Vysokohorské zápisky – Kriváň

31. júla 2023

Novinky, Tip na výlet
Krivan

Vysokohorské zápisky – Kriváň

Vysokotatranský Kriváň má na našom území doslova mýtický charakter. Je hlavným aktérom mnohých básní, legiend, povestí i obrazov. Dokonca bol vyobrazený na slovenských korunách a v súčasnosti aj na eurominciach. Jeho špecifický a rozpoznateľný tvar z neho robia obľúbený cieľ pre nespočet turistov.

Kriváň leží nad Necferskou dolinou, Kôprovou dolinou a Važeckou dolinou. Výhľady z vrcholu ponúkajú nádherné panoramatické pohľady do ďalekého okolia. Je priam nemožné vymenovať všetky kopce a pozorovateľné pohoria z najvyššieho bodu. Tu skutočne platí, že radšej raz vidieť ako stokrát počuť, resp. čítať.

Konečne sa aj nám podarilo zrealizovať turistický výstup na tento vrch týčiaci sa do výšky až 2 494 m n. m. Keďže sa trasa na Kriváň radí medzi tie náročnejšie, pri plánovaní sme si pomohli mapou TM VKÚ 113 Vysoké Tatry. V uvedenej turistickej mape sme našli časy, vďaka ktorým sa jednoduchšie ľahšie robil časový harmonogram pripravovaného výstupu.

Krivan

Štart od Troch Studničiek

Výstup na Kriváň sme chceli absolvovať počas pracovného týždňa. Je to z dôvodu, aby sme sa vyhli preplneným úsekom. Prichádzame teda v strede týždňa už o 6 ráno na parkovisko pri Troch Studničkách. Napriek skorej rannej hodine je parkovisko solídne zaplnené. Nabudúce prídeme ešte skôr. Oblečieme sa do turistických vecí a začíname ísť smerom k nášmu vytúženému cieľu.

Sme na zelenom značenom chodníku. Ten nám bude robiť spoločnosť prevažnú väčšinu našej cesty. Stúpanie je od začiatku značné, avšak príjemné, takže sa potíme len mierne. Okamžite stretávame početné skupinky ľudí smerujúce do rovnakého cieľového bodu.

Slnko momentálne nádherne osvetľuje najvyšší bod Kriváňa rannými lúčmi. My sme zatiaľ v tieni, čo je výhoda, keďže neskôr na nás bude intenzívne svietiť.

Krivan Vysoke Tatry

Banícka minulosť Kriváňa

Kriváň má za sebou zaujímavú históriu aj mimo turistickej oblasti. V minulosti sa jednalo o dôležitú lokalitu, čo sa týka ťažby zlata. Môžeme povedať, že tu bola malá „zlatá horúčka“. Na Kriváni sa ťažilo od 14. storočia až do začiatku 19. storočia. Najvyššie položená baňa bola len 50 m pod samotným vrcholom!

Kvalitou sa vyťažené zlato radilo medzi to najlepšie v celom Uhorsku, avšak vyťažené množstvo nepokrylo náklady na jeho získanie. Práve kvôli nízkej rentabilite sa dané bane uzavreli a nepokračovalo sa ďalej v tejto činnosti. Za celý čas sa získalo len približne 50 kg zlata. Zašlú banícku históriu tu stále pripomínajú štôlne pri Vyšnej priehybe alebo časť Palzmanove bane v Krivánskom žľabe.

Krivan Vysoke Tatry

Cesta na vrchol

Nachádzame sa pri Nižnej priehybe odkiaľ pokračujeme smerom k Vyšnej priehybe. Tu sme vo výške približne 1 900 m n. m. Vieme, že nás čaká ešte takmer 600 výškových metrov. Darmo, Kriváň si musíme zaslúžiť a každý jeden výškový meter má skutočne hodnotu. Míňame Krivánsky hrb a vidíme malý potôčik vody, pri ktorom si dávame pauzu a osviežujeme sa. Slnko intenzívne svieti, takže hydratácia je v daných podmienkach o to dôležitejšia.

V diaľke vidíme turistický smerovník. Oznamuje, že sme na Rázcestí v Krivánskom žľabe. V tomto bode sa napojíme na modrý chodník. Ten nám bude robiť spoločnosť až po najvyšší bod dnešného výstupu. Výška 2 120 m n. m. a 1:15 hod na vrchol sú aktuálne podmienky.

Od tohto bodu je trasa exponovanejšia a je potrebná zvýšená opatrnosť, keďže vyšší počet skál sťažuje prechod uvedeným úsekom. Postupne sa darí zvládnuť aj náročnejšie pasáže modrého značeného chodníka. Vďaka vysokej koncentrácií ľudí vidíme už z ďaleka trasu a cieľ výstupu.

Sme na Kriváni!

Blížime sa ku nemu, posledné metre zdolávame ani nevieme ako a konečne sme tu! Dosahujeme vrchol tohto legendárneho vysokotatranského vrcholu. Sme šťastní a doslova nevieme, kam sa skôr máme pozerať. Výhľady sú podmanivé a je nám jasné prečo práve Kriváň je tak dôležitý v našej kultúre. Špecifický genius loci daného miesta doslova môžeme cítiť. Užívame si chvíle na tomto mieste a robíme niekoľko spomienkových fotografií pri vrcholovom kríži.

Vyšší počet turistických návštevníkov len podčiarkuje význam tohto miesta. Po necelej hodine sa začíname chystať dole, pretože prúd ľudí smerujúcich hore sa exponenciálne zvyšuje. Posledný krát sa rozhliadneme z tohto miesta a opäť smerujeme na parkovisko pri Troch Studničkách.

Pre viac tipov a zaujímavosti zo sveta turistiky sledujte náš Facebook alebo Instagram.