Vysokohorské zápisky –  Okruh z Handlovej cez Veľký Grič a Malý Grič (2. časť)

6. decembra 2023

Tip na výlet

Cesta zasneženým Banským náučným chodníkom smerom na Malý Grič sa pomaly transformuje na chôdzu po zablatenom teréne. Náznaky zimnej rozprávky sú už dávno preč a prím hrajú mláky, mokré lístie a šmykľavá zem. Zvyšujeme opatrnosť a pokračujeme v dnešnom putovaní z Veľkého Griča k jeho „menšiemu bratovi“. Počas krátkej pauzy pozeráme do  mapy TM VKÚ 131 Horná Nitra – Vtáčnik, Strážovské vrchy.

Turistická mapa nám prezrádza, že Malý Grič má približne kužeľovitý tvar. Vďaka nemu, narozdiel od Veľkého Griču, by sme mohli zažiť výhľady na celé okolie bez výraznejších obmedzení. Cesta touto časťou náučného chodníka je zaujímavá aj z dôvodu, že nevidíme žiadne informačné tabule, vďaka ktorým by sme sa dozvedeli niečo nové o baníckej minulosti tejto lokality, ako tomu bolo na jeho začiatku.

Malý Grič nás odmeňuje

Prechádzame úsekom zvaným Chotárne jamy. Sme približne vo výške 750 m n. m., a postupne sa približujeme k žltej značke vedúcej na vrchol Malého Griču. Cestou náučným chodníkom stretávame minimum ľudí. Dané meteorologické podmienky pravdepodobne odradili mnohých, ktorí sa dnes chystali podniknúť turistický výstup. My sme ho však chceli absolvovať za každých podmienok, keďže sme sa na neho veľmi tešili. Zatiaľ aj napriek počasiu, blatu a oblačnosti toho neľutujeme.

Ako kráčame, postupne objavujeme spomínanú žltú značku, ktorá nám bude robiť spoločnosť cestou na vrchol. Podľa smerovníka sme hore za 15 minút. Celkom odvážny čas, vzhľadom na to, že potrebujeme prekonať 175 výškových metrov. Nestrácame ani sekundu a svižným krokom odkrajujeme z danej vzdialenosti. Stúpanie, ako sme predpokladali, má prudké parametre, takže krátka prestávka padne vhod. Po prejdení najprudšej pasáže sú pred nami záverečné skaly vybavené pomocnými fixnými reťazami. Využívame ich len sporadicky, keďže sa dá pomedzi skaly prejsť aj bez nich. Skôr ide o pomôcku počas dažďu a väčšej snehovej nádielky.

Sme tu! Za približných 20 minút vystupujeme na vrchol Malého Griču do výšky 876 m n. m. Scenérie z najvyššieho bodu prekonávajú aj naše najsmelšie očakávania. V porovnaní s Veľkým Gričom (na neho je odtiaľto výnimočný výhľad) ide o úžasný pozorovací bod celej oblasti. Lepšie výhľady sú umocnené aj menšou oblačnosťou. Jesenná krajina pod nami úžasne kontrastuje so snehovými vločkami na celom pohorí Vtáčnik. Robíme si niekoľko spoločných fotografií a rýchlo sa osviežime nápojmi. Nachádzame tu i „knihu návštev“, do ktorej sa poctivo zapíšeme a po chvíli zahájime zostup do Handlovej, odkiaľ sme ráno začínali s dnešným okruhom.

Zaujímavá cesta do Handlovej

Cesta po žltom turistickom chodníku z vrcholu je nemenej záživná ako smerom hore. Strmé úseky dokonale testujú našu obuv a dávajú jej adekvátne zabrať. K smerovníku prichádzame tiež za 20 minút a pre istotu pozeráme do turistickej mapy od VKÚ Harmanec, kadiaľ máme ďalej pokračovať. Kráčame stále po „žltej“, s tým, že jej sekunduje opäť náučný chodník. Ten pokračuje do centra Handlovej k Slovenskému banskému múzeu. Určite je v ňom veľa zaujímavých artefaktov. Snáď niekedy v budúcnosti sa pôjdeme pozrieť aj tam.

Po príchode k cyklistickému smerovníku označujúcemu bod Tri studničky sa križujeme s Bojnickým cyklookruhom. My však pokračujeme ďalej našim vytýčeným chodníkom a nájdeme aj turistický smerovník informujúci o Troch studničkách. Na tomto mieste sa nachádza prístrešok, ktorý využívame a robíme si menšiu prestávku. Ani si neuvedomujeme ale prešli sme pomerne veľa kilometrov. Niekoľko ďalších nás ešte čaká. Vchádzame na zelený chodník, ktorý nás odvedie až do Handlovej.

Trasa je po prechádzajúcich dažďoch v zlom stave a preto je chôdza miestami náročná. Po prekonaní daných pasáží prechádzame cez príjemnejšie časti tohto chodníka. Po pravej strane míňame Kňazov kopec s výškou 692 m n. m. História jeho pomenovania by mohla byť pomerne zaujímavá. Čoskoro ideme naprieč lúkou odkiaľ vidíme približujúce sa mesto. Záver nášho jedinečného turistického okruhu sa nesie v znamení kráčania cez Handlovú. Pomaly začneme bilancovať absolvovaný výlet a zhodujeme sa, že išlo o veľmi pekný okruh a prejdených viac než 15 kilometrov jednoznačne stálo za to. Pokiaľ sa budete nachádzať v tejto oblasti, určite nevynechajte výstup, či už na Veľký Grič alebo Malý Grič.