Výlet s mapou – Čertova dolina

10. 07. 2019Tip na výlet

Koľko sme sa len počas studenej zimy a upršanej jari načakali, kým prišli horúce letné dni. A keď sú konečne tu – vybrali sme sa schladiť.

Náš dnešný výlet s mapou sme sa rozhodli podniknúť do Veporských vrchov. Na miesto, kde tečie veľa vody, ktorá nám prinesie príjemné osvieženie. Takým miestom je Čertova dolina a jej náučný chodník Jakuba Surovca.

Našu túru sme začali v sedle Zbojská kráčaním po koľajniciach známej želežničnej zubačky smerom na Tisovec. Pred železnobetónovým mostom sme zabočili smerom doľava a strmým svahom vystúpali až k začiatku rokliny. Pri vstupe do nej stoja skalní mužíci, ukazujúci smer, ktorým treba tiesňavou pokračovať. Po našich čeratvých skúsenostiach vrelo odporúčame zobrať si so sebou sa osvedčený repelent, pretože v letných mesiacoch sa tu populácii komárov zjavne darí.

Čertova dolina sa veľmi podobá roklinám Slovenského raja. Je tu veľa miest, kde sa dá prechádzať korytom čistého lesného potoka. Núdza nie je ani o pekné kaskády. Jedným z najkrajších úsekov je určite Zbojnícky vodopád, cez ktorý vedú drevené rebríky. Tie potom nájdete aj na ďalších troch miestach rokliny, takže lezenia po mokrom dreve si užijete dostatok.

Po prejdení celej dĺžky Čertovej doliny sme po zelenej značke pomaly vykročili naspäť k Salašu Zbojská, ktorý milovníkom slovenských špecialít netreba obšírne predstavovať. Ak ešte budete mať čas a chuť, určite vás poteší výhľad z neďalekej rozhľadne Zbojská.

Prechod celej Čertovej doliny nám netrval viac ako dve hodiny, ktoré sme strávili v naozaj príjemnej mikroklíme chladivého, vodou osviežovaného tieňa, v spoločnosti šumiacej bystriny a zelenohnedých odtieňov lesného života Veporských vrchov.

Ak si o Čertovej doline chcete prečítať viac, kým sa na výlet do nej vyberiete, pekné články s fotografiami nájdete tu a tu.

A ešte tradičné informácie: ak používate GPS navigácu, súradnice Čertovej doliny sú 48,736352 19,858385. Z kolekcie máp vás zase spoľahlivo povedie TM 134 Veporské vrchy.