Vysokohorské zápisky – Do Kremnických vrchov na Skalku počas zimy

10. januára 2025

Novinky, Tip na výlet
Vysokohorské zápisky – Do Kremnických vrchov na Skalku počas zimy

Okolie Banskej Bystrice ponúka množstvo vrchov i turistických trás, ktoré stoja za návštevu. Ako príklad môžeme uviesť Nízke Tatry, Starohorské vrchy s Kozím chrbtom, či blízke Kremnické vrchy. Práve Kremnické vrchy, ako zimný raj bežkárov, sme si zvolili za náš najbližší turistický cieľ. Ide o sopečné pohorie s najvyšším vrchom Flochová (1 317 m n. m.). Medzi ďalšie významné vrchy zaraďujeme napríklad Vyhnatovú, Velestúr, Zlatú studňu, či Skalku.

Skalku (1 231 m n. m.), ako centrum zimného života v Kremnických vrchoch, sme vybrali za najbližší cieľ nášho turistického výstupu. Keďže išlo pre nás o prvovýstup na tento výškový bod, pomohli sme si mapou TM VKÚ 132 Kremnické vrchy. Uvedené kartografické dielo bolo značne nápomocné, keďže táto oblasť je popretkávaná mnohými turistickými trasami a bolo len na nás, aby sme si zvolili tú najoptimálnejšiu.

Lyžiarske stredisko nad Králikmi

Keďže z mapy vieme o menšej časovej náročnosti výstupu na Skalku neprichádzame na parkovisko pri lyžiarskom stredisku Králiky hneď ráno. Kremnické vrchy nás vítajú príjemnou snehovou nádielkou a okamžite sa cítime ako v rozprávke. Toto pohorie je známe tým, že sa tu sneh drží relatívne dlhšie aj v nižšej nadmorskej výške. Sme radi, že sa to opäť potvrdzuje, keď susedná Banská Bystrica je prakticky bez snehovej nádielky. Z parkoviska sa po nahodení turistických vecí napájame na modrý chodník a začneme kráčať.

Modrá trasa nesie pomenovanie „Chodník Kamila Linharta“. Rodák z Babinej bol známy predovšetkým ako publicista, nadšený horolezec a organizátor turistiky. Napísal niekoľko turistických sprievodcov, značkárskych máp a okrem toho bol aj riaditeľom pobočky Štátnej banky československej v Banskej Bystrici. Chodník z mestskej časti Fončorda (Banská Bystrica) vedie až na samotnú Skalku. V minulosti sme už išli časť tohto chodníka a išlo o zaujímavú turistickú skúsenosť.

Stúpanie k Bystrickému sedlu

Chôdza je od začiatku v znamení značného prevýšenia a keďže ideme priamo po zjazdovke nie je sa čomu čudovať. Zapotíme sa už na začiatku ale čoskoro máme výhľad na Banskú Bystricu a začína sa nám táto anabáza v Kremnických vrchoch pozdávať. Kráčame popod skokanský mostík a pri pohľade dole nám nie je všetko jedno. Obdivujeme odvahu športovcov venujúcich sa skokom na lyžiach, pretože to musí byť extrémne náročný šport. My radšej ostaneme nohami na zemi pri turistke a zdolávaní vrchov.

Cesta lesom je neustále prudká a márne hľadáme rovnejší úsek, kde by sme si oddýchli aj počas chôdze. Menšia kilometrová dĺžka je tu vyvážená strmým terénom. Okolo je množstvo ďalších turistov, ktorí tiež zápasia s terénom a prevýšením. Vieme však, že po výstupe na hrebeň pohoria to už bude len prechádzka. Celý hrebeň Kremnických vrchov má relatívne rovný terén. Po necelej hodine od parkoviska sa dostávame k turistickému smerovníku označujúcemu bod Bystrické sedlo. Aktuálne sa nachádzame vo výške 1 190 m n. m. Je tu aj turistický prístrešok, kde si sadneme a spravíme kratšiu prestávku.

Prichádzame na Skalku

Z Bystrického sedla smerom na Skalku môžeme hovoriť už iba o príjemnej prechádzke. Ukážková zimná krajina, z ktorej zaplesá srdce každému milovníkovi tohto ročného obdobia. Od cieľa nás delí len približne 15-20 minút ale vychutnávame si chôdzu a veľmi sa tentokrát nezaujímame o čas. Stretávame množstvo ľudí, či už na bežkách, na sánkach alebo pešo ako my. Vidíme, že toto miesto pulzuje životom a ponúka ideálne podmienky na relax v prírode. Prechádzame okolo mohutného vysielača Suchá hora oproti ktorému vyzerá ten na Kráľovej holi len ako malý brat.

Sme na Skalke, počasie je ideálne a tak sa ideme pozrieť na výhľadový bod, z ktorého za ideálnych podmienok vidno aj spomínanú Kráľovu hoľu. Pohľad na Veporské vrchy i Nízke Tatry je čarovný a vychutnávame si ho plnými dúškami. Po pár minútach sa ideme poprechádzať po areáli. Sme radi, že sme sem išli a mohli si užiť pobyt v tejto časti Kremnických vrchov. Ako sme sa zdržali, tak slnko začína pomaly klesať na obzore a vieme, že je čas ísť opäť dole. Cesta späť netrvá dlho a preto môžeme výstup na Skalku odporučiť aj menej zdatnými turistom, ktorí si chcú užiť nádherné výhľady na krajinu.