Výlet s mapou – Krížna

10. 06. 2019Tip na výlet

Po dlhých májových dažďoch nás prvú júnovú sobotu slnečné lúče vytiahli na túru na vrchol Krížnej vo Veľkej Fatre. Nie je to žiadna krátka prechádzka, preto sme vyrazili už skoro ráno a zo Starých Hôr sledovali modrú turistickú značku k prírodnej kultúrnej pamiatke Majerova skala.

Výstup na Krížnu je fyzicky pomerne náročný, ale strmšie pasáže sa striedali s jemnými stúpaniami v tôni lesa, kde si človek predsa len trochu vydýchne. Vítané osvieženie sme našli aj v prírodnej studničke a dvojhodinovú cestu k Majerovej skale sme zvládli. Nádherné výhľady od nej na okolité kopce a prírodu boli našou prvou väčšou odmenou za vynaloženú námahu.

Oddýchnutí a plní novej energie sme vykročili k hlavnému cieľu túry. Na Krížnu to od Majerovej skaly trvá viac ako hodinu, ale stúpanie do kopca nie je vôbec náročné a pri neustálom zastavovaní sa kvôli krásnym výhľadom vám cesta na vrchol ubehne ako voda.

Na vrchole Krížnej sme sa presvedčili, že to, čo sa o tomto vrchu hovorí, je pravda – výhľady z neho sú neuveriteľné. V krásnom počasí sme mali pocit, že z tohto jediného miesta vidíme polovicu Slovenska.

Ani sa nám nechcelo odísť, ale napokon sme predsa len pokračovali ďalej smerom na Kráľovu studňu. Prvá júnová sobota bola na turistiku ako stvorená a na Kráľovej studni bolo rušno ako v úli.

S čulým turistickým ruchom však potom nádherne kontrastoval pokoj, ktorí sme si vychutnali na zostupe, pretože sme si zvolili menej používanú zelenú značku do Tureckej a doslova nikoho na nej nestretli. Na mnohých miestach sme sa však celkom zapotili, pretože chodník dokáže byť veľmi strmý. Je na ňom však krásne vidieť, ktorými svahmi prešla v minulosti lavína. Po troch hodinách sme s trasúcimi nohami konečne vkročili na parkovisko v Tureckej, kde nás čakalo auto a ušetrilo nás od záverečného, polhodinového šlapania dole kopcom asfaltkou do Starých Hôr.

Túru na Krížnu opísanou trasou rozhodne odporúčame predovšetkým zdatnejším turistom pri plánovaní trasy nám pomohla turistická mapa VKÚ TM 121 – Veľká Fatra. Ak si myslíte, že by to na vás bolo priveľa, môžete využiť turbus, ktorým sa dostanete na na Kráľovu studňu. Krásne výhľady z Krížnej si tak môžu vychutnať aj tí, ktorí by sa inak na tento jedinečný veľkofatranský vrchol nedostali. Podobná pomoc existuje aj pre cykloturistov.

My už teraz vieme, že onedlho sa pod majestátnu Krížnu vrátime: 19. a 20. júla sa tu chystá jubilejný 25. Halušky fest Turecká, ktorý si haluškári z VKÚ rozhodne nenechajú ujsť 🙂
Berte to ako pozvanie aj pre vás – okrem fajných halušiek vás v Tureckej počkajú aj všetky naše turistické mapy  za výhodné ceny.