Vysokohorské zápisky –  Okruh z Handlovej cez Veľký Grič a Malý Grič (1. časť)

30. novembra 2023

Nezaradené

Neisté novembrové počasie nám robilo spoločnosť počas ďalšieho turistického dobrodružstva. Tentokrát sme si dali za úlohu zdolať niečo netradičné. Ako sme začali plánovať  výstup, postupne sme zúžili cieľovú destináciu na jeden z najzaujímavejších vrcholov pohoria Vtáčnik – Veľký Grič. Uvedený vrch sa týči na Handlovou a dosahuje výšku 972 m n. m. Jeho nadmorská výška stačí na to, aby išlo o bod, z ktorého nebude núdza o výhľady.

Veľký Grič je výrazný kopec ležiaci v geomorfologickom podcelku Vysoký Vtáčnik. Kopcom prechádza turistická Ponitrianska magistrála, ktorá má svoj začiatok v Handlovej. Z jeho najvyššieho miesta je dobre pozorovateľné okolie s ďalšími pohoriami ako sú Kremnické vrchy, Strážovské vrchy, Veľká Fatra i Považský Inovec. Vzhľadom na očakávané počasie sme s výhľadmi na okolie boli opatrní s tým, že sa necháme prekvapiť, koľko nám dovolí oblačnosť vidieť.

Počas plánovania tohto výnimočného turistického výletu sme sa spoľahli na mapu TM VKÚ 131 Horná Nitra – Vtáčnik, Strážovské vrchy. Vďaka nej sme sa nakoniec rozhodli absolvovať zaujímavý okruh s ďalšou zastávkou aj na Malom Griči. „Menší brat“ Veľkého Griču je taktiež vyhľadávaný kopec. Turistická mapa sa ukázala ako neoceniteľný pomocník, keďže vďaka nej sme si všetko vedeli ľahšie a prehľadnejšie naplánovať.

So začiatkom v Handlovej

Ráno odstavujeme auto neďaleko centra mesta a pozeráme do turistickej mapy, kadiaľ sa máme vybrať. Správnu trasu čoskoro nájdeme a netradične ideme cez mesto. Pôsobíme veľmi nápadne. Hneď je jasné, že naša výbava je vhodnejšia skôr do lesa, než na prechádzky po asfaltových chodníkoch. Za necelých 20 minút opúšťame mesto a vchádzame na lúku, kde sa predsa len cítime o čosi prirodzenejšie. Držíme sa červenej turistickej značky. Tá predstavuje vyššie spomínanú Ponitriansku magistrálu.

Od začiatku musíme ísť pomerne opatrne, pretože na mnohých miestach sú úseky so solídnou vrstvou blata. Robíme čo môžeme, avšak niekedy sa im úplne nevyhneme. Aktuálnu trasu kopíruje aj Banský náučný chodník. Je zaujímavé dozvedieť sa niečo nové o známej banskej oblasti, ktorá definuje Handlovú a celé okolie, kde sa nachádzame. Akurát prechádzame okolo turistického smerovníka označujúceho lokalitu „Zbojnícke“. Smerovník ukazuje výšku 693 m n. m., takže musíme prekonať ešte necelých 300 výškových metrov na dosiahnutie Veľkého Griča.

Od miesta „Zbojnícke“ je to podľa uvedených časov ešte 50 minút do nášho prvotného cieľa. Veríme, že sa nám to podarí skôr, keďže začína snežiť a nechceme veľmi premrznúť. Okolitá krajina sa za pár minút zmenila z farebnej jesene a dominantnú bielu. Neustále nás fascinuje, ako sa na takom krátkom úseku vie meniť príroda. Zaujímavé je, že sme ešte nestretli žiadnych ďalších turistov. Tí asi čakajú na solídnejšie meteorologické podmienky.

Na Veľkom Griči

Plánovaných 50 minút skracujeme na 40 a čoskoro sme pri vrcholovej tabuli. Tá leží medzi stromami, odkiaľ je veľmi obmedzený výhľad. Ideme preto ešte trochu ďalej a prichádzame k hlavnému vyhliadkovému bodu. Z neho sa nám viac-menej darí vidieť Považský Inovec, Vtáčnik a okolité kopce v blízkom okolí. Na Veľkú Fatru a Kremnické vrchy si momentálne musíme nechať zájsť chuť. Aj tak sme radi aspoň za tieto pohľady na okolie.

Konečne stretávame na vrchole ďalších turistov. Konverzujeme s nimi a zisťujeme, že idú od obce Cigeľ. Naspäť však idú po tej istej. My im predostrieme plány na okruh s Malým Gričom. Tvrdia, že tam je krásne a zaželajú nám príjemnú turistiku. Posledný krát si vychutnáme scenérie, ktoré ponúka Veľký Grič a pokračujeme ďalej v našom turistickom snažení. Pre istotu sa znova pozeráme do turistickej mapy a budeme musieť trochu zísť dole, aby sme sa napojili na Banský náučný chodník. Ten nám dnes bude robiť spoločnosť v podstate celý čas, až na pár výnimiek.

Zostup je pre nohy príjemnejší ako cesta hore. Sú tu však strmšie úseky, kde si treba dať väčší pozor, keďže kombinácia snehu s dažďom zanechala isté stopy na teréne. Nachádzame náučný chodník. Na tomto mieste sa cítime ako v zimnej rozprávke, pretože sneženie dosiahlo pomerne veľkú intenzitu, vzhľadom na to, že nie sme tak vysoko a nepanujú ani mínusové teploty. Zatiaľ sme si celkom obľúbili túto časť pohoria Vtáčnik a sme zvedaví, čo nás bude čakať ďalej.

… pokračovanie v ďalšej časti