Vysokohorské zápisky – Cez Besnú na Rovnú hoľu (1. časť)

18. októbra 2023

Tip na výlet

Polovica desiateho mesiaca v roku bola ideálnym časom na ďalšiu turistickú púť. Po jesennom zdolaní Vtáčnika, ktorý nám miestami doslova vyrazil dych, sme upriamili pozornosť na Nízke Tatry. Konkrétne na časť Ďumbierske Tatry, kde sme sa rozhodli absolvovať jeden zaujímavý výstup s cieľom na Rovnej holi (1 723 m n. m.). Rovná hoľa leží nad obcami Vyšná Boca a Nižná Boca.

Vrch sa pýši výnimočnými a neopakovateľnými výhľadmi na hrebeň Nízkych Tatier, ktorým dominuje Ďumbier, i na dolinu Štiavnica s nádhernými skalami v okolí Ohnišťa. Pri dobrej viditeľnosti sa ponúka na obzore aj Liptov s jedinečnou Liptovskou Marou. Pri bezproblémových pozorovacích podmienkach môžete obdivovať samotné Tatry.

Na Rovnú hoľu môžete ísť viacerými turistickými trasami, avšak my sme si chceli tento výstup „ozvláštniť“ realizovaným okruhom cez vrch Besná, resp. cestou popod jeho vrchol ležiaci vo výške 1 807 m n. m. Turistický výstup na takýto interesantný vrch si vyžadoval dôsledné a detailné plánovanie. V tomto nám výrazným spôsobom podala pomocnú ruku mapa TM VKÚ 1 Nízke Tatry – Chopok – Čertovica. Práve vďaka nej sme mali presný prehľad o tom ako a kadiaľ treba ísť, aby sa naše turistické plány vydarili. Teraz nám už nič nebránilo zahájiť očakávaný výstup do Ďumbierskych Tatier!

Ráno v Starobockej doline

Prichádzame počas sviežeho piatkového rána do ústia Starobockej doliny. Parkujeme auto vo výške 956 m n. m., čo sa ukazuje ako vhodný štartovací bod. Sme v blízkosti obce Vyšná Boca a spoločnosť nám bude robiť žltý turistický chodník. Podľa mapy by sme mali s jeho pomocou ísť cez Bocianske sedlo až ku sedlu Králička, ktoré leží vo výške 1 682 m n. m. To je náš cieľ číslo 1, ktorý budeme chcieť dosiahnuť.

Vstupujeme do Starobockej doliny. Tá je známa mnohými lomami a ďalšími pozostatkami z baníckej minulosti. Ráno nás zastihne v doline jemný dážď, ktorý dotvára magickú atmosféru hneď po prvých prejdených krokoch. Dúha v popredí sa javí ako skvelý začiatok turistického výstupu. Za nami slnko presvitá cez stromy na okolité chatky. Dolinu si okamžite zamilujeme a sme v očakávaní, aké ďalšie počasie majú Nízke Tatry pripravené.

Chôdza je príjemná a trasa má aktuálne len veľmi malé prevýšenie, čo si vychutnávame. Popri trase vedie potôčik Boca. V jeho blízkosti cítiť väčší chlad. Sme pred doterajším najväčším stúpaním. Po jeho absolvovaní by sme sa mali dostať na Bocianske sedlo. Kráčame strmo cez les a sem-tam počujeme niečo prebehnúť medzi stromami. Pravdepodobne srnka. Dúfame, že len srnka. Po vyjdení z lesa čoskoro zbadáme turistický smerovník.

Z Bocianskeho sedla do sedla Králička

Dokráčali sme do výšky 1 506 m n. m. Výhľady okolo nás sú skvostné hneď od prvej sekundy. Sme pod Panskou hoľou. Oproti nej je Rovná hoľa, ako náš dnešný cieľ, a pred nami sa týči masívna Štiavnica presahujúca 2000 m n. m. Jej vrchol sa momentálne „topí“ v oblakoch. Sadneme si do turistického prístrešku a naberáme sily, ktoré nám budu potrebné v ďalšej časti tohto turistického prechodu. Chodník je značený žltou farbou a vedie nás pomedzi hustú kosodrevinu.

Po pravej strane je pomerne strmý zráz, tak ideme opatrne. Výhľad do doliny Štiavnica je dychberúci a robíme si niekoľko spomienkových fotografií. Zatiaľ sme celý čas sami a nestretávame iných turistov. Veríme, že na hrebeni Nízkych Tatier sa to zmení. Hrebeň je už na dohľad, čo znamená, že nasleduje aktívne stúpanie, aby sme dosiahli sedlo Králička ležiace vo výške 1 682 m n. m. Krok po kroku prekonávame výškové metre a čoskoro prichádzame ku smerovníku, ktorý označuje náš dnešný cieľ s poradovým číslom 1. Ten ďalší sa nachádza až na Rovnej holi.

Tu si sadneme a dávame väčšiu pauzu. Poriadne sa občerstvíme a užívame si aktuálne výhľady na Liptov i Horehronie. Ďumbier so Štiavnicou sú stále zahalené v hustých oblakoch. Pevne veríme, že pokiaľ prídeme na Rovnú hoľu, oblaky sa rozplynú, aby sme videli najvyšší vrch Nízkych Tatier v celej svojej kráse. Pozeráme do turistickej mapy od legendárnej spoločnosti VKÚ Harmanec a približne odhadujeme, koľko nám bude trvať, kým dokončíme celkový naplánovaný okruh. Konečne stretávame prvých turistov. Idú smerom od Kumštového sedla, presne tam, kde máme namierené teraz aj my…

…pokračovanie v ďalšej časti