Vysokohorské zápisky – Poludnica

19. januára 2023

Novinky, Tip na výlet

V Nízkych Tatrách z liptovskej strany, medzi Iľanovskou a Jánskou dolinou, v časti Demänovské vrchy, sa nachádza vrch Poludnica (1 548 m n. m.). Z nej je prekrásny kruhový výhľad na celé okolie. Navyše, na vrchole sa nachádza charakteristický skalný útvar lákajúci turistov z celého Slovenska, na vyhotovenie jedinečných fotografií. Počas dobrej viditeľnosti môžeme vidieť celé Tatry, k tomu Chočské vrchy a takisto Malú Fatru aj Veľkú Fatru.

Výstup v zime si vyžadoval naplánovanie trasy, keďže na Poludnicu vieme ísť z viacerých bodov. Môžeme ísť z obcí Iľanovo, Závažná Poruba ale aj Liptovský Ján. Väčší odvážlivci, obľubujúci dlhšie trasy, môžu vyraziť aj z Demänovskej doliny. Počas snehovej nádielky sa však odporúča skôr kratšia trasa, keďže chôdza v snehu vie vyčerpať človeka viac, ako letná turistika. 

Počas plánovania sme použili turistickú mapu TM VKÚ 1 Nízke Tatry – Chopok – Čertovica, vďaka ktorej sme si ako náš začiatočný bod určili parkovisko spred hotela Ďumbier v Liptovskom Jáne. Keďže sme sa nechceli vracať úplne tou istou trasou, naplánovali sme si začiatok po zelenej turistickej trase, aby sme sa pri Rakytovici napojili na žltú turistickú trasu. Po dosiahnutí Prednej Poludnice sa ocitneme na modrej značke. Tá nás cez samotný vrchol Poludnice dovedie k smerovníku s názvom Kúpeľ a odtiaľ sa opäť napojíme na zelenú turistickú trasu, ktorá nás dovedie na parkovisko, odkiaľ sme začínali.

Nadišiel deň turistiky a už ráno, počas cesty autom, pozorujeme ako miznú oblaky. Vtedy vieme, že bude počasie ako stvorené na dobytie tohto nízkotatranského vrchu. Prichádzame na uvedené parkovisko a občerstvujeme sa pred začiatkom výstupu. Úvod trasy sa nesie v znamení veľkého prevýšenia hneď na začiatok, keďže zelená turistická trasa vedia priamo cez bývalý lyžiarsky svah. Vlek a ďalšie vybavenie na lyžovanie tu ostalo, chýbali však ľudia. Po krátkej úvahe, aká skvelá lyžovačka mohla byť na tomto svahu, naberáme ďalšie výškové metre a dostávame sa na neoznačený vrch menom Okrúhla. Nachádzame sa vo výške 1 085 m n. m., čo znamená, že čochvíľa prídeme k bodu Rakytovica, a odtiaľ sa napojíme na žltú značku.

Počas chôdze žltou turistickou trasou prichádzame k veľkému lákadlu tejto cesty – Kamennému mlieku. Jedná sa o jaskyňu, ktorú miestni poznajú aj pod označením Židovská jaskyňa, keďže počas roku 1944 sa v nej skrývalo viac ako 40 Židov. Obyvatelia Závažnej Poruby im počas tohto obdobia pomáhali, čo pripomína aj pamätná tabuľa na jaskyni. Pokračujeme ďalej a pomedzi stromy vidíme okraj Prednej Poludnice. To nám dodáva nové sily v našej ceste. Príchod na uvedený vyhliadkový bod nás očaruje výhľadmi, o ktorých sme pred dvomi hodinami na parkovisku len snívali. Slnečné počasie v kombinácii s modrou oblohou a absentujúcimi oblakmi ukazuje čaro zimnej turistiky. Sneh nám síce nie je „po kolená“, miestami napodiv ani po členky, ale niektoré zľadovatelé úseky dajú zabrať a musíme ísť nimi veľmi opatrne.

Chôdza modrou turistickou trasou nás o pár minút dovedie na samotný vrchol Poludnice, odkiaľ je spomínaný kruhový výhľad z úvodu článku. Čítal som o tomto výstupe a výhľadoch niekoľko článkov, avšak žiadny z nich nepripraví človeka dokonale na reálnu krásu po dosiahnutí najvyššieho bodu naplánovanej trasy. Jasne modrá obloha smerom na Tatry kontrastovala s Nízkymi Tatrami, cez ktoré sa „prelievali“ oblaky z jednej strany na druhú. Toto všetko je recept na skvelý zážitok, ktorý umocňuje aj tvorba fotografií na známom skalnom výbežku.

Cestou dole pokračujeme kopírovaním niekoľkých jaskynných útvarov. Tie dodávajú zostupu osobitné čaro až po príchod ku smerovníku s názvom Kúpeľ. Ten oznamuje našu aktuálnu výšku 1 268 m n. m., a následne sa napájame na turistickú trasu zelenej farby. Nasledujúca časť turistickej trasy sa nachádza v lese, kde absentujú jaskynné útvary aj výhľady, preto pomaly bilancujeme trasu, ktorú sme aktuálne prešli. Prichádzame ku Rakytovici a vieme, že pomaly nás čaká neobľúbený zostup po lyžiarskom svahu. Na ňom sa párkrát šmykneme, čo aj kvetnato okomentujeme a krok za krokom prichádzame na parkovisko, odkiaľ sme pred pár hodinami začali ráno náš výstup.