Vysokohorské zápisky – Hrebeňom Malej Fatry na Malý Kriváň

18. júna 2024

Tip na výlet
Vysokohorské zápisky – Hrebeňom Malej Fatry na Malý Kriváň
Vysokohorské zápisky – Hrebeňom Malej Fatry na Malý Kriváň

Uplynulý víkend sa niesol v znamení návštevy Malej Fatry. Keďže sme už dlhšie mali v hľadáčiku výstup na Malý Kriváň, situácia nemohla byť naplánovaná lepšie. V tomto národnom parku už máme za sebou výstupy napríklad na Veľký Rozsutec, Stoh, Hromové, Chleb, Veľký Kriváň, Poludňový grúň, či Suchý. Všetko sú to prekrásne turistické zážitky. V diaľke nás však lákal Malý Kriváň so svojou solídnou nadmorskou výškou 1 671 m n. m.

Vysokohorské zápisky – Hrebeňom Malej Fatry na Malý Kriváň

Túto turistickú epopeju pomohla realizovať mapa TM VKÚ 110 Malá Fatra – Vrátna. Vďaka nej sme mali komplexnejší prehľad o celom výstupe, aj s následnými dôležitými prvkami, ako boli presné časy, prevýšenie a mnohé ďalšie. Pri výstupe sme si tentokrát pomohli lanovkou idúcou takmer až na Snilovské sedlo.

Snilovské sedlo je plné života

V tomto prípade sme zahájili turistiku o niečo neskoršie ako inokedy. Vedeli sme, že jazda lanovkou nám ušetrí mnoho času a výškových metrov, ktoré by sme museli zdolať počas chôdze popod ňu. Takto sme vystúpili na hornej stanici a vo výške necelých 1 500 m n. m. sme mohli začať s chôdzou. Na úvod okamžite prekvapuje silný vietor a potreba oblečenia ďalších vrstiev oblečenia. Ostatní ľudia sa tiež pridajú a obliekajú si ďalšie vrstvy. Niektorí menej zbehlí turisti to podcenili a je im pomerne zima. Nuž, horské počasie má svoje vlastné zákony.

Snilovské sedlo pripomína križovatku na námestí. Ľudia sa rozdelili do viacerých smerov. Niektorí idú na Chleb a Chatu pod Chlebom, ďalší na Veľký Kriváň. Pár odvážlivcov volí aj smer Pekelník s cieľom na Malom Kriváni. Medzi týmito odvážlivcami sme aj my. Plní energie zahajujeme dnešnú chôdzu a vychutnávame si (takmer) dokonalé letné počasie. Postupne prichádzame ku hrane Veľkého Kriváňa. Väčšina ľudí odbočuje doľava na vrchol najvyššieho bodu Malej Fatry. My máme pred sebou jasný cieľ a stúpanie na Pekelník.

Sedlo Bublen

Po stúpaní k vrchu s pekelne zaujímavým názvom sme začali opäť klesať. Stratíme približne 100 výškových metrov, aby sme sa dostali k sedlu Bublen. Lokalita leží vo výške 1 510 m n. m. Pripájajú sa sem turisti smerujúci od Kraviarskeho a od obce Belá. Počujeme tu češtinu, poľštinu i maďarčinu. Vidno, že Malá Fatra, predovšetkým jej Krivánska časť, je lákadlom aj pre návštevníkov z iných krajín. Mimochodom, pokiaľ nebudete chcieť ísť až na Malý Kriváň, odporúčame využiť smer k vrcholu Baraniarky. Ide o nádherný prechod so skvelými výhľadmi.

Krátka prestávka na sedle nám dodáva energiu k ďalšiemu pokračovaniu. Neustále ideme po červenej turistickej trase. Po pravej strane je vrch Koniarky. Užívame si prechod touto časťou Malej Fatry. Nevieme, kam sa skôr máme obzerať, pretože všetky svetové strany ponúkajú výnimočné prírodné úkazy. Ruší nás len silný vietor. Prechádzame úzkymi chodníkmi. Vyhýbať sa tu ďalším ľuďom je niekedy náročnejšie než by sa mohlo zdať. Stretávame aj niekoľkých bežcov. V duchu obdivujem energiu a vytrvalosť, ktorú majú v tomto náročnom teré

Malý Fatranský Kriváň

Dostávame sa aj cez exponovanejšie skalné úseky. Čudujeme sa absencii fixných reťazí, ktoré by v niektorých pasážach určite pomohli pri pohodlnejšom prechode. Pokračujeme ďalej a čoskoro vidíme v diaľke vrcholový betónový stĺp označujúci najvyšší bod nášho plánovaného turistického snaženia. Na vrchole je niekoľko ľudí. Oproti zástupom idúcim na Veľký Kriváň je toto takmer súkromný výstup. Za asistencie neustáleho vetra konečne vychádzame na Malý Kriváň! Sme šťastní, že sa to podarilo. Aj napriek menšej pomoci od lanovky išlo o pomerne náročný prechod samotným hrebeňom.

Vysokohorské zápisky – Hrebeňom Malej Fatry na Malý Kriváň

Vyhotovíme si niekoľko spomienkových fotografií a okamžite sa ideme skryť za kosodrevinu, aby sme zmiernili poveternostné podmienky. V provizórnom kryte zrealizujeme menšiu obednú pauzu a načerpáme potrebnú energiu. Vychutnávame si pohľad na majestátny Veľký Rozsutec, či Stoh priamo pred nami. Po necelej polhodine si zbalíme veci a opäť sa vyberieme smerom k Snilovskému sedlu. Oproti začnú chodiť hustejšie zástupy ľudí, čo značí ešte vyššiu opatrnosť počas prechodu hrebeňom a jeho „zradnejšími“ úsekmi. Vieme, že je pred nami ešte niekoľko kilometrov ale vôbec to nevadí, keďže malofatranské scenérie sú balzamom na dušu. Unavené nohy už ani nevnímame, len si vychutnávame daný okamih.

Pokiaľ budete v Malej Fatre a nebudete vedieť, kam ísť, Malý Kriváň je jednoznačne skvelá voľba!
Vysokohorské zápisky – Hrebeňom Malej Fatry na Malý Kriváň