Vysokohorské zápisky – Panský diel

29. marca 2023

Novinky, Tip na výlet

V rámci spoznávania priľahlého okolia Banskej Bystrice sme prednedávnom absolvovali príjemnú prechádzku na nenápadný, ale o to zaujímavejší vrch s názvom Trávny Ždiar. O ňom sme písali v predchádzajúcom samostatnom článku. Uvedený výškový bod v nás zanechal pozitívne dojmy a preto sme sa rozhodli opäť na turistický výstup v okolí metropole Stredného Slovenska s bohatou baníckou minulosťou.

Okolie Banskej Bystrice je posiate rôznymi kopcami, ale pokiaľ by sme mali vybrať neoficiálneho favorita na strávenie voľného času, pravdepodobne by vyhral dominantný Panský diel, ktorý je našim najbližším cieľom. Nachádza sa v bezprostrednej blízkosti mesta a ponúka široké možnosti aktívneho oddychu počas všetkých ročných období. Jeho veľkými výhodami sú lyžiarske stredisko, upravované cyklotrasy, bežkárske trate i turistické chodníky, čo pravidelne privádza davy návštevníkov na toto magické miesto.

Panský diel, ako súčasť Starohorských vrchov, sa dá navštíviť z rôznych smerov. Môžete sa rozhodnúť ísť od susedného Selčianskeho dielu, zo sídliska Sásová, z čarovnej baníckej usadlosti Špania Dolina alebo aj od vzdialenej obce Donovaly. Alternatív na absolvovanie výstupu je hneď niekoľko, avšak nech zvolíte ktorúkoľvek z nich, môžete si byť istí, že na vrchole vás budú čakať podmanivé výhľady na Banskú Bystricu, Kremnické vrchy, Veľkú Fatru, či Nízke Tatry. Podobne, ako pri Trávnom Ždiari, aj tu nám výrazným spôsobom pomohla mapa TM VKÚ 100 Okolie Banskej Bystrice – Donovaly. Vďaka nej sme si vedeli urobiť komplexný prehľad o celej trase, ktorá sa javila ako pomerne nenáročná.

Turistický výstup na vrch začíname z Rekreačného strediska Šachtičky. Na toto miesto sa dá dostať pohodlne autom, čo znamená, že východiskový bod je vo výške 957 m n. m., takže sa nemusíte obávať veľkého stúpania. To vám pomôže, ak beriete na prechádzku malé dieťa, prípade menej turisticky zdatnú osobu. Volíme si modrú turistickú trasu vedúcu na najvyšší bod dnešnej túry. Prvú polovicu výstupu sme súčasťou taktiež aj Náučného chodníka Banskobystrického Permona. Uvedený náučný chodník ide po starej vozovej trase spájajúcu v minulosti Banskú Bystricu so Špaňou Dolinou. Táto trasa je aj zakreslená v historickej katastrálnej mape z 18. storočia. Jedná sa o naozaj dobrý nápad ako prepojiť minulosť so súčasnosťou.

Turistický značený chodník je široký a v dobrom stave, pretože v zimných mesiacoch tadiaľto vedú aj obľúbené bežkárske trate. Cestou vidíme po pravej strane Španiu Dolinu. V tejto baníckej obci na prvý pohľad zastal čas, čo jej dodáva nenapodobiteľnú atmosféru. Stretávame ďalších ľudí. Niektorí idú tiež hore, iní sa už vracajú späť. Frekvencia návštevníkov potvrdzuje vyhľadávanosť nami zvolenej lokality.

Pri oblasti Zadná Vápenná sa naskytnú prvé výhľady na Banskú Bystricu. Vyzerá nádherne, avšak za nami sa otvára pohľad na Veľkú Fatru. Zasnežená Krížna, Frčkov, či Ostredok ukazujú aká podmanivá vie byť zimná príroda vo svojom najkrajšom vydaní. Vrchol Panského dielu sa pomaly blíži, čo znamená, že sa odpájame z Náučného chodníka Banskobystrického Permona. Ten pokračuje ďalej smerom na Horný diel a neskôr aj okolo jaskýň Netopieria a Kaplnka, ktoré majú svoju vlastnú interesantnú históriu.