Nachádzame sa vo výške 2 100 m n. m. a sme pri plese s prívlastkom Capie. Koniec Mlynickej doliny je známy neopakovateľnými prírodnými výtvormi a vrásnením, čo má za následok také krásy ako napríklad Furkotský štít, Štrbský štít, Veľkú Capiu vežu, či Bystrú lávku. Práve na Bystrú lávku budú v nasledujúcich minútach smerovať naše ďalšie turistické kroky. Na pomerne krátkom úseku zdoláme 200 výškových metrov, čo je relatívne slušná dávka. Občerstvíme sa a zahájime chôdzu.
Okolo nás sa nazbieral slušný počet turistov a sme prekvapení, koľko ľudí si dnes vybralo rovnaký prechod ako my. Stúpame konštantne po trase „cik-cakovitého“ charakteru. Výškové metre nechávame za nami a občas si musíme pomôcť aj rukami počas kráčania. Niektoré úseky sú schodné o čosi ťažšie. Niekedy len neveriacky pozeráme na ostatných turistov, čo tadiaľto chodia, ako keby išlo o prechádzku po záhrade.
Prekonávame nadmorskú výšku 2 200 m a kocháme sa výhľadmi a scenériami, ktoré si pre nás pripravila vysokotatranská Mlynická dolina. Máme pekný pohľad na Okrúhle pleso ležiace nad Capím plesom. Ide o menšie pleso, čo však neuberá jeho kráse. Už sa nevieme dočkať panorám na druhej strane, kde je Furkotská dolina. Niečo mi hovorí, že to bude taktiež dych berúci pohľad so silnou rezonanciou v nás.
Prechádzame Bystrú lávku
Po ďalších desiatkach minút sa dostávame k najťažšej a najdôležitejšej etape dnešného dobrodružstva – prejdenie cez Bystrú lávku. Hľadáme fixné reťaze a s ich pomocou ideme postupne zložitými pasážami. Musíme byť opatrní, keďže pod nami sú ďalší ľudia. Musíme vyvinúť vyššiu silu, ako sme zvyknutí ale výsledok stojí za tú námahu. Zdolávame Bystrú lávku a pohľad na Furkotskú dolinu nás doslova očarí. Vyšné Wahlenbergovo pleso je ešte mohutnejšie ako Capie pleso a vyhotovujeme okamžite niekoľko spomienkových snímok na toto tatranské divadlo.
Zídeme trochu nižšie a pozeráme do mapy TM VKÚ 2 Vysoké Tatry. Toto kartografické dielo je mierke 1 : 25 000, čo znamená väčšie priblíženie na danú lokalitu s detailnejšími informáciami. Aj vďaka tomu sa dozvedáme, že Vyšné Wahlenbergovo pleso má hĺbku až 21 metrov! Capie pleso o 4 metre menej, čiže 17 metrov. Momentálne si robíme kratšiu pauzu, počas ktorej obdivujeme Ostrú, Liptovskú vežu a Ostrú vežu. Všetky končiare vyzerajú majestátne a nedobytne. Precitneme do reality a zisťujeme, že je pred nami ešte dlhá cesta späť na Štrbské pleso. Nezdržujeme sa ideme ďalej smerom k Nižnému Wahlenbergovmu plesu.
Krásy Furkotskej doliny
Prechádzame okolo Nižného Wahlenbergovo plesa, ktoré dokonale dotvára kolorit tejto lokality. Furkotská dolina evidentne nechce ostať v tieni Mlynickej doliny, čo sa týka jedinečných prvkov. Nevieme, na ktorú stranu sa máme skôr pozerať. Pokračujeme ďalej a začína výraznejšie klesanie. Čoskoro sme v nadmorskej výške 1 800 m. Ako sa pozeráme okolo seba, zisťujeme, že sa znížil počet ostatných turistov. Kráča sa už o niečo ľahšie. Bystrá lávka je, obrazne povedané, lievik, ktorý pomaly prepúšťa.
Postupne sa dostávame do pásma kosodreviny a prichádzame k turistickému smerovníku označujúcemu lokalitu Škutnastá poľana. Odtiaľto by sme vedeli ísť „po modrej“ na Chatu pod Soliskom. Momentálne však túto odbočku ignorujeme a pokračujeme v našom stanovenom smere a chôdzou žltým chodníkom. Po pravej strane sú v diaľke Vyšné Furkotské pleso a Nižné Furkotské pleso. Kráčame lesom a prichádzame ku ďalšiemu smerovníku s názvom Rázcestie pred Furkotskou dolinou. Od tohto bodu budeme kráčať po červenom chodníku nesúcom názov Tatranská magistrála.
Danou cestičkou pôjdeme už priamo do Štrbské plesa a na parkovisko odkiaľ sme ráno vyrážali. Ešte si však užívame cestu lesom a to, že sme tu sami. Ostatní turisti nás už predbehli alebo sú ešte ďaleko za nami. Príjemné ticho sprevádzané občasným vtáčím štebotom je ako balzam na dušu. Podobným balzamom dnes boli aj všetky zážitky a výhľady, čo sme absolvovali vo Furkotskej doline, na Bystrej lávke i Mlynickej doline. Aj napriek vynaloženej námahe išlo o skvelý a výnimočný výlet s mnohými prírodnými krásami. Určite ho odporúčame niekedy zrealizovať. Pokiaľ sa sem vyberiete, nezabudnite si do batoha pribaliť aj turistickú mapu od VKÚ Harmanec!