. Po pravej strane sa vypínajú do výšin Roháče a na ich hrebeni rozoznávame niekoľko návštevníkov. Tí sa vybrali dosiahnuť vrcholy ako Baníkov, Hrubá kopy, či Tri kopy.

My sa zatiaľ rozplývame nad výhľadmi v nižšie položenej časti ako sú spomínané západotatranské končiare. Z najvyššieho bodu dnešného turistického okruhu začneme s pozvoľným klesaním. To nás dovedie k dvom susedným plesám. Od tohto bodu sme napojení na turistický chodník zelenej farby. Počet návštevníkov tejto oblasti postupne rastie, čo len dokazuje výnimočnosť daného miesta.

Cestou k Veľkému Roháčskemu plesu

Ako kráčame zelenou trasou približujeme sa k Tretiemu a Druhému Roháčskemu plesu. Tieto dve sú menšie ako ich väčší susedia, avšak to im vôbec neuberá na krása, či dôležitosti. Občas sa pristavíme aj pri náučných tabuliach, ktoré informujú o oblasti a prírodných pomeroch v nej. V približnej výške 1 650 m n. m. míňame Tretie Roháčske pleso a menšiu prestávku na fotografie si spravíme pri Druhom Roháčskom plese.

Okolo nás pobehujú deti a za nimi rodičia. Vidno, že malí z toho majú veľkosť. Tento výlet je viac než vhodný pre malých turistov, ktorým vštepujú lásku k horách a prírode všeobecne. Míňame aj Druhé Roháčske pleso a ešte viac klesáme k Veľkému Roháčskemu plesu. Nájdete ho aj pod pomenovaním Dolné Roháčske pleso. Jeho úctyhodné rozmery majú hodnoty 198 m na dĺžku a 140 m na šírku. Jeho maximálna hĺbka je 7,7 m. Tvorí ho prítok Studeného potoka.

Žasneme nad krásami tohto miesta. Všetky štyri plesá sú nádherné ale toto je obzvlášť prekrásne. Je tu aj najviac ľudí a oddychujeme na lavičke, ktorá je v jeho blízkosti. Sedíme niekoľko minút len tak bez slova a pozorujeme svet okolo nás. Ani nevieme koľko času prešlo. Pozeráme do mapy TM VKÚ 3 Západné Tatry – Podbanské, Zverovka na ďalší postup. V turistickej mape s mierkou 1 : 25 000 nachádzame všetky dôležité informácie. Tie nám výrazne pomáhajú a absolvovanie okruhu je o to jednoduchšie. Priblížená mierka je vhodná na miesta, kde je hustejšia koncentrácia prvkov zapísaných v mape.

Od Ťatliakovej chaty späť na parkovisko

Zahájime postupné klesanie k rázcestiu Smutnej doliny. Tu sa opäť napojíme na modrý chodník. Niekoľko ľudí ním schádza a my už len môžeme tipovať, či idú z Troch kôp alebo Ostrého Roháča. Bez ohľadu na smer mali nádherné prechody z obidvoch strán. Kráčame od rázcestia ku Ťatliakovej chate. Cesta vedie popod Volovec a až tu si skutočne uvedomujeme, aký je to masív. Dávame si pozor na terén i množstvo ľudí, ktoré tu stretávame, aby sme sa nezrazili. S tým, ako sa pred nami ukazuje Ťatliakovo jazero, vieme, že hneď vedľa neho je aj Ťatliakova chata.

Obľúbené útočisko turistov stojí na svojom mieste už od roku 1941 a počas svojej existencie si prešla mnohými peripetiami. Leží vo výške 1 374 m n. m. a ponúka široké spektrum služieb pre všetkých návštevníkov. Taktiež ide o výhodný východzí bod na turistické dobrodružstvá v okolí. Sadneme si na chvíľu na jedno z mála voľných miest na vonkajšej terase a občerstvíme sa nápojmi z ponuky.

Po osviežení je pred nami chôdza dlhou asfaltovou cestou, ktorú veľmi neobľubujeme. Počas nej však aspoň môžeme bilancovať prejdený okruh, ktorý hodnotíme vysokou známkou. S turistickou mapou od VKÚ Harmanec bolo jej absolvovanie ešte ľahšie. Pokiaľ teda hľadáte tip na nenáročný turistický okruh, tak Roháčsky vodopád a Roháčske plesá sú jednoznačnou voľbou pre všetkých nadšencov prírody!