očas jesenného výstupu na veľkofatranský Rakytov sme si kvôli hmle neužili takmer žiadne výhľady. Na vine bola jej hustota odpovedajúca samotnému trvanlivému mlieku. Vtedy sme sa dohodli, že v najbližšom časovom horizonte navštívime opäť Veľkú Fatru a niektorý z jej známych vrcholov.
Tentokrát voľba padla na Krížnu, ako výškový bod ležiaci v podcelku Hôľna Fatra. Týči sa do výšky 1 574 m n. m., a jedná sa o tretí najvyšší vrch Veľkej Fatry po Ostredku a Frčkove. Na najvyššom bode Krížnej sa nachádza vojenský objekt spojovej služby a pretínajú sa tu známe turistické trasy – Cesta hrdinov SNP a Veľkofatranská magistrála. Vďaka svojej polohe, dobrej dostupnosti a kruhovým výhľadom sa tento výškový bod teší veľkej popularite medzi turistami, či už v letných alebo zimných mesiacoch.
Aj tentokrát sme si chceli výstup dôkladne naplánovať a pripraviť sa dopredu na to, čo nás bude čakať. Veľkým pomocníkom bola opäť mapa TM VKÚ 121 Veľká Fatra, ktorá nám to uľahčila. Plán bol nasledovný – štart so začiatkom z bodu Salašky, ktorý sa nachádza nad rázovitou obcou Turecká, odtiaľ žltou trasou na hrebeň a po modrej cez Líšku až na samotnú Krížnu a späť. Teoreticky to vyzeralo jednoducho, realita bola trochu odlišná.
Výstup začíname realizovať až v poobedných hodinách, takže musíme mať dobré tempo, aby sme sa nevracali za úplnej tmy. Prichádzame na Salašky a absencia ďalších áut na odstavnej ploche prezrádza, že pravdepodobne budeme stúpať len my. Začíname výstup, avšak nakoniec sme sa rozhodli ísť priamo svahom hore s tým, že žltá trasa ide viac-menej cez les a kopíruje nás. Prvé minúty šliapania dávajú zabrať, keďže svah je pomerne strmý hneď od začiatku. Časť, ktorou práve ideme sa príznačne označuje v mapách ako Strmá. Nomen omen.
Máme nahodený svižný krok, čím prekonávame jeden výškový meter za druhým. Dostávame sa k budove, ktorá pravdepodobne slúžila v minulosti ako bufet pre návštevníkov lyžiarskeho strediska. Dnes je z neho už len chabá spomienka na časy, keď sa v ňom občerstvovali lyžiari a stredisko vítalo aktívnych účastníkov. Odtiaľto sa ukazujú prvé výhľady na majestátnu Majerovu skalu, Predný Japeň, či Kremnické vrchy. Sme vo výške niečo málo cez 1 000 m n. m., čo značí prekonanie ešte viac ako 550 výškových metrov. Začína sa vrstva súvislého snehu, ktorá nám bude od teraz robiť spoločnosť.
Po menšom oddychu a občerstvení pokračujeme opäť prudko hore cez oblasť Machy a napájame sa na modrý turistický chodník. Ten by nás mal „pohodlne“ doviezť až na samotný vrchol dnešného výstupu. Cestou vidíme budovy, ktoré už na prvý pohľad neslúžia svojmu prvotnému účelu. Sú v havarijnom stave, ba až v stave označujúcom ruinu. Je to škoda, pretože nejaká menšia chata s nápojmi a jednoduchým pokrmom by sa tu mohla uživiť.
Svižným tempom dosahujeme bod Líška, čo značí našu polohu vo výške 1 445 m n. m., a výhľady na hrebeň Veľkej Fatry. Na ňom môžeme jasne rozpoznať Ostredok, charakteristickú Ploskú, či špicatý Rakytov. Dnes nám počasie praje a viditeľnosť je takmer dokonalá. Začína sa ukazovať vojenský objekt na vrchole Krížnej a čoraz viac sa ku nemu približujeme. Ideme úsekom, kadiaľ sa tiahne aj Vrchárska cyklomagistrála. Vyznávači dvoch kolies majú Veľkú Fatru a zvlášť Krížnu v obľube.
Konečne prichádzame na Krížnu, najvyšší bod dnešného výstupu. Rozprávkové počasie so zasneženými veľkofatranskými kopcami je dokonalou náplasťou za jesenný hmlistý Rakytov. Sme bez slov z nádherných panorám, ktoré sa nám aktuálne ponúkajú. Okolité Nízke Tatry, Kremnické vrchy, Malá Fatra a nespočetné množstvo menších kopcov len podčiarkujú dnešný vydarený turistický výstup. Robíme obhliadku okolia a stretávame prvých ľudí na Krížnej, ktorí to skúšajú ešte so skialpami.