Vysokohorské zápisky – Klenovský Vepor

14. augusta 2023

Novinky, Tip na výlet
Na vrchole Klenovského Vepra

Turistika na Slovensku, to nie sú len Tatry, Malá Fatra, Nízke Tatry, Veľká Fatra, či Malé Karpaty. Kriváň, Ďumbier, Kráľova hoľa, Veľký Rozsutec, či Rysy, to sú vrchy, kde bola väčšina z nás. Existuje množstvo miest a vrchov, ktoré sú ale menej známe, avšak o to viac vedia prekvapiť svojou krásou a pôvabom.

Pri našom ďalšom plánovaní turistického výstupu, tentokrát spojeného aj s uvedením mapy TM VKÚ 134 Veporské vrchy do života, sme upriamili pozornosť na Klenovský Vepor. Vrch týčiaci sa do výšky 1 338 m n. m., leží v centrálnej časti Veporských vrchov, v geomorfologickom podcelku Balocké vrchy.

Cez vrchol vedie Rudná magistrála značená červenou farbou. Z vrcholu sú pomerne obmedzené výhľady. Lesný porast je tu hustý a preto len z niekoľko pár miest môžeme vidieť napríklad Nízke Tatry, Stolické vrchy, či vrchy severnej časti Maďarska.

Začíname v Skorušinej

Autom prichádzame na menšie parkovisko v bode označujúci Skorušinú. Podľa turistického smerovníka sme vo výške 650 m n. m. Vľavo je vlek Skorušiná. Ten pre nás momentálne nie je zaujímavý. Viac sa zaujímame o žltú turistickú trasu kopírujúcu Veporský potok. K vytýčenému cieľu sa najľahšie dostaneme uvedenou trasou. Zo začiatku ideme po asfaltovej ceste a spoločnosť nám robí okolitý les. Usudzujeme, že menej turisticky frekventované miesta majú svoje osobitné čaro a oplatí sa ich navštíviť.

Postupujúcim časom a ubiehajúcimi kilometrami sa dostávame k Trom vodám. Tu sme vo výške 925 m n. m., a sami sme z toho prekvapení. Počas príjemného stúpania sme „odkrojili“ necelých 300 výškových metrov. V danom bode sa končí asfaltová cesta a začíname ísť po klasickej poľnej. Vôbec to neprekáža, práve naopak, sme za to celkom vďační.

Útulňa Pod Vartou

Turistický chodník značený žltou farbou nás postupne vedie k oddychovému miestu. Jedná sa o Útulňu Pod Vartou. Možno ju niektorí poznajú aj pod názvom Chata pod Klenovským Veprom. Po príchode k nej cítime príjemnú atmosféru tohto miesta. Je tu studnička s vodou, takže sa osviežime a naberáme ďalšiu energiu na pokračovanie. V tomto zariadení vedia prespať desiati až dvanásti turisti (počty sa líšia). Odporúča sa mať vlastný spacák.

Bohatú a dlhoročnú históriu drevenej chatky dopĺňa spomienková tabuľa vyvesená z vonkajšej strany. Uverejnený text hovorí o tom, že: „V tejto budove sa v dňoch 24. a. 25. októbra 1944 zišiel OV KSS v Hnúšti, aby zorganizoval ďalší boj proti fašizmu.“ Balíme si veci, naberáme ešte vodu na cestu a pokračujeme v dosiahnutí stanového výškového bodu.

Krstíme“ na Klenovskom Vepri

Cesta od útulne ubieha v dobrom tempe a kocháme sa lesom. Je tu NPR Klenovský Vepor a jedná sa prakticky o bezzásahové územie. V Sedle pod Vartou sa konečne napojíme na legendárnu červenú Rudnú magistrálu. Smerovník informuje o tom, že k vrcholu Vepra musíme prejsť ešte 40 minút.

Les je príjemný, len si musíme dávať pozor na značkovanie, keďže v týchto miestach je ho ľahké nevidieť a zablúdiť. Určite by sme neboli prví, komu by sa to „podarilo“. Pomedzi stromy vidíme prvé výhľady, ktoré som spomínal na začiatku článku. S tým, že ich je tak málo, si ich vážime viac ako zvyčajne.

Dosahujeme najvyšší bod dnešného plánovaného výstupu a môžeme vidieť krásy Slovenského rudohoria, Je to naozaj čarovná časť Slovenska, ktorá si určite zaslúži viac pozornosti, ako sa jej momentálne dostáva. Oddychujeme a pozorujeme v diaľke obce Klenovec a Utekáč. Kolorit krajiny dotvára miestna vodná nádrž.

Po načerpaní síl uvedieme do života novovydanú mapu TM VKÚ 134 Veporské vrchy. Aj vďaka nej sme sa na našej ceste nestratili a dosiahli sme vopred určený cieľ. Prajeme jej veľa spokojných turistov a pomoci pre ľudí, ktorí prídu navštíviť a objavovať Veporské vrchy. Snáď ich turistická mapa inšpiruje k vlastnému nezabudnuteľnému výletu.

Urobíme si niekoľko spomienkových fotografií tohto jedinečného miesta a pomaly sa začíname baliť a rozmýšľať nad cestou späť. Počas návratu si všímame nové detaily turistickej trasy. Tie nám boli doteraz skryté, keďže sme sa sústredili na iné podnety. Po príchode ku autu sme akurát unavení ale plní skvelých pocitov z tohto miesta. Odporúčame ho navštíviť a zažiť jeho atmosféru.

Pre viac tipov a zaujímavosti zo sveta turistiky sledujte náš Facebook alebo Instagram.