Vysokohorské zápisky – Lysec

28. septembra 2023

Tip na výlet

Koniec septembra priniesol okrem ideálneho počasia, aj interesantný nápad na turistický výstup. Upriamili sme pozornosť na Veľkú Fatru, ktorú máme v mimoriadnej obľube. Tentokrát sme však chceli zdolať niečo menej známe v tomto jadrovom pohorí. Zo zoznamu sme odstránili známu Krížnu, Ostredok, Borišov, Ploskú, či Rakytov.

Pri prezeraní mapy TM VKÚ 121 Veľká Fatra nás zaujal vrch Lysec týčiaci sa do výšky 1 381 m n. m. Turistická mapa ukazovala relatívne príjemný čas absolvovania plánovaného okruhu, tak sme si začali o ňom zisťovať viac informácií. Dozvedeli sme sa, že jeho hôľnatý vrchol je vhodným bodom na pozorovanie Turca, Malej Fatry, Strážovských vrchov, čí Veľkého Choča.

Čoraz viac sme sa začali na Lysec tešiť, keďže sľuboval jedinečný turistický zážitok. Dohodli sme dátum a čas výstupu, pobalili si všetky potrebné veci a vyrazili za dobrodružstvom do obce Belá-Dulice! Teda, aby som bol konkrétnejší, štartovali sme z rekreačného strediska Kašová, ležiaceho kúsok za spomínanou obcou.

Štart v Kašovej

Prichádzame ráno na parkovisko pod zjazdovkou v Kašovej a nechávame auto na centrálnom parkovisku. Vyzerá, že počasie nám dnes bude priať. Neprítomnosť ďalších vozidiel na parkovisku sľubuje „privátnejší“ výlet, ako napríklad na Kriváň, či Rysy, kde je niekedy viac ľudí ako na samotnom námestí. Držíme sa modrej turistickej značky. Tá nás, podľa mapy, zavedie až priamo na Lysec.

Začiatok cesty sa nesie v znamení asfaltového podkladu. Po nej ideme niekoľko minút, až pokiaľ nenarazíme na odbočku do lesa vedúcu cez most. Tu začína prvé stúpanie. Potíme sa hneď od začiatku. Kombinácia pomerne strmej trasy a mokrého podkladu nás udržiava v bdelom stave. Časť zvaná Halmešovský grúň dáva zabrať. V diaľke počujeme menší Lysecký potok.

Postupne sa dostávame k turistickému smerovníku s označením Grúň. Sme vo výške 975 m n. m. Pred nami sú prvé výhľady na blízke vrchy Tisové, Končitý vrch a Lučenec. V diaľke sa ukazuje čiastočne aj Malá Fatra. Sme zvedaví, aké to bude hore, keďže opäť vchádzame do lesa a výhľady sú znova obmedzené.

Najvyšší bod dnešného výstupu

Máme pred sebou ešte 400 výškových metrov. Veľa rovinatých úsekov si na modrom chodníku skutočne neužívame. Robíme si krátku prestávku na načerpanie ďalších síl v pokračovaní za zdolaním dnešného cieľu. Po ľavej strane sa nachádza národná prírodná rezervácia Lysec, kde to vyzerá veľmi pekne, avšak tadiaľ značená trasa nevedie. Čoskoro začne les rednúť a pomaly vidíme, že na vrchol to už nie je ďaleko.

Očakávania sú každým krokom vyššie. Spoza stromov vidíme smerovník označujúci Lysec a jeho výšku 1 381 m n. m. Prichádzame ku nemu a pomyselne si môžeme odškrtnúť zdolanie tohto vrchu. Kocháme sa výhľadmi na Veľkú Fatru a krásne sa pred nami ukazuje Rakytov, Borišov, či Ploská. Lučanská Malá Fatra sa nachádza oproti a taktiež sa nenechá zahanbiť svojou podmanivou prírodnou krásou.

Zapisujeme sa do pamätnej knihy na vrchole, aby po nás ostala aspoň na chvíľu malá pamiatka. Po vyhotovení niekoľkých fotografií výhľadov sa postupne začneme chystať na cestu dole. Chceme prejsť okruh, takže teraz bude hrať prím žltý turistický chodník. Oproti ceste na vrchol budeme mať viac výhľadov na Turiec z čoho sme nadšení.

Cesta na parkovisko

Žltá trasa nás odmeňuje výnimočnými panorámami na Turiec s postupnými jesennými farbami. Čoskoro prechádzame okolo malej núdzovej útulne. Na mape som nenašiel žiadny jej oficiálny názov. Nevadí, dôležitý je účel a ten plní na 100%. Aktívne klesanie potvrdzuje aj turistický smerovník s označením Poľka, kde je údaj o aktuálnej výške 1 086 m n. m. Na tomto mieste prudšie zbehneme do lesa a užívame si pomerne rovinatý terén. To je to, čo nám dnes chýbalo!

Všade po okolí sú vyjazdené trasy od terénnych lesných áut, za čo sme momentálne vďační. Klesanie je tentokrát príjemné a viac si vychutnávame pobyt v lese. Ani sme sa nenazdali a sme pri odbočke na zelený chodník, pri lokalite Medzijarky. Tadiaľto kráčame cez hustejší les. Musíme si však dávať pozor, keďže trasu križuje aj cesta pre horské bicykle.

Čoskoro už chodíme okolo chatiek slúžiacich na komerčné i súkromné ubytovanie. Daná trasa je už len záverom dnešného turistického snaženia, pretože vidíme parkovisko, odkiaľ sme ráno štartovali. Po príchode ku autu hodnotíme, že sa jednalo o skvelú trasu, aj napriek tomu, že išlo o menej známy kopec vo Veľkej Fatre.