Vysokohorské zápisky – Ďumbier a Chopok

5. januára 2023

Novinky, Tip na výlet

Nízke Tatry majú počas zimných mesiacov svoje osobitné čaro. Voľný deň som sa preto rozhodol stráviť výstupom na Ďumbier, s tým, že pôjdem aj na Chopok a uzavriem okruh, ktorý sa začínal a bude končiť na Trangoške. Pri plánovaní tejto vyhľadávanej okružnej turistiky som využil turistickú mapu TM VKÚ 1 Nízke Tatry – Chopok – Čertovica. Vďaka nej mám komplexný prehľad o celom priebehu chystanej trasy, so všetkými podstatnými informáciami.

Ďumbier so svojou výškou 2 046 m n. m. je najvyšší vrch Nízkych Tatier. V jeho svahoch sa v minulosti intenzívne ťažila železná ruda aj zlato a prebiehali tu počas druhej svetovej vojny boje medzi partizánmi a Nemcami. Chopok (2 024 m n. m.), ako tretí najvyšší vrch Nízkych Tatier, je známy predovšetkým, kvôli lyžiarskemu stredisku a širokému spektru možností aktívneho oddychu počas celého roka. Jeho výhodou je relatívne ľahká dostupnosť prostredníctvom lanovky. Od roku 1954 sa pri stanici lanovky nachádza meteorologická stanica.

Výstup začínam na parkovisku na Trangoške vo výške 1 121 m n. m., čo je veľmi dobrý štartovací bod, či už smerom na Ďumbier alebo Chopok. Vyberám si zelenú turistickú trasu smerom ku Chate M. R. Štefánika. Podľa časového údaju na smerovníku to bude trvať 1:50 hod. Stúpanie je od začiatku konštantné. Cítite prekonané výškové metre ale nie je to nič, čo by nezvládol bežný turista alebo sviatočný návštevník našich hôr. Postupne obieham skupinu maďarských turistov fotiacich si okolie. Vôbec sa nečudujem ich nadšeniu, keďže najvyšší maďarský vrch Kékes je o 100 metrov nižší ako Trangoška, odkiaľ pravdepodobne začínali. S výškovými metrami pribúda priamoúmerne aj výška snehovej nádielky, ktorá pozvoľne mení krajinu na čarovné výjavy z obrazov od svetových umelcov. Prvú výraznejšiu zastávku robím pri odbočke smerom ku Jaskyni mŕtvych netopierov. Po krátkom občerstvení pokračujem ďalej priamo ku chate. Pri pohľade na okolie zisťujem, že som vyšiel z rannej hmly, ktorá sa podo mnou neustále držala, čo značilo epické počasie na hrebeni Nízkych Tatier.

Prichádzam na legendárnu Chatu M. R. Štefánika a ostávam bez slov z ponúkaných nádherných výhľadov. Výstup z parkoviska zabral mojim zrýchleným tempom presne 1 hodinu. Po ďalšej prestávke a pohľade na inverziu na horehronskej strane pokračujem zimnou trasou priamo na samotný Ďumbier. Viac sa obzerám za seba, ako pred seba, keďže som neustále uchvátený z toho, čo príroda ponúka. Za podpory slnečných lúčov a silného vetra vychádzam na najvyšší vrchol Nízkych Tatier. Kruhové výhľady na okolie ma presviedčajú o tom, že hľadať dokonalé miesto na strávenie času nemusíme len niekde v Karibiku, či Pacifiku ale existuje aj dve hodiny svižnej chôdze od Trangošky.

Postupným lúčením s vrcholom pokračujem v plánovanej trase smerom na Chopok. Napájam sa na červenú turistickú trasu a miernym klesaním sa dostávam na Krúpove sedlo. Výškomer ukazuje 1 915 m n. m. a kráčam ďalej za druhým cieľom dňa. Míňam smerovník označujúci Demänovské sedlo a obchádzam vrch Konské, popri ktorom vedie trasa. Chopok sa intenzívne približuje a ja opäť začínam stúpať, aby som nabral výškové metre, ktoré som stratil pri zostupne z Ďumbieru. Zvyšujúce sa množstvo ľudí je neklamným znakom toho, že čoskoro zdolávam aj tretí najvyšší vrch Nízkych Tatier. Keďže na južnej strane ešte neprebieha lyžiarska sezóna v plnom prúde a spod snehu trčia skaly, vyberám sa dole smerom k parkovisku priamo po zjazdovke. Tento nápad výrazne urýchľuje zostup, s čím však nesúhlasia moje kolená a členky. Dostávam sa na Kosodrevinu, kde je už len minimálny výskyt snehu. Ďalšími krokmi a znižujúcimi  výškovými metrami obieham Srdiečko, a čo chvíľa sa napájam na asfaltovú cestu. Tou sa dostávam za pár minút k parkovisku, čím ukončujem absolvovaný okruh.

Po príchode k autu bilancujem uvedenú turistiku. Jedná sa o veľmi pekný okruh, počas ktorého zažijete epické výhľady z hrebeňa Nízkych Tatier na všetky svetové strany. Veľkým bonusom je Chata M. R. Štefánika, kde si viete oddýchnuť a načerpať ďalšie sily v snahe o pokorenie daných vrcholov. Či sa už vyberiete len na chatu, Ďumbier alebo Chopok, môžete si byť istí neopakovateľným zážitkom, ktorý bude vo vás ešte dlho rezonovať.